Dzieci par homoseksualnych muszą walczyć o obywatelstwo. "Moich klientów potraktowano jako ideologię"

20.02.2022 | Dzieci par homoseksualnych muszą walczyć o obywatelstwo. "Moich klientów potraktowano jako ideologię"
20.02.2022 | Dzieci par homoseksualnych muszą walczyć o obywatelstwo. "Moich klientów potraktowano jako ideologię"
Magda Łucyan | Fakty TVN
20.02.2022 | Dzieci par homoseksualnych muszą walczyć o obywatelstwo. "Moich klientów potraktowano jako ideologię"Magda Łucyan | Fakty TVN

Jak w Polsce wyglądają prawa dzieci wychowujących się w tęczowych rodzinach? Co z prawami rodziców, gdy są tej samej płci? Przed takimi rodzinami piętrzą się w Polsce problemy, bo państwo je ignoruje. Tak, jakby ich nie było. Wyrok NSA potwierdza prawo do polskiego obywatelstwa dzieci par jednopłciowych urodzonych za granicą, jeśli co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem Polski.

Zoja urodziła się w Polsce. Choć wychowują ją dwie mamy, w dokumentach może być tylko jedna. - Nie mogę jej na przykład zabrać do lekarza. Gdybym chciała ją odebrać ze szkoły, z przedszkola, żłobka, no, to Alicja musiałaby mi napisać taką pisemną zgodę - opowiada pani Patrycja, partnerka Alicji.

Dokładnie tak wyglądają realia dzieci urodzonych w tęczowych rodzinach. - To jest po prostu upokarzające. Zwyczajnie i po ludzku jest to upokarzające - mówi pani Alicja.

Pani Alicja ma na myśli między innymi to, że w akcie urodzenia polskie prawo nie dopuszcza informacji "ojciec nieznany". - Musiałam iść i wpisać jakiegoś człowieka randomowego. Jakiegoś wymyślonego. Mogłam wpisać sobie imię, jakie chcę, ale musiało być to imię męskie - dodaje pani Alicja.

By w akcie urodzenia wpisanych zostało dwóch ojców lub dwie matki, wiele par decyduje się na urodzenie dziecka poza granicami kraju. Wtedy jednak pojawiają się kolejne problemy. Głównie z obywatelstwem. - Urzędy wojewódzkie, do których składamy wniosek o to, żeby to obywatelstwo polskie potwierdzić, raczej tego obywatelstwa odmawiają. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podtrzymuje te negatywne decyzje i za każdym razem idziemy do sądu - wyjaśnia adwokatka Anna Mazurczak.

Sądowe batalie

- Prawo jest stosunkowo jasne w tym względzie. Zgodnie z ustawą o obywatelstwie, jeżeli co najmniej jedno z rodziców dziecka jest obywatelem Polski, dziecko z mocy prawa nabywa obywatelstwo Polski. Tu nie ma żadnej wielkiej sztuki - przekonuje Jacek Skrzydło, adwokat reprezentujący rodzinę.

Życie pokazuje jednak, że jest inaczej. Tak było w przypadku dwóch mężczyzn - Polaka i Kanadyjczyka, którym córkę w Kanadzie urodziła surogatka. - Mam wrażenie, że właśnie moich klientów potraktowano jako ideologię. Nie widziano za tym wszystkim żywych istot ludzkich, które też mają swoje uczucia. Nie widziano ich godności, która została naruszona - uważa Jacek Skrzydło.

Sprawa skończyła się w sądzie. Po długiej batalii, ze wstawiennictwem Rzecznika Praw Obywatelskich, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok niższej instancji, a także decyzje ministra spraw wewnętrznych i wojewody, i jasno stwierdził, że dziewczynka ma prawo do obywatelstwa. - W uzasadnieniu Naczelny Sąd Administracyjny powiedział, że Polska nie robi łaski tej dziewczynce - mówi Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciwko Homofobii.

To już kolejny taki wyrok za prawem do obywatelstwa dzieci par jednopłciowych. Niestety - często poprzedzony jest długą i trudną walką. Zdarza się, że takie postępowanie trwa wiele lat. Jaki jest wtedy status takich dzieci? - Wiele dzieci, które nie urodziło się w państwie, gdzie nabywa się obywatelstwo tylko z tego powodu, że się tam urodziło, czyli większość państw na świecie jest w takiej sytuacji, po prostu żyją jako bezpaństwowcy i nie mają żadnego dokumentu, który umożliwiałby im podróż poza to państwo, w którym się urodziły - mówi Anna Mazurczak.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS