Protesty w obronie Margot. Policja przegrywa kolejną sprawę. "Mieliśmy do czynienia z łapanką"

18.02.2022 | Protesty w obronie Margot. Policja przegrywa kolejną sprawę. "Mieliśmy do czynienia z łapanką"
18.02.2022 | Protesty w obronie Margot. Policja przegrywa kolejną sprawę. "Mieliśmy do czynienia z łapanką"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
18.02.2022 | Protesty w obronie Margot. Policja przegrywa kolejną sprawę. "Mieliśmy do czynienia z łapanką"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

15 tysięcy złotych zadośćuczynienia ma wypłacić Skarb Państwa Angelice Domańskiej, która została zatrzymana w sierpniu 2020 roku podczas ulicznego protestu po zatrzymaniu Margot. Policja zapewniała wówczas, że jej działania były właściwe. Przegrywa jednak kolejne sprawy, bo to nie jest jedyne takie zadośćuczynienie. Jak zeznał jeden z policjantów, funkcjonariusze mieli "zatrzymywać wszystkich z barwami LGBT, niezależnie od tego, jak się zachowywali".

Angelika Domańska 7 sierpnia 2020 roku uczestniczyła w proteście w obronie Margot na Krakowskim Przedmieściu. Aktywistka na noc nie wróciła do domu, została zatrzymana przez policję i trafiła na komisariat.

- Znikąd pojawiło się po prostu pełno funkcjonariuszy i zaczęli nas ściągać z chodnika i do radiowozów - wspomina aktywistka.

- Mieliśmy do czynienia nie z zatrzymaniami, ja bardzo bym chciała, żeby to wybrzmiało, tylko mieliśmy do czynienia z łapanką - podkreśla Eliza Rutynowska, pełnomocniczka Angeliki Domańskiej, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju.

W czwartek warszawski sąd przyznał Angelice Domańskiej 15 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Policja jednak do swoich działań podczas interwencji 7 sierpnia 2020 nie miała zastrzeżeń. - Jestem przekonany, że zostały przeprowadzone w sposób właściwy - mówił 10 sierpnia 2020 roku nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Zastrzeżenia miał za to sąd. - Policja nie miała prawa zatrzymać podejrzanej. Zatrzymanie było niezasadne, nielegalne i nieprawidłowe - powiedziała Beata Adamczyk-Łabuda, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Dla Angeliki Domańskiej nielegalne zatrzymanie oznaczało 22 godziny na komendzie z dala od dzieci, od prawnika i od leków. - Czułam się źle, coraz bardziej spadał mi cukier, i pomimo 11 godzin dalej nie dostałam ani insuliny, ani wody, ani jedzenia, dlatego traciłam przytomność - wspomina.

Sprawy innych zatrzymanych osób

Noc z 7 na 8 sierpnia 2020 roku nie tylko dla Angeliki jest traumą. Policja podczas manifestacji w obronie Margot zatrzymała wówczas łącznie 48 osób - protestujących i przypadkowych przechodniów.

Sprawę zatrzymań zbadał Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur. Stwierdził, że zatrzymani mieli obrażenia na ciele, byli przesłuchiwani w nocy i nad ranem, długie godziny zakuci w kajdanki, i poddawani kontroli osobistej rozebrani do naga.

- Kumulacja tych wszystkich nieprawidłowości, które stwierdziliśmy, była nieludzkim traktowaniem osób zatrzymanych - informuje Marcin Kusy, przedstawiciel Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Teraz za nielegalne działania policji zapłaci Skarb Państwa, czyli my wszyscy. Zadośćuczynień za wydarzenia z 7 sierpnia 2020 roku jest jednak więcej. Sądy przyznały już łącznie 50 tysięcy złotych co najmniej pięciu osobom.

- Nie było żadnego dowodu na to, że miałbym uciec, ukryć się, nie protestowałem. Nie zrobiłem tak naprawdę niczego - zaznacza aktywista Aleksander Wentykier, który też został wtedy zatrzymany.

- Został zatrzymany tylko i wyłącznie dlatego, że miał tęczową maseczkę - podkreśla Karol Wenus, adwokat, pełnomocnik Aleksandra Wentykiera.

Jak zeznał jeden z policjantów, funkcjonariusze mieli "zatrzymywać wszystkich z barwami LGBT, niezależnie od tego, jak się zachowywali".

- To nie mieści się w głowie prawnika działającego w ramach demokratycznego państwa prawa - komentuje Eliza Rutynowska, pełnomocniczka Angeliki Domańskiej, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Jest czarno na białym stwierdzone przez sąd, że to państwo terroryzuje swoich obywateli, bo my po prostu boimy się wychodzić na ulicę - podkreśla Angelika Domańska.

Policja nie zdecydowała się skomentować sprawy.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odtajnił dokumenty w sprawie zakupu przez rząd PiS systemu szpiegowskiego Pegasus. Zakup został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oficjalnie przeznaczonego dla ofiar przestępstw, a umowę podpisał Michał Woś, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. PiS w odpowiedzi na to odtajnienie grozi ministrowi prokuraturą i składa doniesienie. 

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Minister Adam Bodnar odtajnia dokumenty w sprawie zakupu Pegasusa. Jest też podpis Zbigniewa Ziobry

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz będzie też brać udział w finansowaniu Tarczy Wschód. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS