Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu

27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu
27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniuArleta Zalewska | Fakty TVN

Kluby parlamentarne Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy, a także koła poselskie Polska 2050 i Polskie Sprawy poprą kandydaturę profesora Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za tą kandydaturą opowiada się także kilku polityków związanych z obozem Zjednoczonej Prawicy. Jednym z nich jest szef Porozumienia Jarosław Gowin. PiS z kolei popiera kandydaturę senator Lidii Staroń. Czas policzyć szable.

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało w czwartek rano, że poprze kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wtedy ani nowa kandydatka, ani szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki nie mieli pewności, ilu posłów Zjednoczonej Prawicy ostatecznie zagłosuje za senator niezależną.

Lidia Staroń również w czwartek rano została zapytana przez dziennikarzy o to, czy ma pewność, że uzyska poparcie większości sejmowej. Odpowiedziała, że "nie wie". - Jeżeli to będzie gra polityczna, to być może nie – podkreśliła.

Podobne pytanie usłyszał wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). - Będziemy głosować za panią senator – odpowiedział. Dopytywany, czy jej kandydaturę poprze również Porozumienie Jarosława Gowina, powiedział, że z doniesień medialnych wie, iż "sytuacja jest skomplikowana".

Kilka godzin później okazało się, że zdecydowana część opozycji oraz łącznie pięciu posłów Klubu Parlamentarnego PiS, w tym sam wicepremier Jarosław Gowin, podpisali się pod kandydaturą profesora Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Wspólnie dziękujemy również tym, którzy podpisali się ze strony Porozumienia – powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Bardzo się cieszę, że stoimy tu dziś razem, bardzo się cieszę, że również możemy liczyć na poparcie z drugiej strony – dodała Hanna Gill-Piątek z koła Polska 2050. - Potrafimy rozmawiać i w tych chwilach próby potrafimy również ponad wszelkimi podziałami wyłonić takie osoby – oświadczył z kolei Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Kto ma jakie poparcie?Fakty TVN

Jak wygląda podział głosów w Sejmie?

W Sejmie Lidia Staroń - przy założeniu, że poprą ją posłowie PiS i Solidarnej Polski - będzie mogła liczyć na 219 głosów. Profesor Marcin Wiącek, jeśli poprze go Koalicja Obywatelska, Lewica, klub PSL-u, Porozumienie, Polska 2050, Koło Poselskie Polskie Sprawy, czworo posłów niezrzeszonych plus poseł Zbigniew Giżyński z PiS, jak on sam zadeklarował w czwartek, może uzyskać w Sejmie 224 głosy.

Oznacza to, że decydujący głos może być po stronie posłów Konfederacji oraz koła Kukiz'15, gdzie większość posłów decyzji jeszcze nie podjęła. Dodając do tego jednego niepewnego posła niezrzeszonego, jest to w sumie grupa 16 posłów.

Paweł Kukiz w rozmowie z "Faktami" TVN poinformował, że on w sprawie wyłonienia RPO w ogóle nie będzie głosować, bo - jego zdaniem - rzecznika powinni wybierać obywatele.

- Sytuacja rzeczywiście staje się bardzo zagmatwana. Następuje niezamierzone odwrócenie sojuszy, tak że wszystko może się zdarzyć – podkreśla Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Kluczowe dla decyzji Jarosława Gowina miało być to, co 24 godziny wcześniej wydarzyło się w Zjednoczonej Prawicy w sprawie zgłoszonego przez jego partię kandydata na RPO.

Porozumienie poinformowało, że przedstawiło kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości profesora Marka Konopczyńskiego jako kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. W czwartek rano profesor sam z kandydowania zrezygnował. Nie uzyskał poparcia ze strony PiS.

"W związku z informacjami o braku poparcia największego sejmowego ugrupowania, uważam moje dalsze zaangażowanie w proces wyborów RPO za bezprzedmiotowe" – napisał w mediach społecznościowych profesor Konopczyński.

- Po tym, jak dość ostentacyjnie Prawo i Sprawiedliwość zignorowało kandydaturę Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich, chociaż Jarosław Kaczyński publicznie mówił, że teraz jest kolej dla partii Gowina na tego kandydata, to myślę, że już dzisiaj miejsce Jarosława Gowina w koalicji rządowej jest mocno wątpliwe – powiedział Michał Kamiński, senator opozycji i wicemarszałek Senatu.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się we wrześniu 2020 roku. Od ponad 9 miesięcy parlament nie jest wstanie wskazać następcy Adama Bodnara.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS