Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu

27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu
27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniu
Arleta Zalewska | Fakty TVN
27.05.2021 | Dwoje kandydatów na RPO. Kandydat opozycji zdaje się być na prowadzeniuArleta Zalewska | Fakty TVN

Kluby parlamentarne Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy, a także koła poselskie Polska 2050 i Polskie Sprawy poprą kandydaturę profesora Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za tą kandydaturą opowiada się także kilku polityków związanych z obozem Zjednoczonej Prawicy. Jednym z nich jest szef Porozumienia Jarosław Gowin. PiS z kolei popiera kandydaturę senator Lidii Staroń. Czas policzyć szable.

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało w czwartek rano, że poprze kandydaturę senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wtedy ani nowa kandydatka, ani szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki nie mieli pewności, ilu posłów Zjednoczonej Prawicy ostatecznie zagłosuje za senator niezależną.

Lidia Staroń również w czwartek rano została zapytana przez dziennikarzy o to, czy ma pewność, że uzyska poparcie większości sejmowej. Odpowiedziała, że "nie wie". - Jeżeli to będzie gra polityczna, to być może nie – podkreśliła.

Podobne pytanie usłyszał wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS). - Będziemy głosować za panią senator – odpowiedział. Dopytywany, czy jej kandydaturę poprze również Porozumienie Jarosława Gowina, powiedział, że z doniesień medialnych wie, iż "sytuacja jest skomplikowana".

Kilka godzin później okazało się, że zdecydowana część opozycji oraz łącznie pięciu posłów Klubu Parlamentarnego PiS, w tym sam wicepremier Jarosław Gowin, podpisali się pod kandydaturą profesora Marcina Wiącka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Wspólnie dziękujemy również tym, którzy podpisali się ze strony Porozumienia – powiedział na konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Bardzo się cieszę, że stoimy tu dziś razem, bardzo się cieszę, że również możemy liczyć na poparcie z drugiej strony – dodała Hanna Gill-Piątek z koła Polska 2050. - Potrafimy rozmawiać i w tych chwilach próby potrafimy również ponad wszelkimi podziałami wyłonić takie osoby – oświadczył z kolei Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Kto ma jakie poparcie?Fakty TVN

Jak wygląda podział głosów w Sejmie?

W Sejmie Lidia Staroń - przy założeniu, że poprą ją posłowie PiS i Solidarnej Polski - będzie mogła liczyć na 219 głosów. Profesor Marcin Wiącek, jeśli poprze go Koalicja Obywatelska, Lewica, klub PSL-u, Porozumienie, Polska 2050, Koło Poselskie Polskie Sprawy, czworo posłów niezrzeszonych plus poseł Zbigniew Giżyński z PiS, jak on sam zadeklarował w czwartek, może uzyskać w Sejmie 224 głosy.

Oznacza to, że decydujący głos może być po stronie posłów Konfederacji oraz koła Kukiz'15, gdzie większość posłów decyzji jeszcze nie podjęła. Dodając do tego jednego niepewnego posła niezrzeszonego, jest to w sumie grupa 16 posłów.

Paweł Kukiz w rozmowie z "Faktami" TVN poinformował, że on w sprawie wyłonienia RPO w ogóle nie będzie głosować, bo - jego zdaniem - rzecznika powinni wybierać obywatele.

- Sytuacja rzeczywiście staje się bardzo zagmatwana. Następuje niezamierzone odwrócenie sojuszy, tak że wszystko może się zdarzyć – podkreśla Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Kluczowe dla decyzji Jarosława Gowina miało być to, co 24 godziny wcześniej wydarzyło się w Zjednoczonej Prawicy w sprawie zgłoszonego przez jego partię kandydata na RPO.

Porozumienie poinformowało, że przedstawiło kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości profesora Marka Konopczyńskiego jako kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. W czwartek rano profesor sam z kandydowania zrezygnował. Nie uzyskał poparcia ze strony PiS.

"W związku z informacjami o braku poparcia największego sejmowego ugrupowania, uważam moje dalsze zaangażowanie w proces wyborów RPO za bezprzedmiotowe" – napisał w mediach społecznościowych profesor Konopczyński.

- Po tym, jak dość ostentacyjnie Prawo i Sprawiedliwość zignorowało kandydaturę Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich, chociaż Jarosław Kaczyński publicznie mówił, że teraz jest kolej dla partii Gowina na tego kandydata, to myślę, że już dzisiaj miejsce Jarosława Gowina w koalicji rządowej jest mocno wątpliwe – powiedział Michał Kamiński, senator opozycji i wicemarszałek Senatu.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich zakończyła się we wrześniu 2020 roku. Od ponad 9 miesięcy parlament nie jest wstanie wskazać następcy Adama Bodnara.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN