Dramatyczna sytuacja w Indiach, nowy wariant SARS-CoV-2 w Japonii. Świat wciąż walczy z pandemią


Ponad milion szczepionek mniej niż planowano przyjedzie w przyszłym tygodniu do Polski. Szczepienia to klucz do skutecznej walki z pandemią. Udowodnił to Izrael, gdzie już prawie nikt nie umiera z powodu COVID-19. Z drugiej strony są Indie, gdzie gwałtownie przybywa nowych zakażeń i kolejnych zgonów. W Japonii wykryto nową mutację koronawirusa, a na przełomie lipca i sierpnia mają się tam odbyć letnie igrzyska olimpijskie.

Efekty akcji szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu są imponujące. Izrael przez dwa dni nie zanotował żadnego zgonu związanego z tą chorobą, a nowych przypadków jest coraz mniej. Premier Netanjahu kupuje miliony kolejnych fiolek i planuje dla wszystkich trzecią dawkę szczepionki.

- Zniesiono nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, otwarte są restauracje, wydarzenia kulturalne, szkoły, na uniwersytetach wracają zajęcia stacjonarne. Widać, że to działa - opisuje Igor Kaczmarczyk z Instytutu Naukowego Weizmana w Izraelu.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Część izraelskich naukowców mówi już nawet ostrożnie o odporności zbiorowej. Badania z Oksfordu wskazują, że masowe szczepienia ograniczają także transmisję wirusa, na co z nadzieją patrzy cały świat, a szczególnie te kraje, które wciąż nie radzą sobie z kolejnymi falami pandemii.

W Indiach tylko w ciągu ostatniej doby potwierdzono prawie 350 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W trzy dni wykryto ponad milion nowych przypadków.

- W szpitalach specjalistycznych nie ma miejsc dla pacjentów, mniejsze są zamykane, bo brakuje tlenu, codziennie przyjmujemy kilkuset nowych pacjentów i wszyscy są w bardzo poważnych stanach, albo w krytycznych - twierdzi dr Suresh Kumar, dyrektor ds. medycznych jednego ze szpitali. Za koszmar w Indiach odpowiada nowa mutacja wirusa.

W Japonii została odkryta nowa mutacja koronawirusa. Na trzy miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w części kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

- Zrobimy wszystko, by przed igrzyskami obniżyć poziom nowych infekcji. Jesteśmy w stałym kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i podejmiemy kroki, by przeprowadzić je w najbardziej bezpieczny sposób - zapewnia premier Japonii Yoshihide Suga.

Mniejsze dostawy szczepionek do Polski

W Europie sytuacja wygląda nieco lepiej. Komisja Europejska zamawia miliardy nowych szczepionek, ale wciąż są problemy z ich dostawami. W najbliższym tygodniu do Polski przyjedzie ich mniej o ponad milion, co wpłynie na harmonogram szczepień.

- To może odbić się na niektórych punktach szczepień w taki sposób, że pacjenci, niestety, zostaną poinformowani o przesunięciu terminów - przyznaje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Polsce wykonano już ponad 10 milionów szczepień. W sobotę szczepionką AstraZeneki zaszczepił się premier Morawiecki.

W Europie widać pierwsze efekty narodowych kampanii i spadki zachorowań. Austria za kilka tygodni planuje otwarcie. Włosi od poniedziałku niemal kończą z czerwonymi strefami, co oznacza powrót restauracji, kin, teatrów i, co najważniejsze, turystów.

- W tym momencie naprawdę liczą na to, że ten sezon letni to będzie ich sezon. Przygotowują, oczywiście, miejsca, które muszą być zgodne ze wszystkimi obostrzeniami - relacjonuje Sylwia Pruszak, Polka mieszkająca we Włoszech i autorka bloga "Italia moim okiem".

Amerykanie pobili swój własny rekord i mają za sobą ponad 200 milionów podanych dawek, ale tempo szczepień spada, między innymi z powodu obaw, jakie budził preparat firmy Johnson & Johnson.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób zaleciły jednak wznowienie podawania tej szczepionki, bo korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyko i chronią ludzkie życie.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN