Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"

25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"
25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.12.2022 | Do Polski trafili dzień po wybuchu wojny. "Pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Od 24 lutego do Polski trafiło ponad 8 milionów 600 tysięcy uciekających przed wojną w Ukrainie. Tylko 24 grudnia naszą granicę przekroczyło ponad 30 tysięcy osób. Każda z tych osób to inna historia - tak jak historia małego Mykoły, którego ekipa "Faktów" TVN spotkała na przejściu granicznym w Medyce 25 lutego.

Dzień po wybuchu wojny w Ukrainie na przejściu w Medyce ekipa "Faktów" TVN spotkała małego chłopca Mykołę i jego mamę. Uciekali wtedy z Ukrainy. W kolejce do granicy stali 12 godzin. - Byliśmy zmęczeni i zestresowani. Ale pamiętam, jak do nas podeszliście i poczuliśmy wtedy nadzieję - wspomina teraz Oksana Kucyk.

Widzowie "Faktów" TVN zapamiętali Mykołę - dzielnego 4-latka. Teraz odnaleźliśmy jego i jego rodziców, by dowiedzieć się, co się z nim działo. - Od rana do wieczora ludzie przychodzili z dobrym słowem, przynosili smakołyki, mnóstwo zabawek i słodyczy dla Mykołki - opowiada Oksana Kucyk.

Mykoła z mamą trafili do Łodzi. Tata został wtedy w Ukrainie. Jak mówi teraz tata Mykoły, Polska jest najlepszym miejscem, do którego mogła trafić jego rodzina.

Pospolite ruszenie

Po wybuchu wojny w Polsce rozpoczęło się prawdziwe ruszenie serc. Wielu starało się pomagać, jak tylko mogli. Pani Karolina pomagała w transporcie, państwo Kusko przyjęli do siebie rodzinę. - Zrobiliśmy naprawdę bardzo dobry uczynek, przyjmując te osoby z Ukrainy - mówi Antoni Kusko.

W święta przyszła refleksja, że najlepsze, co mamy, to siebie nawzajem. - Jeżeli mamy wokół siebie dobrych ludzi, to nie jest nam zimno, nie jesteśmy głodni, nie musimy się o nic martwić, bo oni nam zawsze pomogą - zapewnia Karolina Nowicka-Tkaczyk.

Takich właśnie dobrych ludzi spotkał Mykoła. W Polsce poszedł do przedszkola. Dziś jest już znowu w Ukrainie z mamą i tatą. Są razem, chociaż często zdarza się, że muszą radzić sobie bez prądu i chować się w piwnicy przed nalotami. Gdy tylko się da, rodzina stara się żyć normalnie. Cały czas pamięta o tym, kto pomógł wtedy małemu chłopcu z walizką. - Polacy są tacy pozytywni, ciepli i szczerzy. Jest w nich tak dużo miłości. Życzę im radości z tego, że mogą być w rodzinnym gronie - mówi Oksana Kucyk.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

To kolejna odsłona sporu o ambasadorów. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski potwierdził, że Mateusz Morawiecki naciskał na włoską premier, by powiedziała "nie" kandydaturze Ryszarda Schnepfa na ambasadora, ale nic nie wskórał. W koalicji słychać głosy o zdradzie stanu.

Morawiecki naciskał na włoską premier. Miller: zaprezentował się jako prymitywny skarżypyta

Morawiecki naciskał na włoską premier. Miller: zaprezentował się jako prymitywny skarżypyta

Źródło:
Fakty TVN

Apel brzmi dramatycznie, ale sprawa jest wyjątkowej powagi. "Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!" - nagłówki tej treści są dziś w gazetach, na portalach, można je usłyszeć i zobaczyć w radiu i telewizji. Problem polega na tym, że globalni giganci technologiczni bezkarnie i nieodpłatnie przejmują treści tworzone przez dziennikarzy. Zarabiają krocie, a zyski transferują za granicę.  

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Media we wspólnym proteście. "Jest kolejny przeciwnik, z którym musimy się zmierzyć"

Źródło:
Fakty TVN

To było głosowanie ostatniej szansy. Marszałkiem województwa małopolskiego został Łukasz Smółka, a nie Łukasz Kmita, kandydat forsowany przez Jarosława Kaczyńskiego. Coraz więcej jest głosów w Zjednoczonej Prawicy o chaosie i zdradzie, o kryzysie przywództwa. Politycy koalicji rządzącej się z tymi głosami zgadzają.

I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Politycy, nie zabijajcie polskich mediów - to apel mający zwrócić uwagę na regulacje dotyczące relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z naszych treści - obracają nimi, zarabiają na nich, ale nie dzielą się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy. Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym politycy zlekceważyli postulaty mediów cyfrowych. Co mówią dziś? Na jaki grunt pada nasz apel?

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Protest ponad 350 redakcji w sprawie prawa autorskiego. "Politycy nie rozumieją, że bez pieniędzy nie będzie mediów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To sytuacja bez precedensu - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Śmiszek (Lewica), komentując doniesienia o naciskach wywieranych przez Mateusza Morawieckiego na włoską premier Giorgię Meloni. - Działanie premiera Morawieckiego jest działaniem antypaństwowym, co jest zawstydzające dla byłego premiera - stwierdził Michał Kobosko (Polska 2050).

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

Źródło:
TVN24

- Wydatki na obronność w deklaracji ministra obrony narodowej nie ulegną obniżeniu - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był także pytany o to, z jakim celem polska delegacja uda się na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Szef BBN: wydatki na obronność nie ulegną obniżeniu

Źródło:
TVN24

W latach 90. Jean-Marie Le Pen nazwał francuskich piłkarzy o afrykańskim pochodzeniu obcokrajowcami. To nie były jego najbardziej oburzające słowa. Za inną swoją wypowiedź został wyrzucony ze swojej własnej partii przez swoją własną córkę. Dziś Zjednoczenie Narodowe, wcześniej Front Narodowy, to największa partia w parlamencie. - Trzon tej partii to jednak są ludzie, którzy w niedawnym sondażu w 54 procentach otwarcie deklarowali, że są rasistami - zwraca uwagę Piotr Moszyński, były dziennikarz francuskiego radia RFI.

Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści

Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Joe Biden z racji pełnionej przez siebie funkcji jest być może najważniejszą osobą na świecie, a najważniejszą osobą w jego świecie jest jego żona - Jill. Pierwsza dama, która wzięła z nim ślub prawie pół wieku temu, stoi murem za swoim mężem. Tak było po debacie, gdy powiedziała do zwolenników męża: "nie pozwolimy, by 90 minut zdefiniowało cztery lata twojej prezydentury". Teraz twardo namawia go, by walczył dalej.

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS