COVID-19 to nie tylko chore ciało. Raport o kondycji psychicznej Polaków

14.12.2020 | "Pandemia to nie jest tylko problem medyczny". Powstał raport o kondycji psychicznej Polaków
14.12.2020 | "Pandemia to nie jest tylko problem medyczny". Powstał raport o kondycji psychicznej Polaków
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
14.12.2020 | "Pandemia to nie jest tylko problem medyczny". Powstał raport o kondycji psychicznej PolakówMarzanna Zielińska | Fakty TVN

COVID-19 to nie tylko problem chorego ciała, nie tylko problem psychiczny - to także problem ekonomiczny i społeczny. To, co dzieje się w naszych głowach, może być groźne tak jak wirus i są na to dowody w wynikach badań. Droga do depresji jest prosta i krótka. Jak z niej zawrócić?

To, co zaczyna rozwijać się w głowach blisko połowy Polaków, jak wynika z badania kondycji psychicznej, można nazwać trwogą przed tym, co będzie jutro.

- To badanie pokazuje, że pandemia to nie jest tylko problem medyczny, to nie jest tylko problem gospodarczy, społeczny, to jest problem naszego zdrowia psychicznego - ocenia socjolog Piotr Zimolzak.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Praca zdalna lub brak pracy, szkoła zdalna i brak kontaktów rówieśniczych, izolacja, ograniczona możliwość wszelkiej pozadomowej aktywności - te rzeczy zbierają żniwo.

Co prawda, co czwarty badany polepszył kontakty z rodziną, ale co piąty - pogorszył.

- Nie jesteśmy przyzwyczajeni aż do takiej bliskości przez 24 godziny na dobę, w związku z tym problemy naszej rodziny, naszych bliskich stają się naszymi problemami - ocenia Dorota Bieniek-Kaska, inicjatorka kampanii #NASZAwtymGŁOWA i założycielka Instytutu LB Medical.

Jak wynika z badania Instytutu LB Medical, tylko 34 procent Polaków deklaruje chęć skorzystania z pomocy psychologa. Większość blisko 90 procent badanych szuka pomocy u przyjaciół lub rodziny.

- My zwracamy się do rodziny, do najbliższych, żeby porozmawiać o naszych emocjach, jednocześnie to rodzina zwraca się do nas, w związku z tym mamy taki samonapędzający się mechanizm nakręcania się emocji - wyjaśnia Piotr Zimolzak.

Aż 36 procent badanych skarży się na towarzyszące im wraz z pandemią niepokój i lęk, 31 procent czuje strach lub przerażenie, 24 procent - gniew, 16 procent - smutek lub przygnębienie, 13 procent - bezsilność.

Problem także tych młodszych

Na równi z dorosłymi cierpią dzieci i młodzież. Jeśli już na danym terenie jest ośrodek pomocy psychologicznej, to jest szansa na pomoc, ale za kilka miesięcy.

- Ośrodki w ogóle nawet nie zapisują na listę rezerwową w tym momencie, nie ma takiej możliwości, ośrodki nie przyjmują zapisów - mówi Jagna Ambroziak, psycholog kliniczny i terapeuta w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Psychiatrii. Dodaje, że skutki czekania mogą być "tragiczne".

Dlatego w poniedziałek, gdy sprawa zdrowia psychicznego Polaków stanęła na senackiej Komisji Zdrowia, profesor Alicja Chybicka zaapelowała, by w trosce przede wszystkim o zdrowie psychiczne dzieci Ministerstwo Zdrowia zmobilizowało resort edukacji do tego, by w zdalnym nauczaniu zadbać o to, co się dzieje w głowach dzieci.

- Brakuje im kolegów i jeszcze na dodatek słyszą martwą wiedzę z tego komputera, dostają beznadziejne zadania. Dziecko potrzebuje tej duchowej opieki, a rodzice też są w covidzie zagubieni - przekonywała prof. Alicja Chybicka, hematolog i onkolog, a także senator Koalicji Obywatelskiej.

Resort zdrowia zapewnia, że wyhamowany przez koronawirusa plan tworzenia środowiskowych poradni psychologicznych dla dzieci i młodzieży ma od zaraz nabrać rozpędu.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS