Co dalej z walką z COVID-19? "Ustawa jednoznacznie rozwiązałaby sytuację"

02.02.2022 | Co dalej z walką z COVID-19? "Ustawa jednoznacznie rozwiązałaby sytuację"
02.02.2022 | Co dalej z walką z COVID-19? "Ustawa jednoznacznie rozwiązałaby sytuację"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
02.02.2022 | Co dalej z walką z COVID-19? "Ustawa jednoznacznie rozwiązałaby sytuację"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Najpierw lex Hoc, a teraz ustawa covidowa firmowana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego miały być głównym narzędziem w walce z COVID-19 w Polsce. Ustawy jednak nie ma, bo nowa ustawa przepadła we wtorkowym głosowaniu, a prace nad lex Hoc zostały zarzucone.

Bierność władzy w sprawie ustaw proszczepionkowych ma bardzo konkretne skutki. Doktor Justyna Trzeciak jest lekarzem szpitala w Bolesławcu i codziennie styka się z pacjentami chorymi na COVID-19.

- Ustawa (posła Hoca - przyp. red.) jednoznacznie rozwiązałaby sytuację - uważa Trzeciak

Pan Marcel Batora nie był nigdy antyszczepionkowcem. Wydawało mu się, że jego na wsi koronawirus nie dotknie. Tak było aż do grudnia ubiegłego roku, kiedy zachorował na COVID-19. Pan Marcel jest już drugi miesiąc w szpitalu.

- Ja ze swojej własnej głupoty nie chciałem się zaszczepić - mówi pan Marcel. - Jeżeli ten wirus poczuje tylko waszą słabą stronę, to już was dopadnie. Jak się tylko lekko przeziębicie albo coś, to nie ma was. Ludzie kochani, wierzcie mi - dodaje.

- Ci pacjenci niezaszczepieni później żałują swojej decyzji. Natomiast teraz wydaje mi się, że zostawiając takie prawo wyboru, skazujemy tych ludzi - niejednokrotnie nieświadomych - na ból i cierpienie - uważa Justyna Trzeciak.

Lex Kaczyński i lex Hoc

Wszystkie narzędzia do walki z pandemią były i są w rękach rządu. Do tego w sprawie tak zwanej ustawy Hoca, której celem było nakłanianie ludzi do szczepień, PiS mogło liczyć na głosy opozycji, o czym mówił sam autor projektu.

- (Projekt - przyp. red.) by przeszedł, bo przecież opozycyjne kluby też popierają to - mówił 12 stycznia poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc.

- Wiadomo przecież, że my wesprzemy. Niewiele da ta ustawa, ale chociaż trochę ułatwi walkę z pandemią - mówił 18 stycznia lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

To oznacza, że gdyby Jarosław Kaczyński faktycznie chciał, ustawa posła Hoca już dawno weszłaby w życie. Tyle, że władze PiS do dziś nie poddały jej nawet pod głosowanie.

Warto pamiętać, że o ustawie, której wnioskodawcą był poseł Hoc, resort zdrowia mówił, że "jest kluczem do zarządzania piątą falą epidemii". - Bez tych narzędzi moim zdaniem trudno wyobrazić sobie dalszą walkę z falą - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski 17 stycznia.

Według rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej w sprawie walki z COVID-19 "wszystkie rozwiązania były czynione z ogromną determinacją". Tymczasem od dwóch miesięcy ze strony PiS padały jedynie zapewnienia, że lex Hoc niebawem trafi pod obrady Sejmu.

Ostatecznie 27 stycznia do Sejmu wpłynął projekt nowej ustawy covidowej. Zgodnie z zapowiedziami Komisja Zdrowia rozpatrzyła projekt 1 lutego i w pierwszym czytaniu zarekomendowała jego odrzucenie. Tego samego dnia wieczorem posłowie podtrzymali stanowisko komisji i odrzucili projekt ustawy covidowej.

Czytaj więcej: Miała być weryfikacja szczepień, jest klęska lex Kaczyński. Jak upadały pomysły PiS

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wszystkie mają dwie lub trzy specjalizacje, wojskowy stopień plutonowego, a na kamizelkach noszą odznaki z misji zagranicznych. Skaczą ze spadochronem nawet z sześciu tysięcy metrów. Mowa o psich komandosach.

Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Źródło:
Fakty TVN

Jak można dać się nabrać na przykład "na premiera", który namawia do inwestycji, albo "na Roberta Lewandowskiego", który ujawnia, jak pomnożył swoje miliony? Ci, którzy uwierzyli, stracili nawet setki tysięcy złotych.

Znane osoby "mówią" o inwestycjach. Poszkodowani tracą oszczędności życia

Znane osoby "mówią" o inwestycjach. Poszkodowani tracą oszczędności życia

Źródło:
Fakty TVN

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ewakuowali z Doliny Pięciu Stawów grupę około 20 osób z osłabieniem organizmu, wymiotami i biegunką. TOPR i GOPR mają ręce pełne roboty. W tym roku jest wyjątkowo dużo interwencji.

Przybywa wypadków na górskich szlakach. Pod względem liczby interwencji są to rekordowe wakacje

Przybywa wypadków na górskich szlakach. Pod względem liczby interwencji są to rekordowe wakacje

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

29 sierpnia zbiera się Państwowa Komisja Wyborcza i tego dnia powinniśmy poznać jej decyzję w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli zostanie ono odrzucone, partia może stracić grube miliony złotych. Tymczasem politycy PiS przeszli do kontrofensywy i pokazali, jak ich zdaniem nielegalnie promowali się politycy Koalicji Obywatelskiej. Jednak sprawozdanie KO zostało już zatwierdzone.

Losy subwencji dla PiS wiszą na włosku. Opozycja zwraca uwagę na kampanię KO, ale PKW tutaj się nie wahała

Losy subwencji dla PiS wiszą na włosku. Opozycja zwraca uwagę na kampanię KO, ale PKW tutaj się nie wahała

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Moje stanowisko w sprawie aborcji jest absolutnie jasne i mam nadzieję, że nie będziemy musieli czekać aż trzech lat, żeby te przepisy się zmieniły - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej. Dodał, że gdyby to on został prezydentem, podpisałby ustawę w tej sprawie.

Trzaskowski: moje stanowisko w sprawie aborcji jest jasne

Trzaskowski: moje stanowisko w sprawie aborcji jest jasne

Źródło:
TVN24, PAP

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS