Choroba niemal go zniszczyła, ale on się nie poddał. "Cieszmy się sobą. Cieszmy się życiem"


Kariera Michaela J. Foxa została przerwana przez kłopoty ze zdrowiem. Aktor od lat cierpi na nieuleczalną chorobę Parkinsona. Przez pewien czas pił. Popadł w depresję. W końcu stanął do walki z chorobą, angażując się w działalność charytatywną. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Michael J. Fox nie wstydzi się swojej choroby. O Parkinsonie mówi otwarcie. Nie ukrywa symptomów: drżenia rąk, problemów z mową, czy utrzymaniem równowagi. Kanadyjsko-amerykański aktor - znany między innymi z serii filmów "Powrót do przyszłości" - wręcz zaraża pozytywną energią. - Żyjmy z wdzięcznością, z optymizmem. Cieszmy się sobą. Cieszmy się życiem, podnośmy się po upadkach - apeluje.

O chorobie Parkinsona Fox dowiedział się przypadkiem. Miał 29 lat, kiedy zgłosił się do lekarza z drżącym palcem. Diagnozę potraktował jak wyrok. Przyznaje, że popadł w nałogi - alkohol i narkotyki. Dziś mówi, że nie pije od 30 lat.

Przez 10 lat ukrywał swoją chorobę, by w kocu w 2000 roku publicznie przyznać: choruję na Parkinsona. Pożegnał się z widzami, poświęcił się głównie pracy na rzecz walki z podstępną chorobą. Film o życiu Foxa zachwycił publiczność Sundance Film Festival i krytyków. Okrzyknęli go "pochwałą optymizmu". - Ciężko mi zdefiniować ten film. Czy to zwykły dokument, czy tylko karmi się rzeczywistością. Nie wiem, co to jest, ale przyjemnie się ogląda - mówi Michael J. Fox.

- Na ekranie obserwujemy zarówno historię jego kariery, która pełna jest wzlotów i upadków, ale przede wszystkim patrzymy na niego dziś. Na człowieka, który zmaga się z bardzo ciężką, nieuleczalną chorobą, i obserwujemy to, jak on sobie z tym radzi. Film o nim, tak jak zresztą mówi jego twórca, nagradzany dokumentalista Davis Guggenheim, nie jest smutnym filmem o chorobie Parkinsona, tylko opowieścią o tym, jak my wszyscy staramy się sobie radzić z przeciwnościami losu, na które nie mamy wpływu. Jest to niezwykle inspirująca i naprawdę podnosząca na duchu historia - opowiada Anna Tatarska, dziennikarka filmowa "Dzień Dobry TVN".

- Czytałem książki Michaela. Były tak zabawne, a jednocześnie tak przepełnione mądrością, że pomyślałem: muszę zrobić o tym film - wyjaśnia Davis Guggenheim, reżyser.

Historia sukcesu

Michael J. Fox ponad 20 lat temu założył fundację, której celem jest między innymi zbieranie funduszy na badania nad chorobą Parkinsona. Przez ponad 20 lat "Drużyna Foxa" zebrała na ten cel ponad 1,5 miliarda dolarów. - Z waszą pomocą badania nad chorobą Parkinsona są coraz bardziej zaawansowane. Naszą misję pełnimy z mądrością, pasją i duchem. Razem pokonamy Parkinsona raz na zawsze - zapowiada Michael J. Fox.

Kilka miesięcy temu aktor odebrał honorowego Oscara za działalność charytatywną. - Uwielbiam Michaela. Reprezentuje to, co najlepsze w nas artystach, i to, co najlepsze ludziach, walcząc z czymś tak strasznym jak choroba Parkinsona - przekonuje Jamie Lee Curtis, aktorka.

Ważną częścią działalności aktora jest wspieranie osób, które dopiero oswajają się z tragiczną diagnozą. Michael J. Fox radzi: akceptując chorobę, można mieć do niej dystans, nawet z niej żartować, i nadal dalej prowadzić normalne, szczęśliwe życie.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN