Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzyka

21.06.2021 | Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzyka
21.06.2021 | Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzyka
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.06.2021 | Awaria w rafinerii państwowego giganta? Orlen: nie zidentyfikowaliśmy żadnego ryzykaArleta Zalewska | Fakty TVN

Trzy miesiące temu wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oficjalnie zapytał, czy doszło do awarii w rafinerii Orlenu. Odpowiedzi nie dostał. W czwartek pojawiły się maile, które - jeśli są prawdziwe - opisują przebieg tamtych wydarzeń i działania premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. W poniedziałek do sprawy odniósł się PKN Orlen, informując, że nie zidentyfikowano "żadnego ryzyka związanego z brakiem dostaw paliw wynikającego z awarii".

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski jako pierwszy - jeszcze w marcu, czyli na długo przed wybuchem sprawy wycieku rządowych maili - pytał o awarię instalacji produkującej paliwo w rafinerii Orlen, która miała zagrozić ograniczeniem dostaw paliwa do stacji benzynowych.

- Kiedy podnosiłem kwestię potężnej awarii w Orlenie, która mogła skutkować miliardowymi stratami, odbijałem się po prostu od ściany - mówi Zgorzelski. - Rząd i Orlen na ten temat milczy, to jest dla mnie bardzo dziwne - dodaje.

Od pół roku zarówno państwowy PKN Orlen, jak i kancelaria premiera nie odpowiadają na konkretne pytania wicemarszałka Sejmu z PSL-u, choć mają obowiązek udzielania takich informacji.

Dlatego sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. - Kiedy zgłosiłem ten fakt do NIK-u, że nikogo to nie interesuje, że jest milczenie, a nawet straszenie, to tylko NIK zobowiązał się podjąć w tej kwestii działania - informuje Zgorzelski.

Wątek awarii w PKN Orlen pojawił się także na koncie w komunikatorze Telegram, gdzie pojawiają się zdjęcia korespondencji mailowej, które mają pochodzić z prywatnej skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka.

- Właśnie chodzi o to, żeby siać zamęt, siać dezinformację - mówi Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, zapytany przez redakcję "Faktów" TVN o to, jak można zweryfikować treść publikowanych w komunikatorze Telegram maili.

W przesłanej w poniedziałek do redakcji "Faktów" TVN odpowiedzi PKN Orlen twierdzi, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesiącach nie zidentyfikowano "żadnego ryzyka związanego z brakiem dostaw paliw wynikającego z awarii". Koncern poinformował też, że nie będzie odnosił się do "doniesień mogących mieć związek z atakami hakerskimi".

Rozmowa o Orlenie

Opisywana przez media korespondencja - o ile jest prawdziwa i nie została zmanipulowana - miała odbyć się między szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (dawniej Agencja Rezerw Materiałowych) Michałem Kuczmierowskim a premierem Mateuszem Morawieckim, szefem KPRM Michałem Dworczykiem i doradcą premiera Mariuszem Chłopikiem.

Z opublikowanej korespondencji ma wynikać, że do awarii w rafinerii doszło, a prezes Kuczmierowski miał o pomoc dla Orlenu pytać premiera.

Miał również pytać o to, czy premier "chce to jakoś wykorzystać".

Z kolei Mateusz Morawiecki miał zlecić, by odpowiednie instytucje zbadały, dlaczego do awarii doszło. Miał też potwierdzić, że Orlen potrzebuje w tej sprawie pomocy.

Wszyscy w tej korespondencji korzystali z prywatnych skrzynek mailowych.

Żaden z uczestników omawianej korespondencji nie zdecydował się w poniedziałek sprawy skomentować.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PKN Orlen

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS