Andrzej Poczobut nagrodzony. "Walczy o wolność jak żaden z polskich dziennikarzy"

Andrzej Poczobut nagrodzony. "Walczy o wolność jak żaden z polskich dziennikarzy"
Andrzej Poczobut nagrodzony. "Walczy o wolność jak żaden z polskich dziennikarzy"
Paweł Laskosz | Fakty po południu TVN24
Andrzej Poczobut nagrodzony. "Walczy o wolność jak żaden z polskich dziennikarzy"Paweł Laskosz | Fakty po południu TVN24

Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został jednym z laureatów Medalu Wolności Słowa. To nowa nagroda ustanowiona przez Fundację Grand Press, medale zostały rozdane po raz pierwszy. Andrzej Poczobut wygrał Medal Wolności Słowa w kategorii "Media", ale nie mógł jej odebrać. Jest więźniem politycznym Alaksandra Łukaszenki. W jego imieniu w poniedziałek nagrodę odebrał dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński, który wygłosił z tej okazji przemówienie.

Andrzej Poczobut Medalu Wolności Słowa nie mógł odebrać. Nie mógł za niego nawet podziękować. Andrzej Poczobut, korespondent "Gazety Wyborczej" i działacz Związku Polaków na Białorusi, od marca jest więziony przez reżim Alaksandra Łukaszenki.

- Nie waham się nazwać jego postawy "heroiczną". Jest w niej coś nieludzkiego czy raczej ponadludzkiego. Któż z nas nie uległby? Dlatego czuję się niezręcznie, że dziś mam dla niego tylko medal. Nic więcej - powiedział na gali Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu "Press".

W poniedziałek, podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, nagrodę w imieniu Andrzeja Poczobuta odebrał Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

- Andrzej Poczobut jest taką osobą, która tę niezłomność uosabia w stu procentach. Jest osobą, która jest niepokorna. Jest osobą, która walczy o wolność słowa jak żaden z nas, żaden z będących tu na sali, w tym kraju, polskich dziennikarzy - powiedział podczas obierania nagrody Bartosz Wieliński.

Fałszywe zarzuty wobec Andrzeja Poczobuta

To Andrzej Poczobut relacjonował falę protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, które zostały przeprowadzone 9 sierpnia 2020 roku. Informował także o zatrzymaniu przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i o represjach wymierzonych w polską mniejszość w tym kraju.

- Alaksandr Łukaszenka ogłosił Polskę swoim wrogiem i od początku marca w reżimowych media trwa bardzo ostra kampania antypolska. Polska jest nazywana jest hieną Europy, oskarża się ją o to, że chce przyłączyć do siebie kawałek Białorusi i do tego ma się posługiwać mniejszością polską, która szerzy wrogą narrację historyczną - relacjonował w marcu Andrzej Poczobut.

Andrzej Poczobut oskarżony został o rzekome podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitację nazizmu. Grozi mu od 5 do 12 lat więzienia.

- To jest absurdalne. Ale trzeba rozumieć, że na Białorusi teraz panuje totalne bezprawie. (...) Artykuł tu nie ma znaczenia - wyjaśnia Aleksiej Dzikawicki, zastępca dyrektora telewizji Biełsat.

Poczobutowi w więzieniu ograniczany jest dostęp do leków na serce, a także kontakt z bliskimi. - Bywają takie miesiące, że naczelnik więzienia nie pozwala mu przekazać nawet ocenzurowanych listów od żony. Bo do więzienia wtrącił go nie żaden dyktatorek, ale dyktator, który torturuje swoich obywateli, porywa samoloty i za nic ma prawo międzynarodowe - powiedział na gali Andrzej Skworz.

Kiedy Poczobutowi proponowano wolność za opuszczenie Białorusi, odmówił. - On jest człowiekiem prawym. Uważa, że nic złego nie zrobił i słusznie uważa, że nic złego nie zrobił. Więc to by było niejako przyznanie się do winy, skoro się handluje swoją wolnością - wytłumaczył Aleksiej Dzikawicki.

Bezsilność polskich władz w sprawie Andrzeja Poczobuta

Polskie władze obiecywały reakcje. - Nie zostawimy naszych rodaków samych sobie, będziemy interweniowali w ich sprawie - zapowiadał 25 marca 2021 roku Andrzej Duda. Jego słowa pamięta Bartosz Wieliński. Podczas gali jeszcze raz mocno zaapelował do polskich władz o skuteczniejsze działania w tej sprawie.

- Was nie ma, panowie ministrowie. Pisaliście w mailach o "politycznym złocie", kiedy zaczęła się rewolucja na Białorusi. Kombinowaliście, jak to złoto białoruskie przekuć na polski kapitał polityczny. Gdzie jesteście dzisiaj, kiedy polski dziennikarz, działacz polskiej mniejszości siedzi w więzieniu Żodzino. Kiedy siedzi za kratami. Chory, samotny. Kiedy nie ma żadnej pomocy. Tego się już nie da przekuć na głosy. Tego się już nie da przekuć na lepsze sondaże. Was nie ma, jest mi wstyd. Tej hańby nic nie zmyje - oświadczył na gali Bartosz Wieliński.

W białoruskich więzieniach przebywa 26 dziennikarzy. Wyrok usłyszały między innymi dwie reporterki telewizji Biełsat. - W lutym dostały po dwa lata więzienia za to, że na jesieni robiły po prostu relację na żywo z jednego z placów w Mińsku - wyjaśnił Aleksiej Dzikawicki.

W sumie na Białorusi jest obecnie około 700 więźniów politycznych.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN