"Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"

13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"
13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"
Fakty TVN
13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"Fakty TVN

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Faktem" został zapytany o cenę bochenka chleba. Szef rządu odpowiadał półtorej minuty, ale konkretnej kwoty nie podał. Po wypowiedzi premiera w internecie zaroiło się od paragonów z piekarni. Cenę chleba śledzi też Główny Urząd Statystyczny, według którego w ciągu roku wzrosła ona o blisko 6 procent. Piekarze mówią, że będzie jeszcze drożej.

Premier Mateusz Morawiecki długo pracował nad odpowiedzią na pytanie "ile kosztuje chleb".

- Staram się od czasu do czasu robić zakupy, właśnie po to, żeby w sklepie spożywczym zobaczyć, jakie są ceny - zaczął odpowiedź szef rządu w rozmowie z "Faktem".

Wypowiedź premiera trwa półtorej minuty, ale cena chleba w niej nie pada.

- Chcemy zdecydowanie poprawić los emerytów poprzez wzrost ich dochodów netto - kontynuował premier.

Za chleb płaci każdy, większość raczej orientuje się, ile. - Mały, krojony: 3,15 złotych - mówi jeden z klientów piekarni.

Po wypowiedzi premiera w internecie zaroiło się od paragonów z piekarni. Cenę chleba śledzi też Główny Urząd Statystyczny, według którego w ciągu roku wzrosła ona o blisko 6 procent do średnio 3 złotych i 14 groszy za pszenno-żytni bochenek. Najdroższej mają zjadacze chleba na Śląsku, bo płacą średnio 3 złote i 98 groszy. Najtaniej z kolei za chleb zapłacą mieszkańcy w województwie lubelskim - 2 złote i 56 groszy.

Tanio długo się za chleb jednak płacić nie da, bo piekarzom rosną koszty. - Cena mąki rok do roku wzrosła około 60 procent i energia, która wzrosła około 30 procent - wylicza Marcin Orlikowski, właściciel piekarni w Lublinie.

Nawet producentom mąki zmieniają się kosztorysy.

- Drożeją opakowania, torebki, w które pakuje się mąkę. Drożeją palety, drożeje folia stretch, która służy do owijania tych palet - wymienia Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Rolnicy zadowoleni ze wzrostu cen?

Według premiera Mateusza Morawieckiego są jednak tacy, którzy ze wzrostu cen się cieszą.

- Rolnicy cieszą się z tego, że z wyjątkiem cen na trzodę chlewną, akurat rosną ceny pszenicy, kukurydzy, rzepaku. Nawet mleko także rośnie - mówił szef rządu w wywiadzie z "Faktem".

Sprawa zdaje się jednak nie być aż tak prosta, bo zanim się coś sprzeda, najpierw trzeba to wyprodukować.

- Mieliśmy deszczowe zbiory. Jest wielu rolników, którzy będą mieli zbiory mniejsze. Wyższe ceny pszenicy w skupie nie skompensują im tego - podkreśla dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Radosnych rolników jakoś więc nie widać.

- Premier nie może powiedzieć, że my się z tego cieszymy. My za wszystko coraz więcej płacimy - zaznacza lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Chlebem powszednim w Polsce staje się drożyzna.

- Mamy europejskie stopy procentowe: zerowe, a inflację polską: bardzo wysoką, najwyższą w Unii Europejskiej - ocenia dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Piekarze ratują się wyrobami cukierniczymi. - Boję się, że gdybym w tej chwili produkował tylko chleb, to nie wiem, czy bym wyszedł z tym na zero - mówi Stefan Borys z piekarni "Borys" w Katowicach.

- Biorąc pod uwagę, że wszystko rośnie, to wzrost ceny chleba jest nieunikniony - dodaje Łukasz Kuźma z piekarni "Chleboteka" we Wrocławiu.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS