"To nic nas nie kosztuje, a pozwala cieszyć się życiem". Tak działa duński Coronapas

"To nic nas nie kosztuje, a pozwala cieszyć się życiem". Tak działa duński Coronapas
"To nic nas nie kosztuje, a pozwala cieszyć się życiem". Tak działa duński Coronapas
Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS
"To nic nas nie kosztuje, a pozwala cieszyć się życiem". Tak działa duński CoronapasJustyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Duńczycy z Coronapasem mogą iść do fryzjera lub do parku rozrywki. Elektroniczny dokument jest dla zaszczepionych, ozdrowieńców i dla osób z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Duńczycy chwalą go sobie za wygodę - wystarczy mieć smartfon. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Bardzo cieszymy się z paszportu covidowego, bo to pozwala nam otworzyć park i mieć gości. Bardzo się z tego cieszymy - podkreśla Kasper Schumacher, dyrektor parku rozrywki w Danii.

Dania wprowadziła właśnie paszporty covidowe, które nie są jednak tożsame ze świadectwem szczepienia lub tak zwanym paszportem szczepionkowym. Posiadać go mogą nie tylko osoby zaszczepione, ale też osoby, które przeszły niedawno zakażenie i mogą to udokumentować, a także ci, którzy mają negatywny test na koronawirusa nie starszy niż 72 godziny.

- To nic nas nie kosztuje, a pozwala cieszyć się życiem jak dawniej, spotykać się z ludźmi. To dobre i zupełnie nieuciążliwe rozwiązanie - twierdzi Dunka Ane Katrine Apel. - To bardzo mądre, bo daje możliwości powrotu do tego, co kiedyś robiliśmy. Mieliśmy bardzo długi lockdown. Możliwość wyjścia do takiego miejsca wiele dla nas znaczy - komentuje Karin Ottosen. Obie panie odwiedziły park rozrywki.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Duński system Coronapas

Coronapas - bo tak nazwano ten system - faktycznie jest zupełnie nieuciążliwy. Nawet, jeśli ktoś nie chce lub nie może się zaszczepić, może wykonać test. Są one w Danii zupełnie darmowe i dostępne od ręki.

- Jeśli tylko szczepienia pozwalają na swobodne poruszanie się w społeczeństwie, to być może jest to dyskryminujące. Właśnie dlatego nie można powiedzieć tego o duńskim paszporcie - ocenia prof. Michael Bang Petersen, politolog na Uniwersytecie w Aarhus.

Duńczycy z Coronapasem mogą korzystać nie tylko z rozrywek, ale i z usług - na przykład iść do fryzjera. Za przyjęcie klienta niespełniającego warunków przedsiębiorcom grożą wysokie kary - nawet do 6 tysięcy euro.

- Musimy sprawdzić wszystkich i czasami jest trochę niezręcznie, jeśli ktoś nie zna dobrze zasad i przychodzi z nieaktualnym testem. Jest nam przykro, ale nie możemy obsługiwać takich klientów - tłumaczy fryzjer Ciprian Maftei. - To społecznie ważne, że w końcu wszystko nieco się otwiera dzięki Coronapasowi - dodaje jeden z jego klientów.

Wkrótce ma nastąpić dalsze poluzowanie. Od 21 maja otwarte będą muzea, kina, teatry i restauracje. Równolegle rząd zlecił pracę nad ulepszeniem aplikacji Coronapas, by była ona w pełni bezpieczna.

- Następnym krokiem jest opracowanie dedykowanej aplikacji, która również spełni najwyższe możliwe standardy co do prywatności. Niekoniecznie chcemy, by inni wiedzieli, czy mogę coś zrobić, bo się zaszczepiłem, czy może dlatego, że byłem zakażony, czy dlatego, że mam negatywny wynik testu. Wystarczy informacja, że ktoś ma zielone światło - opisuje prof. Michel Bang Petersen.

Europejski certyfikat

Nad ponadnarodowym, unijnym certyfikatem, który pozwalałby, choćby na swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej, pracuje też Bruksela.

- Naszym obowiązkiem w Parlamencie Europejskim jest dopilnowanie, aby nasi obywatele mieli szybki, łatwy i godny zaufania sposób pokazania, że ​​spełniają te warunki, że nie będziemy mieć 27 różnych systemów, że będzie tylko jeden jasny i prosty system pokazujący, że albo ktoś jest zaszczepiony, albo jest ozdrowieńcem, albo wykonał test - uważa holenderski eurodeputowany Jeroen Lenaers.

Kraje wspólnoty zgodziły się już na taki system, oparty na tych samych zasadach, co duński Coronapas.

- Chciałbym wyjaśnić, że to nie jest paszport szczepionkowy, jak często się słyszy. Nasza propozycja zakłada, że szczepienia nie mogą być warunkiem wstępnym swobodnego przepływu - podkreśla komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

- Postrzegamy to jako instrument harmonizacji lub pomocy w zharmonizowaniu zniesienia kontroli granicznych. To może zapobiegać chaosowi, a także może zapobiegać dyskryminacji - uważa holenderska eurodeputowana Tineke Strik.

W Danii już myśli się o międzynarodowych gościach. W normalnych latach o tej porze roku stanowili oni 30 procent wszystkich gości parku rozrywki.

- Z niecierpliwością czekamy na naszych międzynarodowych gości. Oczywiście, byłby to dla nas duży krok, aby ponownie zobaczyć gości z Europy i spoza Europy - mówi Kasper Schumacher.

Być może ogólnoeuropejski certyfikat cyfrowy będzie przepustką do wakacji.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS