"To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano". Ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła naukowcom w niebezpiecznej misji

07.10.2022 | "To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano". Ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła naukowcom w niebezpiecznej misji
07.10.2022 | "To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano". Ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła naukowcom w niebezpiecznej misji
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
07.10.2022 | "To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano". Ekipa "Faktów" TVN towarzyszyła naukowcom w niebezpiecznej misjiWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Czy Bałtyk jest bezpieczny i jak groźne mogą być konsekwencje wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Dziennikarz "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski towarzyszył grupie niemieckich naukowców, którzy z lotu ptaka sprawdzają, co dzieje się nad powierzchnią morza. Po 11 dniach od wykrycia uszkodzeń chmura metanu jest namierzona.

Choć wciąż brakuje ewidentnych dowodów, to polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych coraz częściej wspomina, że za atakiem na gazociągi Nord Stream 1 i 2 mogła stać Rosja.

- Tylko Rosjanom mogło tak naprawdę na tym zależeć. To Rosji zależy na tym, żeby w Europie zapanował chaos, żeby najbliższa zima nie była dla nas łatwa, żeby wzrastały ceny energii. Natomiast pamiętajmy o tym, jak trudno jest złapać kogoś za rękę - podkreśla Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

To, kto doprowadził do eksplozji, w niezależnych śledztwach badają prokuratury: polska, niemiecka, duńska i szwedzka.

- Podejrzenia, że doszło do sabotażu, zostały uprawdopodobnione. Ustaliliśmy, że w pobliżu Nord Stream 1 i Nord Stream 2 doszło do detonacji - informuje Fredrik Hultgren-Friberg z Szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa SAPO.

Równolegle do śledztwa prowadzone są intensywne badania dotyczące konsekwencji poważnego wycieku. Gdzie dokładnie jest teraz wielka gazowa chmura, która przesuwa się nad Bałtykiem, jak się zachowuje i czy może stanowić realne zagrożenie dla żeglugi i lotnictwa, sprawdzają niemieccy naukowcy we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych.

- To największy wyciek, jaki kiedykolwiek zarejestrowano. Zdarzały się inne duże katastrofy, jednak ta jest najpoważniejsza - zaznacza dr Anke Roiger z Niemieckiego Centrum Lotniczego i Kosmicznego oraz Instytutu Fizyki Atmosfery.

Ekipa "Faktów" TVN na pokładzie śmigłowca

Badanie skutków wycieku to niezwykle niebezpieczna misja. - Jest to trudna misja. Mam to szczęście być jednym z dwóch pilotów, którzy są uprawnieni w Polsce do tego rodzaju zadań. To znaczy do lotów z ładunkami, które są podwieszone pod śmigłowcem - mówi Bartłomiej Kieblesz, pilot śmigłowca Helipoland.

Ekipa "Faktów" TVN wzięła udział w misji z niemieckimi naukowcami.

- Pierwsze pytanie, na które próbujemy sobie odpowiedzieć: ile metanu wydostało się z tych przecieków. Podczas lotu na żywo sprawdzamy stężenie - wyjaśnia Klaus Gottschaldt z Niemieckiego Centrum Lotniczego i Kosmicznego oraz Instytutu Fizyki Atmosfery.

Bezpośrednio nad miejscem wybuchu wprowadzona została strefa zakazu lotów.

- Obserwujemy stężenie metanu na monitorze, jeśli zacznie się zbliżać do niebezpiecznego zakresu, to będziemy musieli zawrócić po to, by nie spowodować wybuchu - tłumaczy Gottschaldt. - Jeśli wysokie nasycenie metanem zanotujemy z dala od miejsca wycieków, to będzie ważne odkrycie z punktu widzenia bezpieczeństwa - dodaje naukowiec.

Prowadzone pomiary są ważne nie tylko z punktu widzenia nauki, ale też z punktu widzenia możliwości przywrócenia bezpiecznej żeglugi i lotów w rejonie katastrofy.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS