"Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

"Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"
"Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"
Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruskie władze uznają go za terrorystę, bo to między innymi dzięki jego kanałom w internecie świat poznał prawdziwe oblicze reżimu Alaksandra Łukaszenki. Sciapan Puciła mieszka i pracuje w Polsce, dlatego białoruski prezydent od polskich władz domaga się wydania blogera. - Nic zakazanego nie zrobiłem. Pokazuję tylko to, co naprawdę się dzieje - mówił Puciła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Tylko pokazuję to, co naprawdę się dzieje" - cała rozmowa z Scipanem Puciłą na portalu tvn24.pl

Sciapan Puciła ma 22 lata, jest blogerem i w oczach Alaksandra Łukaszenki być może największym zagrożeniem.

Puciła prowadzi na komunikatorze Telegram i w innych mediach społecznościowych konta NEXTA i NEXTA Live, które stały się głównym źródłem informacji o trwających od ponad trzech miesięcy protestów na Białorusi.

- Kanały założone przeze mnie są uznane za terrorystyczne, ekstremistyczne - mówi białoruski bloger w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS.

Sciapan Puciła od kilku lat mieszka w Polsce, gdzie bez skrępowania może publikować w sieci nagrania, na których można zobaczyć, jak reżim Łukaszenki traktuje obywateli i jak bardzo obywatele pragną się od niego uwolnić.

- Ludzie wychodzą na ulice, bo nie chcą się pogodzić z fałszowaniem wyborów. Chcą wolnej, demokratycznej, niezależnej Białorusi, a ja się czuje dobrze, ponieważ ja to po prostu nagłaśniam - podkreśla Puciła.

"Rodzina musiała wyjechać tydzień po wyborach"

Kanały NEXTA w mediach społecznościowych śledzi kilka milionów osób. Siła ich treści jest potężna, dlatego Mińsk próbuje coś z tym zrobić. Niedawno zażądano od polskiej strony ekstradycji 22-latka i drugiego współtwórcy kanałów.

- Te nowe technologie, które pozwalają na to żeby pojawiały się takie strefy wolnego słowa, przyczyniły się do tego, że to wszystko, co widzimy w ciągu ostatnich już prawie 4 miesięcy, wydarzyło się na Białorusi - mówi Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie.

Rodzina chłopaka ze względów bezpieczeństwa też musiała opuścić Białoruś, ale nawet poza granicami próbuje się ich zastraszyć.

- Rodzina musiała wyjechać tydzień po wyborach do Polski - mówi Sciapan. - Zagrożenie jest, ale informujemy o tych pogróżkach policję i polskie władze. Dzięki temu czujemy się bardziej bezpiecznie, ale oczywiście musimy uważać - dodaje Białorusin.

Na antenie państwowej białoruskiej telewizji emitowany jest filmik, który ma przypomnieć Sciapanowi, że nie może spać spokojnie.

Nagranie nawiązuje do komputerowej gry Pac-Mana. Postać w grze pomalowana jest w opozycyjne biało-czerwono-białe barwy Białorusi, którą ścigają nie duszki, jak w oryginalnej wersji, ale postacie milicjantów pędzących na sygnale. Na następnym ujęciu widać postać chłopaka grającego w grę komputerową. Słychać dzwonek do drzwi. Na zadane po polsku pytanie: "kto tam?", słychać: "czy mieszka tu pan NEXTA?”.

Bloger zagrożeniem dla Kremla?

Sciapan podkreśla, że nie mógłby robić tego, co robi, mieszkając w swojej ojczyźnie. Na Białorusi żadnych niezależnych mediów nie ma, a ci, którzy próbują to zmienić, natychmiast są oskarżani o działalność wywrotową.

- Nie ma w ogóle na Białorusi żadnych blogerów, którzy mówią otwarcie, wprost o tym, co się dzieje. Wszystkich od razu zatrzymują, dają artykuły karne - mówi 22-latek.

NEXTA może być zagrożeniem nie tylko w oczach Mińska, ale i Kremla. Bo w Rosji już pojawiają się niewygodni dla władzy naśladowcy młodego Białorusina.

- Ten przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach. Już jest naśladowany i to też może doprowadzić do kolejnych zrywów narodowych. Jeżeli nie białoruskie służby, które polują teraz na Sciapana, to Rosjanie też są zainteresowani, żeby coś z tym zrobić - ocenia Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS