"Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"

15.08.2022 | "Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"
15.08.2022 | "Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.08.2022 | "Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością polityczną w sprawie Odry. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski był na urlopie, kiedy sprawa nabierała tempa. Opozycja nie przebiera w słowach i domaga się dymisji premiera i całego rządu.

Przed niedzielną konferencją w sprawie Odry minister środowiska i klimatu Anna Moskwa nie spotkała się z miłym powitaniem. Były okrzyki protestujących, prośba o rozmowę i bardzo konkretne pytania posłów opozycji.

- Dlaczego rząd tak długo zwlekał z poinformowaniem mieszkańców o tym, że nadciąga do województwa zachodniopomorskiego katastrofa ekologiczna? - pytała Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy.

Jednak minister Anna Moskwa ani przed, ani po konferencji nie uznała za zasadne, by z niewielką grupką osób przez chwilę porozmawiać. Nie odpowiedziała też na pytanie, kiedy dowiedziała się o skażeniu Odry.

- Nie zrobiono nic. Żadnych działań nie podjęto przez dwa tygodnie, chociaż był czas, żeby zminimalizować efekty tego, co się dzieje - wskazuje Przemysław Słowik z partii Zielonych, radny Szczecina.

Protestujący wskazywali na skalę problemu. - Jedyną rzeczą, jakiej żałuje, jest to, że nie mogę przez telewizję, przez internet, przekazać tego zapachu, który tam czuliśmy. To był po prostu zapach śmierci, to zostanie z nami na długo - powiedział jeden z nich.

Minister środowiska i klimatu w rejon katastrofy ekologicznej pojechała po prawie trzech tygodniach. Nie chodzi o to, że w ostatnim czasie była na urlopie, ale o to, że do 9 sierpnia - jak twierdzi premier - nikt nie przekazał mu informacji o tym, jaki dramat rozgrywa się na Odrze.

- Teraz po tej katastrofie ekologicznej cały rząd się nadaje do dymisji. Tu już nie ma co wskazywać jednego ministra. Ten cały rząd na czele z jego szefem jest po prostu beznadziejny - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dymisja wojewody dolnośląskiego?

Jacek Ozdoba to jeden z aż 7 zastępców minister środowiska i klimatu Anny Moskwy w resorcie. Ozdoba nadzorował zdymisjonowanego przez premiera prezesa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jego zdaniem zdymisjonowanego niesłusznie.

- Wojewoda dolnośląski powinien natychmiast zwołać sztab kryzysowy na poziomie wojewódzkim i następnie powinien poinformować o zagrożeniu - uważa Ozdoba, ale nie zaprzecza, że po skażeniu Odry powinny być dymisje.

Ozdoba twierdzi, że nie on i nie Ministerstwo Środowiska i Klimatu, ale między innymi wojewoda dolnośląski ponosi odpowiedzialność za brak informacji oraz zbyt późną reakcję.

Premier Mateusz Morawiecki pytany w poniedziałek o wojewodę, odpowiedział, że na ewentualne decyzje potrzebuje więcej czasu. - Muszę wiedzieć dokładnie, co zrobił urząd wojewody, a takiej pełnej wiedzy jeszcze nie posiadam - zaznaczył.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, co potwierdził nam jego zastępca, przez cały czas przebywał na urlopie. Czyli wtedy, kiedy wędkarze sami, bez wsparcia służb i bez informacji o skali i o rodzaju zagrożenia, wyciągali z Odry tony martwych ryb.

Wicewojewoda winy po swojej stronie nie dostrzega. - Wiele sztabów kryzysowych, wiele spotkań. Naprawdę działo się bardzo dużo - powiedział dziennikarzom Jarosław Kresa.

Marek Drabiński, wędkarz i lokalny działacz Platformy Obywatelskiej, już 1 sierpnia próbował skontaktować się z wojewodą. - Pracownik wojewody zakomunikował, żebym zgłosił się do centrum zarządzania przy starostwie - wspomina.

Sprawa rtęci

Premier odniósł się też do słów ministra środowiska Brandenburgii w sprawie rtęci odkrytej w niemieckich laboratoriach. - Donald Tusk podchwycił go bardzo ochoczo, oni chyba trzymali kciuki za tę rtęć i zdziwili się później temu dementi - powiedział szef rządu.

- W Odrze jest rtęć, to jest prawda. Pytanie brzmi: w jakim zakresie. (...) Jednak na obecną chwilę możemy wykluczyć, że ryby wymarły z powodu rtęci - przekazał Axel Vogel, minister rolnictwa i środowiska Brandenburgii.

Na słowa niemieckiego polityka powoływała się marszałek województwa lubuskiego, mówiąc o przyczynach katastrofy na Odrze.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS