"Pewne problemy narastały już od dawna". Kulisy kryzysu w Zjednoczonej Prawicy

19.09.2020 | "Pewne problemy narastały już od dawna". Kulisy kryzysu w Zjednoczonej Prawicy
19.09.2020 | "Pewne problemy narastały już od dawna". Kulisy kryzysu w Zjednoczonej Prawicy
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.09.2020 | "Pewne problemy narastały już od dawna". Kulisy kryzysu w Zjednoczonej PrawicyArleta Zalewska | Fakty TVN

Spór w koalicji Zjednoczonej Prawicy miał zacząć się dużo wcześniej i być może jest dużo poważniejszy niż różnica zdań w sprawie ustawy o ochronie zwierząt. W negocjacyjnej układance są polityczne wpływy, budżetowe pieniądze, posady w ministerstwach, spółkach i miejsca na listach wyborczych.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Jarosław Kaczyński, decydując się na głosowanie nad ustawą o ochronie zwierząt, powiedział wyraźne "sprawdzam".

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zrobił to w samym środku trwających od tygodni negocjacji, przy rosnącej pozycji i coraz głośniej zgłaszanych - także w sprawie ważnych dla niego ustaw - sprzeciwach Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina.

W języku polityki nazywa się to "wywróceniem stolika".

Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o to, czy nocne głosowanie w Sejmie było testem lojalności dla polityków PiS-u i koalicjantów, odpowiedział, że "każde głosowanie jest w pewien sposób testem".

- Pewne problemy narastały już od dawna - przyznał Fogiel. - Wszyscy partnerzy koalicyjni muszą zdawać sobie sprawę z tego, ile przynoszą do stołu i jak dalece duża jest ich waga - dodał.

- Mam wiele zastrzeżeń do wzajemnej lojalności w Zjednoczonej Prawicy i myślę, że powinniśmy wyciągnąć z tego pewne wnioski - odpowiada wiceminister obrony narodowej, poseł Porozumienia Marcin Ociepa.

"Lepiej mieć grupę węższą, ale bardziej skonsolidowaną"

Jak wynika z informacji redakcji "Faktów" TVN - od nocnych głosowań w czwartek - wszelkie bezpośrednie kontakty między liderami koalicji zostały zerwane.

Prezes Jarosław Kaczyński podczas narady w Sejmie w gronie najbliższych współpracowników miał powiedzieć, że spór jest bardzo poważny, a on sam nie ugnie się pod żadnymi naciskami koalicjantów, bo to Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i każdy musi znać swoje miejsce w szeregu.

Z kolei na posiedzeniu klubu PiS-u miały paść słowa, że wieczorne głosowania w Sejmie pokażą, czy obóz Zjednoczonej Prawicy przetrwa, bo "lepiej mieć grupę węższą, ale bardziej skonsolidowaną".

"Zerwanie negocjacji jest zdradą Zjednoczonej Prawicy"

W sprawie tak zwanej piątki dla zwierząt posłowie Solidarnej Polski byli przeciw. Zbigniewa Ziobry nie było podczas nocnego posiedzenia w Sejmie - swój głos oddał zdalnie. Natomiast posłowie Porozumienia w większości wstrzymali się od głosu.

- Jeżeli koalicja się rozpadnie, a wszystko na to wskazuje przy tej postawie, którą prezentują dzisiaj nasi koalicjanci, to będą dymisje, to chyba oczywiste - groził eurodeputowany PiS-u Joachim Brudziński w programie "Gość Krzysztofa Ziemca" w RMF FM.

- My jesteśmy lojalni wobec obozu Zjednoczonej Prawicy i uważamy, że wyrzucenie kogokolwiek, czy zerwanie negocjacji jest zdradą Zjednoczonej Prawicy - podkreśla jednak Michał Wypij z Porozumienia.

Prezes Jarosław Kaczyński zarzuca Solidarnej Polsce sprzeciw wobec tak zwanej ustawy o bezkarności. Po miesiącu negocjacji między przedstawicielami PiS-u a Ministerstwem Sprawiedliwości do porozumienia nie doszło. Jarosław Kaczyński miał to odebrać jako osobisty atak na siebie, premiera i cały rząd.

Właśnie ten sprzeciw miał przechylić szalę i przyczynić się do zerwania koalicyjnych negocjacji.

- Negatywne komentarze wobec ministra Ziobro zaczynają padać wtedy, kiedy przeciwstawił się bardzo niebezpiecznemu przepisowi, który gwarantowałby bezkarność zbyt dużej grupie osób - komentuje wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

Zakulisowa układanka

Zaglądając za kulisy negocjacji warto przypomnieć o tym, że Jarosław Kaczyński - jak wynika z nieoficjalnych informacji - kilka miesięcy temu miał odmówić Zbigniewowi Ziobrze wejścia do PiS-u. A to uniemożliwia ministrowi walkę o schedę po prezesie partii.

Należy również zauważyć, że w ostatnich tygodniach ludzie kojarzeni z liderem Solidarnej Polski tracili miejsca w spółkach Skarbu Państwa.

W przypadku tej politycznej układanki ważna jest też rosnąca pozycja premiera Mateusza Morawieckiego, z którym Zbigniew Ziobro od dawna jest w konflikcie. Na listopadowym kongresie partii to Morawiecki ma objąć funkcje zastępcy Jarosława Kaczyńskiego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN