"Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"

26.06.2021 | "Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"
26.06.2021 | "Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
26.06.2021 | "Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Watykańska komisja w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza już działa. Jak poinformowała w sobotę Nuncjatura Apostolska, z wizytą w Polsce był kardynał Angelo Bagnasco, przewodniczący komisji. Przesłuchany został między innymi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który wielokrotnie interweniował w przypadkach wykorzystywania seksualnego przez duchownych. - Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże - komentuje teolog i filozof Jarosław Makowski.

O tym, że w Polsce była watykańska komisja, która zajmuje się między innymi zarzutami wobec kardynała Stanisława Dziwisza, opinia publiczna dowiedziała się dopiero wtedy, gdy ujawnił to jeden z przesłuchiwanych. - Niedawno zadzwonił do mnie przedstawiciel strony watykańskiej, że odbędzie się takie przesłuchanie. Początkowo myślałem, że to jest żart, ale rzeczywiście do Krakowa przyjechał ksiądz kardynał Angelo Bagnasco - powiedział w piątkowych "Faktach po Faktach" ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Zobacz całe "Fakty po Faktach" w TVN24 GO

Do Krakowa na czele komisji przyjechał wysłannik Papieża Franciszka kardynał Angelo Bagnasco, były przewodniczący Episkopatu Włoch. To on prowadził przesłuchania.

- Na terenie neutralnym, poza kurią krakowską odpowiadałem na różne pytania. Na te tematy, na które pisałem bądź wypowiadałem się w mediach - zrelacjonował przebieg przesłuchania ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Padły między innymi pytania o sprawę listu Janusza Szymika molestowanego przez księdza pedofilia, który bezskutecznie próbował sprawą zainteresować kardynała Dziwisza.

Nie wiadomo, kogo jeszcze przesłuchano i w jakich miastach. Wiadomo, że przesłuchiwano też ofiary molestowania.

- Jesteśmy zaskoczeni. (Komisja - przyp. red.) zdołała ukryć swoją obecność tutaj w Polsce, więc myślę, że w sposób też obiektywny, bez presji, bez jakiegoś lobbingu dotarła do osób, które chciała przesłuchać - ocenia ksiądz Jacek Prusak, jezuita i teolog.

Świadomość zaniedbań

Wiadomo, że krakowska kuria o komisji nie wiedziała, że przesłuchania były formalne, tłumaczone od razu na język włoski i składane pod przysięgą.

- Komisja ma dużą wiedzę na temat tego, co się wydarzyło i ma świadomość, jak się wydaje, zaniedbań - uważa Tomasz Terlikowski, publicysta.

Dopiero gdy sprawa wyszła na jaw, Nuncjatura Apostolska w Warszawie potwierdziła, że wizyta rzeczywiście się odbyła. "Jej celem była weryfikacja sygnalizowanych, także publicznie, zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016)" - napisano w komunikacie.

- Papież Franciszek zrozumiał, że polski Kościół ma problem z pedofilią i że sam go nie rozwiąże - komentuje Jarosław Makowski, teolog i filozof.

Oskarżenie polskiego Kościoła

Wizyta w Krakowie kardynała Angelo Bagnasco to nie jedyne działania Stolicy Apostolskiej w sprawie polskich hierarchów.

W piątek delegat Konferencji Episkopatu Polski poinformował w komunikacie, że biskup Stanisław Napierała i biskup Stefan Regmunt zostali ukarani przez Watykan po śledztwach dotyczących zaniedbań wobec ofiar molestowania seksualnego.

Do Watykanu dotarła też prośba o interwencję od Państwowej Komisji do spraw pedofilii.

Wszystko w rękach Franciszka

Sprawa kardynała Dziwisza - przez dekady osobistego sekretarza Jana Pawła II, niezwykle wpływowego hierarchy w Watykanie - jest wyjątkowa i ma wymiar światowy, co w filmie "Don Stanislao" pokazał reporter TVN24 Marcin Gutowski.

Po śmierci Jana Pawła II kardynał Dziwisz był też najbardziej wpływowym hierarchą w Polsce - kustoszem pamięci o Janie Pawle II. Na oskarżenie o tuszowanie sprawców pedofilii nie odpowiadał i zapewniał, że jest gotowy na niezależną komisje.

Jego były rzecznik przyznaje, że Watykan podjął słuszną decyzję o przysłaniu kardynała z Rzymu.

- Tak nie może być, że są poważne zarzuty i nic z tym nie robimy. To nie jest dobre dla nikogo. I dla tych osób, które wnoszą te zastrzeżenia co do działalności księdza kardynała, i dla samego księdza kardynała, i dla Kościoła w Polsce - uważa ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Ostateczna decyzja w sprawie kardynała Dziwisza należy do papieża. Trudno jednak przewidywać, kiedy może zapaść.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS