"Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"

10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
Renata Kijowska | Fakty TVN
10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"Renata Kijowska | Fakty TVN

Jak boli głowa, to bierze się tabletkę, a co zrobić, jak boli życie? W Dniu Zdrowia Psychicznego psychoterapeuci przypominają, że warto także o to zdrowie dbać. W środku epidemii to może być trudne, jednak warto spróbować.

Najpierw była obawa przed nieznanym, potem strach o bliskich seniorów. Lęki związane z pandemią ewoluują jak ona sama.

- Zaczęliśmy się trochę bać też o siebie, no bo nikt nie chce być chory. Potem zaczęliśmy się też bać, jak w ogóle nasze życie będzie wyglądało, bo się okazało, że być może stracimy pracę - mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Wirus testuje nas fizycznie i psychicznie.

- Depresja i zaburzenia lękowe - to są dwa największe tematy tak naprawdę, jeżeli chodzi o psychoterapię. Pewnie zaraz po tym będziemy mówili o uzależnieniach - tłumaczy Paweł Chrzan, współzałożyciel i dyrektor Wellbee, platformy ułatwiającej klientom wybór psychoterapeuty.

Przed pandemią psychiatria dziecięca w Polsce przechodziła ogromny kryzys. Dzieci miała uratować reforma. Udało się uruchomić nowe poradnie, ale w marcu wszystko utknęło. Teraz oddziały znów są przepełnione.

- Kryzys gwałtownie się pojawił na początku września. Zwykle taki jakby szczyt był w okresie listopada. Oczywiście, że się martwię się o moich pacjentów, ale jeszcze bardziej się martwię o tych, którzy nie są moimi pacjentami, a potrzebują leczenia - opowiada doktor habilitowana Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Terapia nie musi kosztować

Niektórzy z braku miejsc, czy obawy przed zakażeniem, zostają w domach. Nie leczą się

- Dzieci bardzo się boją o rodziców i o dziadków, a dzieci, które przebywają na naszym oddziale stacjonarnym, bardzo tęsknią za swoimi rodzinami ze względu na to, że aktualnie nie mogą być odwiedzane - przekonuje Agnieszka Wierzbicka-Fijołek, rezydentka Oddziału Psychiatrii Dzieci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego imienia Świętego Ludwika w Krakowie.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to nie święto, a okazja, by i w kryzysie szukać czegoś pozytywnego.

- Ta pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków, a przecież nawet w przestrzeni biznesowej dużo jest osób chorych psychicznie, którzy biorą normalnie leki, ale wstydzą się o tym mówić, a egzystują normalnie - mówi Izabela Kielczyk.

Jak wykazują badania, Polacy przestali się wstydzić korzystać z pomocy psychoterapii.

- Nie jest to porażka, tylko jest to tak naprawdę szukanie pomocy, która pozwala nam w długim okresie być najlepszą wersją siebie - dodaje Paweł Chrzan.

Pandemia, wymuszając kontakt wirtualny, ułatwiła korzystanie z terapii osobom, które miałyby problem z dostępem do specjalisty.

- Miałam poczucie, że ta jakość może będzie inna, że będzie mi się ciężko otworzyć przed kimś, czy przed komputerem. Ale nie. Psychoterapia, zarówno online jak i na żywo, jest tak samo skuteczna i tak samo pomocna - zapewnia Zuzanna Przekop, która korzysta z psychoterapii.

Terapia nie musi kosztować. Różne organizacje ułatwiają kontakt za darmo. Do Beaty Dzietczyk od początku pandemii zgłaszają się nie tylko ci, którzy źle znoszą samotną kwarantannę.

- Jak boli głowa, to się bierze jakąś tabletkę od bólu głowy. Natomiast jak boli życie, no to nie wiem dlaczego mamy tak trwać. Więc ja bardzo, bardzo zachęcam, żeby z tej pomocy korzystać - mówi Beata Dzietczyk, psycholog, psychoterapeutka z Centrum Terapii i Psychoedukacji w Warszawie.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę umorzyła śledztwo - nie chciała zbadać gigantycznych zarobków w Orlenie, także Daniela Obajtka. Chodzi o ponad osiem milionów złotych wydane z pominięciem tak zwanej ustawy kominowej. Teraz jednak prokuratura wraca do sprawy i zainteresowała się też Jackiem Sasinem, który nadzorował Orlen.

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Gigantyczne pensje w Orlenie pod lupą prokuratury. "Każdy, kto złamał prawo, zostanie postawiony przed sądem"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by cesarek było średnio 15 procent. W Polsce jest to 50 procent. Dlaczego tak się dzieje? Lekarze wskazują, że kobiety nie chcą cierpieć w trakcie porodu, bo wciąż jest problem ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w 2023 roku zaledwie 17 procent porodów naturalnych było w Polsce znieczulanych.

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Polki coraz częściej wybierają cesarskie cięcie. Główny powód to zła wycena znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wskaźnik skrajnego ubóstwa w Polsce wzrósł o 2 punkty procentowe, osiągając poziom 6,6 procent. Tak źle nie było od 2015 roku, czyli przed wprowadzeniem świadczenia 500 plus, kiedy wskaźnik ten wynosił 6,5 procent. Eksperci obarczają winą poprzedni rząd, wskazując, że zaniedbał politykę społeczną.

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Tak źle nie było od 2015 roku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Piotr W., czyli generalny wykonawca ośrodka, który budowała Fundacja Profeto, opowiedział nam o ustawionym konkursie z Funduszu Sprawiedliwości - relacjonowała w "Faktach po Faktach" Maria Pankowska z OKO.press, dodając, że wcześniej można było to podejrzewać. Według Sebastiana Klauzińskiego z nowych ustaleń wyłania się obraz Funduszu, który służył "do tego, żeby wspierać swoich". - A chyba taką perłą w koronie tego była właśnie Fundacja Profeto - podkreślił.

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

"Chyba taką perłą w koronie była właśnie Fundacja Profeto"

Źródło:
TVN24

- Rozumiem, że jest przestrzeń do zadośćuczynienia na gruncie etycznym, moralnym i politycznym - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati, pytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Jak dodał, "podejście PiS i Jarosława Kaczyńskiego gwarantowało, że niczego się nie załatwi".

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

"Duda na szczęście nie będzie mógł tego blokować"

Źródło:
TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Huragan Beryl przetacza się nad Karaibami i niszczy wszystko na swojej drodze. Wiatr wieje z prędkością nawet 290 kilometrów na godzinę i niemal wymyka się skali. Meteorolodzy już kwalifikują go jako huragan piątej kategorii, choć wcześniej prognozowano, że będzie to tylko burza tropikalna.

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Rozwinął się najszybciej w historii, sieje spustoszenie na swojej drodze. "Totalna dewastacja"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS