"Ogromny sukces w walce z koronawirusem" kontra rzeczywistość. Premier tłumaczy się ze swoich słów

08.10.2020 | "Ogromny sukces w walce z koronawirusem" kontra rzeczywistość. Premier tłumaczy się ze swoich słów
08.10.2020 | "Ogromny sukces w walce z koronawirusem" kontra rzeczywistość. Premier tłumaczy się ze swoich słów
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
08.10.2020 | "Ogromny sukces w walce z koronawirusem" kontra rzeczywistość. Premier tłumaczy się ze swoich słówJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Kiedy obserwujemy wzrost zakażeń koronawirusem, warto zapytać o wypowiedzi polityków z archiwum. Kiedy lekarze liczą respiratory, warto przypomnieć, czy mogli liczyć na rząd. Jednocześnie epidemia nie zwalnia i nie jest "w odwrocie" - alarmują eksperci. Czy wystarczająco głośne były ostrzeżenia i wystarczająco widoczny dobry przykład ze strony polityków?

Premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że od soboty cała Polska znajdzie się w strefie żółtej, co oznacza wprowadzenie szeregu obostrzeń dla obywateli. Zwrócił się również do seniorów, aby pozostawali w domach i ograniczyli przemieszczanie się.

- Chrońmy życie naszych seniorów. Chrońmy życie naszych babć, naszych dziadków. Bardzo zachęcam wszystkich seniorów do pozostawania w domach - mówił szef rządu.

Ze słowami premiera nikt nie będzie dyskutował. Szkoda tylko, że Mateusz Morawiecki nie zawsze tak ostrzegał seniorów, którzy są w grupie najbardziej zagrożonych.

Pod koniec czerwca premier apelował o mobilizację podczas drugiej tury wyborów prezydenckich i zapewniał, że "koronawirus jest w odwrocie".

- Śmiało idźcie do urn wyborczych 12 lipca. Młodsi, starsi, w sile wieku. To bezpieczniejsze, niż jak codziennie wychodzicie do sklepu, na pocztę, do kościoła - mówił Morawiecki do zgromadzonych podczas spotkania w Kraśniku.

Warto zwrócić tutaj uwagę, że statystyki z czerwca były ulubionym narzędziem premiera i jego ministrów, gdy ogłaszali zwycięstwo nad koronawirusem. "Odnieśliśmy ogromny sukces w walce z koronawirusem", "nikt nam nie zabierze tego sukcesu" - to tylko kilka wypowiedzi, które mogliśmy usłyszeć w tamtym czasie.

Gdy opozycja ostrzegała, że władza powinna dawać przykład, gdy lekarze ostrzegali, że nie możemy lekceważyć drugiej fali epidemii, politycy z obozu rządzącego mówili o "porównywaniu liczby zachorowań" do naszego zachodniego sąsiada.

Tymczasem w czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4280 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Statystki wyglądają koszmarnie i są gorsze niż w dwa razy bardziej zaludnionych Niemczech, gdzie w czwartek odnotowano 4058 przypadków zakażenia koronawirusem.

"Gaszenie trwającego pożaru"

- Stan klęski żywiołowej? Nie ma żadnej klęski - mówił 4 czerwca poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek. Dzisiaj ten sam polityk jest zakażony koronawirusem, przebywa w kwarantannie, a ma być nowym ministrem edukacji na każdym poziomie i powinien zajmować się przede wszystkim bezpieczeństwem epidemicznym w szkołach.

Strategię walki z koronawirusem opracowuje już drugi minister minister zdrowia. Jednak dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń, zwraca uwagę, że jesienna strategia walki powinna być już przygotowana. - Rząd powinien myśleć o tym w czerwcu. W tej chwili to będzie już gaszenie trwającego pożaru - powiedział doktor.

W czerwcu Prawo i Sprawiedliwość nazywało Łukasza Szumowskiego najlepszym ministrem zdrowia w historii. Tymczasem w sierpniu już go nie było na stanowisku.

- Jeżeli zaczną umierać pacjenci, którzy nie doczekają do respiratorów, to będzie to odpowiedzialność wyłącznie rządzących, bo w tej chwili szpitale nie mają już więcej elastyczności - ocenia Grzesiowski.

Najwięcej o tym, do czego przygotowuje się rząd, powiedział sam prezydent Andrzej Duda. Zapytany 25 września o sytuację epidemiczną w kraju, stwierdził, że "pandemia jest pod kontrolą". - Nie ma dzisiaj żadnego zagrożenia wybuchem, jest po prostu wzrost, który był przewidywany - mówił prezydent.

"My przed tą drugą falą przestrzegaliśmy"

W ostatnich tygodniach najbardziej widowiskowym i najdłużej dyskutowanym przez najważniejsze osoby w państwie problemem nie był koronawirus czy szczepionki na grypę, których nie ma. Głównym tematem była rekonstrukcja rządu i tarcia w Zjednoczonej Prawicy.

Był czas na przygotowanie raportu o zajętych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa. Rząd zajmował się również konwencją stambulską, kampanią prezydencką, podczas której premier spotykał się z samorządowcami i rozdawał czeki na spore sumy. Niektórzy czeki dostawali nawet dwa razy, bo tak w kampanię Andrzeja Dudy zaangażował się Mateusz Morawiecki, przekonując, że "nie ma się co bać wirusa".

W czwartek premier Morawiecki został zapytany, czy dzisiaj nie powinien przeprosić za to, że przekonywał, że wirus jest już niegroźny, odpowiedział, że "warto popatrzeć na pewien wykres, kiedy wirus rzeczywiście w całej Europie i w Polsce był w odwrocie".

Słowo "przepraszam" ze strony premiera nie padło. - My przed tą drugą falą przestrzegaliśmy - zaznaczył szef rządu.

Jednocześnie warto przypomnieć jego wypowiedź z początku lipca, kiedy w Tomaszowie Lubelskim apelował o mobilizację podczas drugiej tury wyborów prezydenckich. - Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie - mówił Morawiecki.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Poseł Marcin Romanowski, ścigany listem gończym, pisze list do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i stawia warunki. W pięciu punktach wymienia, co musi się stać, żeby wrócił do Polski. Przypomnijmy, w 11 punktach prokuratorzy spisali wobec niego zarzuty, uruchomili Europejski Nakaz Aresztowania, który powinien działać także na Węgrzech. Czy zadziała?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS