"Nie ma żadnego marazmu po stronie opozycji". Wiadomo, kiedy ma ruszyć ruch Rafała Trzaskowskiego

15.09.2020 | "Nie ma żadnego marazmu po stronie opozycji". Wiadomo, kiedy ma ruszyć ruch Rafała Trzaskowskiego
15.09.2020 | "Nie ma żadnego marazmu po stronie opozycji". Wiadomo, kiedy ma ruszyć ruch Rafała Trzaskowskiego
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.09.2020 | "Nie ma żadnego marazmu po stronie opozycji". Wiadomo, kiedy ma ruszyć ruch Rafała TrzaskowskiegoKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Jest nowa data inauguracji ruchu Rafała Trzaskowskiego i jest propozycja, by nowym szefem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej został Cezary Tomczyk, który podczas wyborów prezydenckich kierował kampanią wyborczą Rafała Trzaskowskiego. Platforma Obywatelska reorganizuje się po wyborach. Pozostałe partie opozycyjne też zapewniają, że nie śpią.

Nie tylko Platforma Obywatelska, ale cała opozycja czeka na start zapowiadanego od dawna ruchu obywatelskiego Rafała Trzaskowskiego, bo to może zmienić scenę polityczną.

Według naszych nieoficjalnych informacji start ruchu - opóźniony przez awarię kolektora do Czajki - zaplanowano ostatecznie na 10 października.

Na razie Platforma Obywatelska od dwóch miesięcy, od przegranych wyborów prezydenckich, próbuje się poskładać na nowo.

- Mam takie wrażenie, że państwo od nas oczekują tylko decyzji personalnych, a my naprawdę przygotowujemy i robimy wiele ważnych rzeczy - powiedziała wicemarszałek Sejmu i posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Problem w tym, że ani na posiedzeniu klubu parlamentarnego, ani na posiedzeniu zarządu partii, o nowych inicjatywach nie było słowa.

- Proszę wsłuchać się w debatę, jaką prowadzimy. Debata jest wewnętrzna - poradził poseł PO Cezary Grabarczyk.

Wewnętrzne problemy zamiast publicznej aktywności

Tydzień temu można było usłyszeć od polityków PO, że przygotowują "nową ofensywę" i "czekają na rozpoczęcie nowego sezonu parlamentarnego". - Koniec wakacji, czas zabrać się do roboty - oceniła posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Tydzień później słyszymy to samo: "skończyły się wakacje, więc rozpoczynamy bardzo ciężką pracę". Tym razem z ust posła PO Krzysztofa Grabczuka.

Od drugiej tury wyborów prezydenckich, czyli od 12 lipca, PO nie wystąpiła z żadną własną inicjatywą ustawodawczą. Przekonuje jednocześnie, że zaraz, za chwilę, coś się wydarzy.

- Wychodzimy z nowymi inicjatywami, będziemy gotowi na najbliższą jesień - zapewnił poseł PO Arkadiusz Marchewka.

Prawdą jest, że po przegranych wyborach prezydenckich i gigantycznej wpadce z podwyżkami dla posłów sytuacja PO jest trudna.

- Przyszedł bardzo duży błąd, za który jeszcze przez pewien czas będziemy płacić - przyznał szef PO Borys Budka.

Za błąd PO płaci już teraz wzmożoną aktywnością byłego przewodniczącego Grzegorza Schetyny. On się nigdy nie podda, jak mówią nieoficjalnie posłowie PO. Dlatego - jak tłumaczy Borys Budka - najpierw partia musi poukładać się wewnętrznie. - Będzie rozdzielenie funkcji szefa klubu i szefa partii - zapowiedział.

Kandydatem na nowego szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej jest Cezary Tomczyk, szef sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego z okresu ostatnich wyborów prezydenckich. - To jest dobra kandydatura, polityka młodej generacji - ocenił poseł Tomasz Lenz.

To nie znaczy, że frakcja Schetyny nie wystawi konkurenta. Wybór szefa klubu ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

"Nie ma żadnego marazmu po stronie opozycji"

Nie tylko Platforma utknęła w powakacyjnym marazmie. PSL i Lewica też wyczekują i zapowiadają.

- Rozpoczynamy ofensywę legislacyjną, ale także ofensywę programową. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy szesnaście kongresów programowych - oświadczył poseł Wiosny i wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Śmiszek.

- Będziemy na pewno na tej pierwszej linii frontu w walce o demokratyczną, wolną Polskę, ale dzisiaj nie ma żadnego marazmu po stronie opozycji. Jest bardzo wiele inicjatyw, które chcemy podejmować - zapewnił działacz PSL Miłosz Motyka.

Na razie na pierwszej linii frontu jest Szymon Hołownia. Według najnowszego sondażu Kantar, który został opublikowany 14 września, PiS ma 39 procent poparcia, Koalicja Obywatelska - 25 procent, a ruch Szymona Hołowni Polska 2050 - 11 procent. Konfederacja jest czwarta z wynikiem 6 procent, czyli z szansą na wejście do Sejmu. Lewica i Koalicja Polska cieszą się poparciem na poziomie 4 procent.

- Po umocnieniu się w tym trzecim obozie, na trzecim miejscu, zaczniemy atak szczytowy, tylko że to wszystko w swoim czasie. Musimy najpierw dobrze poukładać ruch, a nie, jak inni politycy, ganiać za deklaracjami o swojej potędze - oświadczył lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia objeżdża Polskę od kilku tygodni i ma sukces w postaci pozyskania byłej posłanki Lewicy, Hanny Gill-Piątek. Zapowiada też, że to nie koniec.

Czytaj więcej: Hanna Gill-Piątek: jeśli Biedroń ma do mnie żal, to go przeproszę

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN