"Kolejnej zimy już nas nie będzie". Z miejscowości turystycznych płynie krzyk rozpaczy

17.12.2020 | "Kolejnej zimy już nas nie będzie". Z miejscowości turystycznych płynie krzyk rozpaczy
17.12.2020 | "Kolejnej zimy już nas nie będzie". Z miejscowości turystycznych płynie krzyk rozpaczy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
17.12.2020 | "Kolejnej zimy już nas nie będzie". Z miejscowości turystycznych płynie krzyk rozpaczyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Jeszcze niedawno liczyli na to, że rząd pozwoli szerzej otworzyć hotele, że wydłuży ferie i że przyjadą turyści. To byłaby szansa zarobić na utrzymanie siebie i pracowników, na podatki i opłaty. W czwartek rząd ogłosił, że w dniach 28 grudnia-17 stycznia będzie obowiązywać narodowa kwarantanna. Trzytygodniowa przerwa dla biznesu turystycznego to dramat. Rząd obiecuje pomoc.

W Szczyrku niemal wszyscy, całe rodziny, wiele od pokoleń, żyją tylko z turystyki.

- Do kilku obiektów już weszli komornicy, bo ludzie nie płacą kredytów, no, jest to ogólnie tragedia - przyznaje Mirosław Bator, prezes Szczyrkowskiej Izby Gospodarczej.

Niemal na każdym płocie, ścianie i balkonie wiszą transparenty - krzyki rozpaczy, złości, bezsilności. W Szczyrku żyje się przede wszystkim z zimy. Ferie to czas żniw.

- Kolejnej zimy już nas nie będzie. Szczyrk, który rozwijał się przez poprzednie lata, tak pięknie się rozwijał, będzie miastem wymarłym - uważa Dobromiła Wieczorek, właścicielka serwisu i wypożyczalni nart w Szczyrku.

Toną, ale nie chcą pójść na dno. Narodowa kwarantanna oznacza, że trzeba oddać już pobrane zaliczki, że nie zwrócą się inwestycje ani w wypożyczalniach, ani w przygotowanie stoków do sezonu. Nie będzie na wypłaty. Nie będzie za co żyć. Nie będzie ani na ZUS, ani na podatki.

- Za mną stoi część mojej ekipy, którym wciąż powtarzam, że damy radę, że ich utrzymam, ale przyznam szczerze, że nie wiem, czy siebie okłamuję, czy ich okłamuję - mówi Janusz Włodarczyk, który prowadzi Starą Karczmę w Szczyrku.

W Zakopanem z turystyki, wyłącznie z turystyki, żyje ponad 6 tysięcy rodzin. Ponad 20 procent rocznego przychodu dawał mieszkańcom Zakopanego sam sylwester.

- Dla sektora turystycznego oznacza to tylko tyle, że powinniśmy się obrócić w tej chwili przez prawe ramię i ruszyć do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niestety, tam też nie ma co jeść - podsumowuje Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Przedsiębiorcy liczą na wsparcie rządu

Nikt nie powie, że nie rozumie konieczności postawienia przed koronawirusem tamy.

- Brakuje nam wsparcia ze strony rządu, który nie chce z nami zupełnie rozmawiać ani współpracować, wyznacza jakieś ograniczenia, nie konsultuje tego z branżą - wymienia Katarzyna Witek, właścicielka "Orla Village Bukowina".

Omijanie obostrzeń, czyli deklarowanie, że wyjazd jest służbowy, na pewno regionowi nie pomogły.

- My staliśmy się niejako, no, ofiarą nadużyć związanych z wyjazdami służbowymi, ponieważ stacje narciarskie były głównym celem wyjazdów, tych właśnie "służbowych" - twierdzi Jan Walkosz-Jambor, właściciel stacji narciarskiej w Zakopanem.

Za naśnieżenie jednego stoku w Wiśle, tylko za prąd zużyty przez armatki, trzeba było zapłacić 70 tysięcy złotych. Żeby to, co już zrobiono, miało jakikolwiek sens, trzeba ten śnieg utrzymać.

- Kolejnym kosztem, który jest, powiedzmy, dla niektórych niezrozumiały, to jest samo paliwo do ratraka, które kosztuje 600 złotych dziennie. Nie mamy tych pieniędzy - mówi Janusz Tyszkowski, właściciel stacji narciarskiej w Wiśle.

Tuż po ogłoszeniu terminu narodowej kwarantanny zebrał się zarząd Polskiej Izby Turystyki.

- Bezwzględnie, skoro została podjęta decyzja administracyjna, to konsekwencją tego jest konieczność udzielenia pomocy branży turystycznej, ale również mówimy w tym momencie o rekompensatach za podjętą decyzję - podkreśla Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. - Rekompensatach, które by wyrównywały poniesione straty przez przedsiębiorców - dodaje.

Pieniądze na przetrwanie potrzebne są od zaraz, tu i teraz. Rząd zapewnia, że będą jeszcze w grudniu, dla wszystkich objętych najnowszym obostrzeniami. Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że następna tarcza antykryzysowa opiewa na kwotę 40 miliardów złotych.

Narodowa kwarantanna ma potrwać od 28 grudnia do 17 stycznia. Przed 28 grudnia przedsiębiorcy w górskich miejscowościach spodziewają się szturmu turystów. To dla zagrożonych klapą biznesów plus, ale chyba nie o to w walce z koronawirusem chodziło.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ostatni weekend niemal 300 osób próbowało przedostać się przez granicę białorusko-polską. Co się z nimi dzieje, jak im się nie uda? Część błąka się jeszcze po lasach i próbuje znowu, część wraca tam, skąd tak bardzo chcieli uciec. Potem próbują jeszcze raz dostać się do UE, wiedząc, że to droga przez piekło.

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Źródło:
Fakty TVN

W piątek, 6 września, odbędzie się pierwsza z zapowiedzianych przez premiera rządowych spowiedzi o tym, co rządowi już się udało, a co nie. Na początek praworządność, czyli spotkanie ministra sprawiedliwości i premiera ze środowiskami prawniczymi.

Zbliża się rządowa spowiedź Donalda Tuska. "Jesteśmy całkowicie w punkcie wyjścia"

Zbliża się rządowa spowiedź Donalda Tuska. "Jesteśmy całkowicie w punkcie wyjścia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministerstwo Zdrowia i ministra edukacji łączą siły, by wśród uczniów i rodziców upowszechnić wiedzę na temat szczepień przeciwko HPV. Liczby świadczą o tym, że to konieczne. Szczepienia są bezpłatne, dobrowolne, a - według specjalistów - bezpieczne i bardzo potrzebne, jeśli chodzi o profilaktykę nowotworów. W ubiegłym roku skorzystało z nich zaledwie 20 procent dzieci. Dlatego od września program zostaje rozszerzony - szczepienia będą się odbywać nie tylko w przychodniach, ale i w szkołach.

Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Aż trudno uwierzyć, że to jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Wykorzystuje spotkanie z politykiem innego kraju do tego, żeby uderzyć w polskiego premiera, który jest głównym adwokatem Ukrainy na arenie europejskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Michał Szczerba, komentując słowa Andrzeja Dudy, jakie padły w kontekście informacji o udostępnieniu akt rosyjskiemu szpiegowi Pawłowi Rubcowowi. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk mówił, że "skoro nie ma tam żadnych dokumentów, które są przeciwko bezpieczeństwu państwa", to prokuratura powinna je ujawnić.

Szczerba o słowach prezydenta: to jest po prostu skandal

Szczerba o słowach prezydenta: to jest po prostu skandal

Źródło:
TVN24

- Tak się kończy ręczne zarządzanie gospodarką, spółkami Skarbu Państwa przez nieudaczników pokroju Jacka Sasina. To jest człowiek porażka. Widzieliśmy to przy wyborach kopertowych. Natomiast tutaj straty są jeszcze większe - powiedział Borys Budka, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej minister aktywów państwowych. Odniósł się w ten sposób do złożenia przez zarząd PKP Cargo zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Sasina.

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

"To może się skończyć bardzo poważnymi prokuratorskimi zarzutami"

Źródło:
tvn24.pl

Władze USA oskarżają konkretnych ludzi. Wskazują też na mechanizmy wpływania na Amerykanów, podważanie zaufania do amerykańskich instytucji, budowanie poczucia, że Zachód chyli się ku upadkowi, natomiast wrogiem jest Ukraina, a nie Rosja. Amerykanie od lat mierzą się z rosyjskimi atakami w postaci dezinformacji. Teraz pokazują, jak zamierzają się bronić.

Waszyngton oskarża Rosję o wydanie dziesiątek milionów dolarów na rozsiewanie propagandy w USA

Waszyngton oskarża Rosję o wydanie dziesiątek milionów dolarów na rozsiewanie propagandy w USA

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć jest gorąco, tak jak w środku lata, nie ma się z czego cieszyć. Przez ostatnie miesiące w wielu krajach Europy padały rekordy temperatur. Południe kontynentu mierzy się z poważną suszą. W Grecji niedobory wody sprawiły, że zatopiona dekady temu wioska zaczęła wyłaniać się na powierzchnię. Na Bałkanach fale upałów przyniosły temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. Wielu tamtejszych rolników musiało rozpocząć zbiory wcześniej niż zwykle. Straty spowodowane suszą liczone są w milionach euro.

Rekordowo wysokie temperatury na południu Europy wpłynęły na funkcjonowanie gospodarek tych państw

Rekordowo wysokie temperatury na południu Europy wpłynęły na funkcjonowanie gospodarek tych państw

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS