"Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"

27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"
27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
27.03.2021 | "Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 31757 nowych zakażeniach koronawirusem. 27 marca to też pierwszy dzień obowiązywania nowych obostrzeń - ograniczono działalność centr handlowych, zamknięto salony kosmetyczne i fryzjerskie. - Jeżeli dynamika nie będzie słabła, to na pewno będziemy rozważali kolejne obostrzenia - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polska nie jest jeszcze krajem zamkniętym na cztery spusty, chociaż od 27 marca obowiązują nowe obostrzenia. Ograniczono działalność centr handlowych, zamknięto salony kosmetyczne i fryzjerskie. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 31757 nowych zakażeniach koronawirusem.

Jeżeli statystyki nie będą się poprawiać, to prawdopodobnie zmaterializuje się scenariusz, o którym coraz poważniej mówi rząd - zakazu przemieszczania się i wprowadzenia godziny policyjnej.

Na razie rząd nie wprowadza godziny policyjnej, choć w przyszłości minister zdrowia tego nie wyklucza. Natomiast zakaz przemieszczania się już wisi w powietrzu. - Jeżeli ta dynamika nie będzie słabła, to na pewno będziemy rozważali kolejne obostrzenia - mówi minister Adam Niedzielski.

Na razie, od 27 marca, obowiązują nowe zasady. To potrwa co najmniej do 9 kwietnia. Co dalej? To okaże się wcześniej. Efekty obostrzeń powinny być widoczne już za tydzień, półtora. Z naciskiem na "powinny", bo jeśli ich nie będzie, to zasady mogą być twarde jak nigdy.

- Ja wiem, że to jest krok poważny, ograniczający, ale ze względu na życie i zdrowie innych ludzi musimy być pełni wyrozumienia i solidarności - apeluje doktor Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Wśród prawie samych złych informacji sytuacja na Warmii i Mazurach może być światełkiem w tunelu. Tam obostrzenia wprowadzono szybciej niż w reszcie kraju i już widać w regionie minimalną poprawę. Z tygodnia na tydzień nowych przypadków jest mniej.

- Dzwoniłam w tej chwili do kierownika działu ratownictwa medycznego. No też te wyjazdy utrzymują się w tej chwili na takim poziomie spokojnym dosyć - mówi Bożena Szelągowska, prezes Szpitala "Pro-Medica" w Ełku.

Coraz mniej miejsc

Najtrudniej jest na Śląsku, ale trudna sytuacja pandemiczna jest również w Krakowie. - Obawiam się najbliższych dwóch tygodni. Szczerze - przekazuje Katarzyna Turek-Fornelska, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Zdjęcia sznurów karetek, które stoją na podjazdach szpitali albo krążą między jednym a drugim w poszukiwaniu wolnego łóżka, były koszmarem drugiej fali. Teraz znów się to dzieje.

- Liczba wolnych miejsc jest coraz to mniejsza. Również dziecięcych. Jeszcze dajemy radę. Ale nie wiadomo, jak długo - mówi Katarzyna Turek-Fornelska.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega, że będziemy mieli do czynienia z sytuacją, że trzecia fala przewyższy drugą falę.

Ignorowanie przepisów

W sobotę wielu spacerujących stołecznymi bulwarami - mimo dramatycznych danych - ignorowało przepisy o zakrywaniu nosa i ust.

Założoną maseczkę powinien mieć również wiceminister sprawiedliwości, który kandyduje na prezydenta Rzeszowa. Marcin Warchoł zamieścił w sieci nagranie, na którym założonej maseczki jednak nie ma.

- Mi jest wstyd za to, że w taki sposób może się zachowywać wiceminister w naszym rządzie - skomentował Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

Nadzieja w szczepieniach

Lekarze duże nadzieje wiążą z dostawami szczepionek. Wkrótce ma ich do Polski trafić dużo, dlatego jest już niemal pewne, że zmieniony będzie cały plan szczepień.

Kolejne roczniki mają być szczepione znacznie szybciej, a niewykluczone, że niedługo w ogóle zniesione zostaną kryteria i na szczepienie będzie mógł się zapisać każdy - bez względu na wiek. I jeśli będzie wolna szczepionka, po prostu będzie mógł ją dostać.

- Rozważamy różne warianty. Jednym z nich rzeczywiście jest powszechna dostępność do szczepionek - przyznał Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19.

Jeśli dostawy znów nie staną, ten scenariusz byłby możliwy jeszcze w drugim kwartale.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN