"Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"
25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
25.02.2021 | "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

4 marca 2020 roku w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2. Jak wygląda sytuacja po niemal roku walki z epidemią? Minister zdrowia Andrzej Niedzielski stwierdził w czwartek, że nie wyklucza scenariusza, w którym święta wielkanocne Polacy będą musieli spędzać w domach.

Obecnie najgorsza sytuacja jest na Warmii i Mazurach. W województwie odnotowano najwyższy wskaźnik zakażeń w kraju. 70 procent z 24 przebadanych próbek stanowią zakażenia mutacją brytyjską. W województwie gwałtownie przybywa również zajętych łóżek na oddziałach covidowych.

- Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy się na to, żeby takie już ponadlimitowe miejsca przyszykować - mówi lekarz i były wiceminister zdrowia profesor Wojciech Maksymowicz.

Szykują się też mieszkańcy Warmii i Mazur, bo od soboty znów przyjdzie im żyć z obostrzeniami. Rząd zamyka na Warmii i Mazurach kina, galerie i hotele, a dzieci wysyła na lekcje zdalne.

Optymistycznie już było

Przez wiele miesięcy epidemii COVID-19 w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim wskaźniki zakażeń były niskie. Z kolei regiony, które poprzednie uderzenia pandemii zniosły ciężko - na przykład południe Polski - teraz radzą sobie lepiej. Dlatego też eksperci mówią, że trzecia fala dla województwa warmińsko-mazurskiego jest bardziej falą pierwszą.

- Na początku było to południe Polski. Teraz to jest północ Polski - wskazuje profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

- Śląsk, województwo małopolskie, w tej chwili nie ma dużego wzrostu zachorowań tam, dlatego że osób, które już przechorowały, jest dużo - wyjaśniał 19 lutego profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19.

Widmo czwartej fali

Choć minister zdrowia przyznaje, że dalekosiężne plany rządu przegrywają z pandemią, to najbliższe tygodnie widzi tak: - Ta fala oczywiście jest, rozpędza się, ale ona w końcu osiągnie swój szczyt. Ta prognoza mówi o tym, że szczyt zachorowań będzie mniej więcej pod koniec marca - zapowiada Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Rządowe prognozy mówią o średnio 12000 zakażeń tygodniowo, z dziennymi zakażeniami sięgającymi 16000. Eksperci pozarządowi szacują je znacznie wyżej - nawet na 25000 dziennie. I dodają, że odpowiedź na pytanie o nadejście czwartej, jesiennej fali - jest twierdząca.

- Nic nie wskazuje na to, abyśmy do jesieni byli w stanie zaszczepić 60 procent polskiego społeczeństwa - tłumaczy doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS