"Jest najgroźniejszym przeciwnikiem Putina". Aleksiej Nawalny walczy o życie w szpitalu


Samolot ląduje awaryjnie, a pasażer prosto z pokładu trafia na oddział intensywnej terapii. Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny walczy o życie w szpitalu. Polityk jest w stanie krytycznym. Lekarze nie wykluczają, a współpracownicy są pewni: to była próba otrucia.

Jeden z liderów opozycji antykremlowskiej w Rosji, Aleksiej Nawalny prosto z samolotu został zabrany do szpitala w Omsku. Lekarze walczą o jego życie.

- Stan pacjenta określamy jako ciężki, ale stabilny. Jest podłączony do respiratora. Mamy kilka diagnoz, które są obecnie badane - przekazał Anatolij Kaliniczenko ze szpitala w Omsku.

Dokładna przyczyna stanu Nawalnego nie jest znana. Jednak jego najbliżsi współpracownicy podejrzewają próbę otrucia.

"Przypuszczamy, że Aleksiej został zatruty czymś domieszanym do herbaty. Tylko ją pił od rana. Lekarze mówią, że toksyny szybciej się przedostały poprzez gorący płyn" - napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka polityka Kira Jarmysz.

Samolot lądował awaryjnie

W czwartek rano Nawalny wracał do Moskwy z Tomska na Syberii, gdzie mobilizował przeciwników Kremla przed wrześniowymi wyborami regionalnymi. Podczas lotu poczuł się bardzo źle, pocił się i potem stracił przytomność. W związku z nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia mężczyzny samolot musiał awaryjnie wylądować na najbliższym lotnisku.

Agencja Interfax donosi, że lekarze postawili diagnozę "ostrego zatrucia nieznanym halucynogenem".

To właśnie w stronę Kremla kierowane są podejrzenia opozycji. Nawalny jak nikt w dzisiejszej Rosji potrafi mobilizować tłumy, za co był wielokrotnie zatrzymywany i skazywany.

- To bardzo jasny sygnał od Putina, że to państwo jest bezwzględne - uważa Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej.

"Jest najgroźniejszym przeciwnikiem Putina"

Aleksiej Nawalny ostatnio mocno angażował się po stronie białoruskiej opozycji. Relacjonował protesty i zachęcał do walki o wolność i demokrację. Głośno mówiło się, że wiatr zmian w końcu może dotrzeć i do Rosji.

- Jest człowiekiem, który w tej chwili jest najgroźniejszym przeciwnikiem Putina, bo on jest politykiem niegabinetowym, to jest prawdziwy trybun ludowy - zwraca uwagę Michał Broniatowski z Politico Europe.

Rosyjskie służby specjalne uważnie obserwują protesty na Białorusi, bo wizja ich powtórzenia w Rosji jest dla Władimira Putina niezwykle groźna.

To, co się stało z Nawalnym, przypomina scenariusz, który znamy w Rosji od lat. Gdy tylko pojawia się silny, charyzmatyczny przywódca opozycyjny, Kreml stara się go zneutralizować na wszelkie sposoby. Opozycjoniści trafiają na wiele lat do więzień, są szantażowani, a jeśli to nie pomaga - nieznani sprawcy sięgają po truciznę i zabijają.

Aleksandr Litwinienko, były pułkownik KGB, ostro krytykował Władimira Putina. Polityk wyjechał na Zachód, ale został otruty izotopem polonu. Podobny los spotkał innego byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala - został on otruty nowiczokiem.

Z kolei Boris Niemcow, jeden z najważniejszych polityków opozycji został zastrzelony w centrum Moskwy. To tylko trzy z wielu podobnych przykładów.

Szpitalnej sali, w której przebywa Aleksiej Nawalny, pilnują agenci Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS