"Jeśli chcesz iść na mecz albo zanim spakujesz walizki na wakacje, dokładnie oceń ryzyko"


Puby były pełne, radość zrozumiała, tylko Brytyjczycy zapomnieli, że pandemia nie minęła, a wariant Delta jest w natarciu. Widok stłoczonych, ściskający się ludzi musi przyprawiać o ból głowy lekarzy. Zwłaszcza w czasie, gdy Wielka Brytania bije rekordy nowych zakażeń.

Po sobotnim awansie do półfinału Euro 2020 na ulice Londynu wyszły tysiące angielskich kibiców. Po zwycięskim meczu z Ukrainą Anglicy cieszyli się też w Rzymie, chociaż tam na stadion mogli wejść tylko angielscy kibice, którzy nie mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Włoskie przepisy wymagają pięciodniowej kwarantanny, a po niej negatywnego wyniku testu.

Teraz Euro 2020 wraca na Wembley. Mecze półfinałowe i finał będzie mogło obejrzeć z trybun po 60 tysięcy osób. Duńscy kibice już się pakują do Londynu.

- To jest potwornie ważne. W 1992 roku byliśmy mali. Teraz będziemy się mogli poczuć jak nasi rodzice. Wygramy to Euro - zapowiada Nicholas Hansen, jeden z kibiców duńskiej reprezentacji.

- Jest cudownie, nawet nie musimy nosić masek. Wspaniale zobaczyć takie tłumy - mówi Soren Daxel, kibic reprezentacji Danii.

Radość kibiców jest zrozumiała, jednak covidowe dane powinny włączać czerwoną lampkę. W Wielkiej Brytanii zanotowano ponad 24 tysiące nowych przypadków koronawirusa.

Wariant Delta wykryto już w 98 krajach. Mimo że rozprzestrzenia się bardzo szybko, to szczepienia skutecznie chronią przed ciężkim przebiegiem choroby.

- Nie chcę nikomu wylewać kubła zimnej wody na głowę, ale jeśli chcesz iść na mecz albo zanim spakujesz walizki na wakacje, dokładnie oceń ryzyko - alarmuje Hans Kluge z WHO.

Kolejne fale?

Kibice też są celem koronawirusa. Świadczą o tym losy choćby Szkotów. Prawie 2000 przypadków zakażeń w Szkocji powiązano właśnie z nimi. Trzy czwarte z nich ma mniej niż 40 lat.

Z Petersburga do Finlandii z wirusem wróciło niemal czterystu kibiców - to aż 45 procent wszystkich nowych zakażeń w tym kraju w ciągu tygodnia. W Rosji sytuacja jest najgorsza od stycznia.

- Teraz rozumiem, co to jest COVID. Nie szczepiłem się. Myślałem, że jak jestem wysportowany, to nic mi nie będzie. I to był błąd - opowiada chorujący na COVID-19 Aleksander Djaczenko.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych skrytykował UEFA, zwracając uwagę, że takie masowe wydarzenia sprzyjają zakażeniom. - Uważam stanowisko UEFA za absolutnie nieodpowiedzialne. Wszyscy wiemy, że unikanie kontaktu i określone zasady higieny są niezbędne, aby pewnego dnia pokonać infekcję - stwierdził Horst Seehofer.

- Procedury i standardy bezpieczeństwa powinny być absolutnie jednakowe na wszystkich stadionach. Niezależnie od tego, czy w danym kraju obowiązują mniejsze czy większe restrykcje - dodaje doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19.

Zdaniem epidemiologów - wirus nie zniknie nigdy i, by nowe fale były łagodne, trzeba się szczepić.

Jeden ze specjalistów z Francji prognozuje już nie tylko czwartą falę, ale też piątą i szóstą.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS