"Irina sama przypomniała sobie tamten moment i uświadomiła sobie, że Lizy już nie ma"

15.07 | "Irina sama przypomniała sobie tamten moment i uświadomiła sobie, że Lizy już nie ma"

Czteroletnia Liza zginęła w rosyjskim ataku w Winnicy. Dziewczyna wracała z mamą od logopedy, kiedy rakiety uderzyły w centrum miasta. Wcześniej radosną i uśmiechniętą dziewczynkę nagrała mama. Film obiegł cały świat.

Irina i jej córka Liza w czwartek rano wracały z zajęć logopedycznych. Kobieta na nagraniu uwieczniła spacer. Dwie godziny później matka z czterolatką były już w centrum Winnicy zaatakowanej przez Rosjan. Liza zginęła na miejscu. Jej mama w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

- Stan zdrowia Iriny jest stabilny, ale ciężki. Lekarze mówią, że decydujące będą najbliższe dni. Ręce i nogi ma całe, ale ma problem z organami wewnętrznymi i tu lekarze walczą o jej ustabilizowanie - mówi Ksenia z Ukraińskiej Fundacji "Syndrom Downa".

Kobieta jednocześnie przekazała, że Irina była przytomna, kiedy z miejsca ataku zabierała ją karetka, ale na początku nie miała świadomości, co stało się z jej córką.

- Jeszcze dziś rano lekarze jej o tym nie mówili i rekomendowali rodzinie, by nie mówić o Lizie. Ale potem Irina sama przypomniała sobie tamten moment, jak wyciągała ręce do Lizy i sama uświadomiła sobie, że Lizy już nie ma. Potem wpadła w histerię. Teraz przebywa w szpitalu ze swoją mamą - dodaje Ksenia.

Irina działa na rzecz dzieci z zespołem Downa

Irina to znana w Ukrainie blogerka, aktywnie działająca na rzecz organizacji charytatywnej "Syndrom Downa".

Ksenia to znajoma Iriny z fundacji. - Nasze dzieci są w tym samym wieku. Byłyśmy w jednej grupie i tam się poznałyśmy - wspomina kobieta.

W rozmowie z nami Ksenia podkreśliła, jak wielki wpływ Irina i jej córka miały na walkę o poprawę losu dzieci z zespołem Downa w Ukrainie.

- Irina kochała życie, do tej pory była bardzo pozytywna i uśmiechnięta. Dużo pracy wkładała w rozwój córki. Zresztą Liza bardzo się wyróżniała się na tle innych dzieci w swojej grupie. Było widać, że szybciej się rozwija - opowiada koleżanka Iriny.

Irina w sieci zamieszczała nagrania i porady. Wspierała też inne matki w wychowywaniu dzieci z zespołem Downa. Nawet w czasie wojny starała się zapewniać małej Lizie ciągły rozwój i możliwie normalne dzieciństwo.

- To wielka tragedia dla każdego z nas, dla każdego z rodziców. Wszyscy znali Lizę, więc serce nam pęka. Staramy się pomóc, dlatego zbieramy pieniądze dla Iriny i jej rodziny - mówi Ksenia.

Rosjanie wciąż atakują obiekty cywilne

O śmierci małej Lizy napisała też Ołena Zełeńska. Na Instagramie zamieściła przejmujące zdjęcie i wpis. Żona prezydenta Ukrainy poznała dziewczynkę w czasie realizacji świątecznego filmu, który nagrała razem z czterolatką i innymi dziećmi w grudniu, dwa miesiące przed wybuchem wojny.

"Mała psotna dziewczynka zdołała wtedy pomalować farbami nie tylko siebie, swoją sukienkę, ale także wszystkie inne dzieci, mnie, operatorów i reżysera w zaledwie pół godziny. Płaczę z jej bliskimi" - napisała Ołena Zełeńska.

Winnica leży na zachód od Kijowa. W zaatakowanym mieście do czwartku toczyło się w miarę normalne życie. Celem rosyjskiego ataku w Winnicy były obiekty cywilne.

W Mikołajowie w piątek doszło do co najmniej 10 ataków. Tam też Rosjanie uderzyli w miejsca, gdzie przebywali wyłącznie cywile. Rakiety trafiły między innymi w dwie uczelnie wyższe.

- Wszystkim wydano rozkaz zejścia do schronu. Ludzie szybko zeszli, a potem pierwszy, drugi i trzeci wybuch - relacjonuje jeden z mieszkańców.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Demografia jest nieubłagana - jest nas coraz mniej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu urodziło się tylko 19 tysięcy dzieci. Trzeba zamykać coraz więcej porodówek, co rodzi zrozumiały opór pacjentek.

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 września dzieci uchodźców z Ukrainy obowiązkowo pójdą do polskich szkół. Do zerówek, podstawówek i szkół średnich. To jest warunek wypłacania rodzinom z Ukrainy świadczeń 800 plus i szkolnej wyprawki Dobry Start. Jak przygotowane są nasze szkoły i ukraińskie dzieci?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Źródło:
Fakty TVN

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS