"Chcemy robić to jak najlepiej, ale brakuje ludzi". Ponad 6500 nowych zakażeń

14.10.2020 | "Chcemy robić to jak najlepiej, ale brakuje ludzi". Ponad 6500 nowych zakażeń
14.10.2020 | "Chcemy robić to jak najlepiej, ale brakuje ludzi". Ponad 6500 nowych zakażeń
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.10.2020 | "Chcemy robić to jak najlepiej, ale brakuje ludzi". Ponad 6500 nowych zakażeńKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 6500 zakażonych koronawirusem. 116 osób zmarło. Godzinami trzeba było w środę czekać w kolejce na wykonanie testu. Były szpitale, które nie były w stanie przyjmować chorych.

Mówienie dziś, że wszystko jest pod kontrolą to czarowanie rzeczywistości. Potwierdzeniem mogą być kolejki do mobilnych punktów pobrań w celu wykonania testu na obecność koronawirusa - w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu.

W całej Polsce potrzeby pacjentów zaczynają być większe niż możliwości laboratoriów.

- Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich. Niestety, część osób odchodzi z kwitkiem, bo kolejki są bardzo duże - mówi dr Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu do spraw medycyny laboratoryjnej spółki Diagnostyka. Eksperci zaznaczają, że gdyby można było wykonać więcej testów, to nowych, potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem byłoby jeszcze więcej.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. To największy bilans od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał też informację o śmierci 116 osób, u których stwierdzono zakażenie.

- To jest liczba wskazująca na wzrost ciężkości przebiegu epidemii, a nie tylko na rozprzestrzenianie się wirusa w populacji - zwraca uwagę profesor Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w środę na konferencji prasowej przekazał, że ze względu na tak wysoki dobowy wzrost zakażeń, resort "zmierza w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako czerwonych".

Jest bardzo prawdopodobne, że czerwoną strefą zostanie objęta Warszawa. Wówczas skrócone zostaną godziny pracy barów i restauracji, a niewykluczone, że do piątku rząd wprowadzi jeszcze nowe, kolejne restrykcje.

Lekarze biją na alarm

Tylko we wtorek ponad 400 nowych pacjentów trafiło na "koronawirusowe" oddziały szpitalne, na które trafią osoby z silnymi lub bardzo silnymi objawami.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja podkreśla, że skutecznym wyjściem w obecnej sytuacji epidemiologicznej może być uruchomienie wojskowych szpitali polowych.

- Wojsko Polskie dysponuje szpitalami polowymi i to jedyna droga, by tworzyć nowe łózka, a nie przesuwać z oddziału na oddział - zaznacza profesor.

W całym województwie lubelskim tylko w kilku szpitalach są jeszcze pojedyncze wolne łóżka na oddziałach dla chorych na koronawirusa. Na gwałt są organizowane w innych placówkach, ale to wiąże się z wypisywaniem pacjentów z innymi schorzeniami.

W szpitalu Kędzierzynie-Koźlu mają pojawić się nowe miejsca, ale chorymi na koronawirusa opiekuje się tu zaledwie dziewięciu lekarzy. W tym urolog, ginekolog, chirurg i ortopeda.

- Chcemy robić to jak najlepiej, ale brakuje ludzi. Byliśmy przygotowani do innej roli - mówi Jacek Mazur, zastępca dyrektora do spraw medycznych szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Dlatego w apelach lekarzy i dyrektorów szpitali nie chodzi o wzbudzanie paniki, a o opisanie rzeczywistości w jakiej właśnie znalazła się polska ochrona zdrowia.

Pokłosie słów wicepremiera

We wtorek wicepremier Jacek Sasin w w Polskim Radiu mówił o walce z pandemią COVID-19. Polityk przekonywał, że Polska dysponuje odpowiednią liczbą łóżek szpitalnych, respiratorów i innych środków medycznych. Jednocześnie zaznaczył, że jednak "występują problemy".

- Tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy - stwierdził Sasin.

Niestety nie wszyscy stawiają się na wezwania wojewody. Na Śląsku do pracy stawiła się tylko połowa. Z kolei druga połowa nie stawiła się nie dlatego, że nie chciała.

- To były albo zwolnienia z powodu choroby, albo osoby, które przebywały w kwarantannie, albo lekarze i pielęgniarki, które też już były zakażone - tłumaczy rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Wicepremier Sasin obarcza - jakąś, bo nie mówi jaką - część lekarzy odpowiedzialnością za sytuację w służbie zdrowia. Chociaż to właśnie lekarze pierwsi bili na alarm, że jesień będzie najtrudniejsza.

- To jest próba zepchnięcia odpowiedzialności na wszystkich poza sobą - ocenia poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Sądzę, że te słowa były powiedziane w emocjach - mówi Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN