"Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo"


W Kanadzie na przełomie XIX i XX wieku w katolickich szkołach z internatem umieszczano dzieci z rodzin rdzennych mieszkańców. W szkołach miało dochodzić do wykorzystywania seksualnego i znęcania się fizycznego. Kilka dni temu poinformowano o odkryciu 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z placówek. Władze Kanady oczekują przeprosin ze strony władz Kościoła katolickiego. Zaapelował o to do papieża Franciszka premier Justin Trudeau. Materiał "Faktów o Świecie".

Czerwone dłonie odciśnięte na pomniku Jana Pawła II mają zapewne symbolizować cierpienie dzieci, które trafiły do szkół z internatem prowadzonych przez Kościół katolicki w Kanadzie.

Policja w Edmonton w Kanadzie sprawdza, kto zdewastował pomnik.

Nie ma jednak wątpliwości, że ten protest ma bezpośredni związek z najnowszymi, tragicznymi odkryciami - kilka dni temu ujawniono 751 nieoznakowanych grobów znajdujących się w pobliżu jednej z przymusowych szkół dla rdzennych mieszkańców Kanady.

- Świat patrzy, jak Kanada wydobywa spod ziemi dowody na ludobójstwo. Mieliśmy tu obozy koncentracyjne, które nazywały się "szkoły z internatem" - mówi Bobby Cameron, szef Federacji Suwerennych Rdzennych Narodów.

Na przełomie XIX i XX wieku w Kanadzie zaczęły powstawać katolickie szkoły z internatem, do których przymusowo kierowano dzieci z rdzennych rodzin. Przez kilka dziesięcioleci w tych szkołach powszechnie dochodziło do przemocy, wykorzystywania seksualnego, znęcania się fizycznego i psychicznego. Oprawcami byli przede wszystkim księża i siostry zakonne.

- To rodzice zaprowadzili mnie do tej szkoły. W tamtych czasach, jeśli by odmówili, to jedno z nich trafiłoby do więzienia. By utrzymać rodzinę razem, wysłali nas do tych szkół, a tam przekazywano nam wiedzę. Wbijali nam ją do głów. Dosłownie wbijali - wspomina Florence Sparvier, była uczennica katolickiej szkoły z internatem.

Apel do papieża Franciszka

W ostatnich latach w Kanadzie odnajdywane są nieoznakowane, czasem zbiorowe groby dzieci, które zmarły w katolickich szkołach z internatem w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie wiadomo, ile dokładnie było ofiar, ale z niektórych szacunków wynika, że nawet 30 tysięcy.

- Nie możemy odwrócić przeszłości, ale możemy się zobowiązać do naprawienia teraźniejszości i do zadbania o przyszłość. Musimy uznać dokonane krzywdy, które doprowadziły do wielopokoleniowej traumy - podkreśla Justin Trudeau, premier Kanady.

Władze Kanady przepraszały już kilkakrotnie, bo to właśnie państwo zezwoliło na przymusową edukację i asymilację rdzennych mieszkańców. Jednak najbardziej oczekiwane są przeprosiny ze strony władz Kościoła katolickiego.

- Osobiście rozmawiałem z papieżem Franciszkiem, by zrozumiał, jak ważne jest, by przeprosił rdzennych Kanadyjczyków na kanadyjskiej ziemi - zaznacza premier Kanady.

Dotychczas takie apele pozostały bez odpowiedzi.

Papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu wydarzeń z przeszłości, ale za grzechy Kościoła wobec rdzennych mieszkańców nie przeprosił.

- Niech polityczne i religijne władze Kanady dalej współpracują, by rzucić światło na tę smutną historię. Niech dalej podążają drogą pojednania - powiedział 6 czerwca papież Franciszek.

W ciągu ostatniego tygodnia w pięciu kościołach katolickich na terenie Kanady wybuchły pożary. Kanadyjska policja sprawdza, czy były to podpalenia i czy są one ze sobą powiązane.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS