Prawie co trzeci kleszcz na Śląsku roznosi boreliozę. "Szczyt zachorowań jeszcze przed nami"

23.07.2017 | Prawie co trzeci kleszcz na Śląsku roznosi boreliozę. "Szczyt zachorowań jeszcze przed nami"
23.07.2017 | Prawie co trzeci kleszcz na Śląsku roznosi boreliozę. "Szczyt zachorowań jeszcze przed nami"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.07.2017 | Prawie co trzeci kleszcz na Śląsku roznosi boreliozę. "Szczyt zachorowań jeszcze przed nami"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Szczytowy atak boreliozy jeszcze przed nami - mówią na Śląsku i kontratakują. Odkleszczanie ruszyło na całego. Wróg czai się nie tylko w lesie pod miastem, ale też w krzakach w centrum, więc oddziały chemiczne pracują. Jak samemu sobie pomóc i nie dać się zarazić?

Na podstawie przyniesionych kleszczy do laboratoriów z pól, parków i łąk wynika, że na Śląsku boreliozę roznosi prawie co trzeci.

- Szczyt zachorowań na boreliozę jeszcze przed nami. W związku z tym, należy uważać, wychodząc na spacery i idąc w tereny zielone - zaznacza Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Po Tychach i Dąbrowie Górniczej, także w Katowicach ruszyły ekipy uzbrojone w spryskiwacze z chemią, by kleszczy i komarów wybić jak najwięcej. - Jest to jak najbardziej atestowane i bezpieczne. Działa tylko na to, na co powinno - mówi Ewa Grudniok z Urzędu Miasta w Tychach.

Naukowcy mają jednak wątpliwości, bo mimo środków ostrożności, chemia może być groźna też dla pszczół i ptaków. - Zwykle nie zaleca się takich masowych akcji odkleszczania za pomocą akarycydów, takich jak benzoesan benzylu, czy permetryna - podkreśla profesor Krzysztof Solarz z Zakładu Parazytologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Katowice, to miasto, którego prawie połowa to tereny leśne i parki. - Na ten moment prowadzimy kampanię informacyjną tak, aby informować mieszkańców, jak działać, by nie złapać tego kleszcza - mówi Ewa Biskupska z Urzędu Miasta w Katowicach.

Kleszcza znaleźć i zanieść do placówki badawczej

Doktor Radomir Jaskuła z Katedry Zoologi Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego zaleca działania zrównoważone, czyli edukację i opryski punktowe.

Profilaktyka zawsze jest lepsza niż leczenie. Po każdej wyprawie w miejsca zagrożone najlepiej wziąć prysznic i sprawdzić, czy jakiś kleszcz nie wkręca nam się pod kolanem, w pachwinę, pośladki, w łokcie, piersi, pachę, w szyje lub w ucho. A jak już tak się stanie, to nie należy go wyrzucać.

- Wrzucić go do jakiejś małej fiolki, zalewając chociażby kieliszkiem wódki czy spirytusu i udać się do odpowiedniej placówki, która jest w stanie zdiagnozować tego kleszcza - radzi dr Jaskuła.

Sanepid na pewno badań nie odmówi. Sprawdzi, czy kleszcz nie jest nosicielem boreliozy lub zapalenia mózgu.

Ten pajęczak najgroźniejszy staje się w trzeciej dobie pasożytowania. - Musi dojść do wypełnienia się jelita kleszcza krwią żywiciela, aby uaktywniły się mechanizmy pozwalające na namnażanie krętków - tłumaczy profesor Solarz.

Kleszcze zmieniają żywicieli na coraz większych, wraz z przechodzeniem kolejnych trzech faz rozwoju. Ostatnia jest dla człowieka najniebezpieczniejsza.

Sezon na kleszcze trwa do późnej jesieni. Trzeba pamiętać, że psy też trzeba obejrzeć po każdym spacerze.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS