Siemoniak: nie jest rolą ministra obrony wydawanie dramatycznych komunikatów

31.08.2016 | Siemoniak: nie jest rolą ministra obrony wydawanie dramatycznych komunikatów
31.08.2016 | Siemoniak: nie jest rolą ministra obrony wydawanie dramatycznych komunikatów
Piotr Kraśko | TVN24 BiS
31.08.2016 | Siemoniak: nie jest rolą ministra obrony wydawanie dramatycznych komunikatówPiotr Kraśko | TVN24 BiS

Rosyjskie manewry wojskowe to, w ocenie byłego ministra obrony Tomasza Siemoniaka, „propagandowe działania nakierowane silnie na wewnętrzną opinię publiczną”. Gość Piotra Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy” na kanale TVN24 BiS skrytykował wydanie przez Ministerstwo Obrony Narodowej komunikatu o odprawie wojskowej w tej sprawie. Zaznaczył, że polskie służby „muszą mieć oczy i uszy otwarte na wschód” i dodał, że „nie jest rolą ministra obrony wydawanie takich dramatycznych komunikatów”. .

W czwartek 25 sierpnia na polecenie ministra obrony Antoniego Macierewicza została zwołana odprawa szefostwa: Dowództwa Operacyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Miało to związek z postawieniem w stan gotowości bojowej rosyjskich wojsk w południowym, zachodnim i centralnym wojskowym okręgu. MON poinformował o tym w specjalnym komunikacie, co wywołało silną reakcję polskich mediów.

– Nie jest rolą ministra obrony wydawanie takich dramatycznych komunikatów – ocenił Siemoniak. Zapytany, czy sam zwołałby odprawę w tej sprawie, były minister odparł, że często spotykał się z szefami służb. – Oni muszą mieć oczy i uszy otwarte na wschód – wyjaśniał. Jak zaznaczył, rosyjska armia, pomimo znacznie mniejszego budżetu niż amerykańska, „dysponuje zdolnościami, których oprócz USA nie ma nikt”.

Tomasz Siemoniak jednocześnie wyraził opinię, że ostatnie manewry wojskowe „to propagandowe działania nakierowane silnie na wewnętrzną opinię publiczną”. Wyjaśnił, że Władimir Putin zabiega o pozytywną ocenę opinii publicznej przed wrześniowymi wyborami do rosyjskiej Dumy.

„To nie tylko Trump kwestionuje te zobowiązania”

Były minister skomentował również sytuację polityczną w państwach NATO i obawy o to, czy państwa członkowskie Sojuszu są politycznie gotowe do podtrzymywania zobowiązań wynikających z zasady obrony kolektywnej. Obawy te budzi między innymi republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump.

– To nie tylko Trump kwestionuje te zobowiązania, ale także Jeremy Corbyn (lider brytyjskiej Partii Pracy – przyp. red.) – zauważył Siemoniak. Wyraził zaniepokojenie, że w Polsce nie zwraca się dostatecznej uwagi na wypowiedzi polityków na Zachodzie kwestionujących rolę NATO.

– Ja wolałbym nie sprawdzać w praktyce, jak może Trump się zachować (jeśli wygra – przyp. red.) – mówił. – Może amerykańscy generałowie go przekonają i wytłumaczą, jaka jest rola USA na świecie – stwierdził. – Nie obawiam się, że USA wystąpią z NATO – dodał.

Autor: Piotr Kraśko / Filip Czerwiński / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS