Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich

06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich
06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu Krasińskich
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
06.07.2017 | Historia, tożsamość, wartości. Przemówienie Trumpa na placu KrasińskichKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Nie tylko Polska, ale cały świat czekał na słowa amerykańskiego prezydenta w Warszawie, bo miały być symboliczne, ważne i przełomowe. Donald Trump wiele mówił o polskiej historii, znaczeniu zachodnich wartości i konieczności ich obrony.

TRUMP W POLSCE. RAPORT SPECJALNY [ZOBACZ]

TRUMP IN POLAND. READ IN ENGLISH [ZOBACZ]

Atmosfera, tłumy i entuzjazm na placu Krasińskich musiały bardzo spodobać się prezydentowi Trumpowi. Do Warszawy przyjechali ludzie z całej Polski, by wysłuchać przemówienia amerykańskiego prezydenta.

Atmosfera radosnego pikniku zmieniła się na moment, gdy na placu Krasińskich pojawili się politycy opozycji i Lecha Wałęsa. Ale to właśnie Lech Wałęsa był jedynym wyróżnionym z nazwiska bohaterem walki z komuną, którego powitał osobiście Donald Trump.

Donald Trump, co było niespodzianką, nie był jedynym przemawiającym na placu Krasińskich. Ku zaskoczeniu wszystkich prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedziała jego żona.

Historyczne wątki

Sam prezydent imponował znajomością historii Polski. - Oni przypominają, że Zachód uratowano dzięki krwi patriotów - mówił Trump, składając hołd warszawskim powstańcom i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość.

- Przez 200 lat Polska ciągle cierpiała od nieustających napaści, ale nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc. W tych ciemnych czasach utraciliście swoją ziemię, ale przenigdy nie utraciliście dumy - podkreślał amerykański prezydent. - Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie dało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli, kim są - dodawał.

Polska jest dla Trumpa wzorem obrony własnej tożsamości i konserwatywnych wartości. To na nich, według niego, została zbudowana zachodnia cywilizacja, która dziś wymaga obrony. Amerykański prezydent przywoływał wybór Jana Pawła II, jego wizytę w Warszawie i odpowiedź Polaków, którzy wtedy mieli powiedzieć "my chcemy Boga".

- Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają wielkim głosem "my chcemy Boga". Jeśli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, to będziemy słabi i wtedy nie przetrwamy. Jeśli ktokolwiek zapomni o wadze tych rzeczy, niech przybędzie do jednego kraju, który nigdy o tym nie zapomniał. Niech przybędzie do Polski - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych.

W awangardzie

W czwartek prezydent Trump proponował też rewolucję w obronie zachodniej cywilizacji przed tymi, którzy nie podzielają zachodnich wartości. Mówił też wyraźnie, że jeśli chcemy razem bronić naszego świata, musimy dochowywać wierności także innym wartościom. - Cenimy praworządność i wolność słowa - podkreślał prezydent USA.

Polska usłyszała w czwartek od prezydenta Stanów Zjednoczonych, że jest w awangardzie walki z siłami, które chcą zagrozić naszej kulturze i naszej tożsamości. - Jakkolwiek zawsze będziemy witać nowych obywateli, którzy dzielą nasze wartości, nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu - mówił Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapewniał, że kraje Zachodu pozostaną niepokonane, jeśli nie zapomną o tym kim są i skąd pochodzą.

"Sukces dyplomatyczny"

- Jako polski premier, jako Polka, jestem dumna z tego, że przeżywamy takie chwile i jestem dumna z tego, że Polska rozwija się tak świetnie - mówiła po przemówieniu premier Beata Szydło.

Także szef Rady Europejskiej ocenił, że wizytę Donalda Trumpa można uznać za duży sukces

- Sukces dyplomatyczny jest bezdyskusyjny. Przyjeżdża prezydent najpotężniejszego państwa na świecie i mówi bardzo fajne rzeczy o Polsce i o rządzących. Ja się nie dziwię, że to jest ten dzień, w którym władze w Polsce mogą odczuwać satysfakcję - skomentował Donald Tusk.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS