Polityk ma raka mózgu. W imieniu swoim i innych chorych apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany

16.08 | Rzecznik SLD cierpi na raka mózgu. Apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany
16.08 | Polityk ma raka mózgu. Apeluje do rządu o zalegalizowanie oleju z marihuany

Kolejny dramatyczny apel o legalny dostęp do oleju z medycznej marihuany. Tomasz Kalita na politycznej arenie nieraz walczył o zwycięstwo dla SLD, na co dzień walczy teraz o życie dla siebie. Ma raka – złośliwego glejaka. Jest po operacji, a także chemio- i radioterapii. Polityk błaga polityków o zmianę prawa. Lecznicza marihuana - według lekarzy - może złagodzić ból. Tomasz Kalita wie, jak może boleć i rak, i kulawe prawo.

- Mam glejaka wielopostaciowego. To jest rodzaj złośliwego raka mózgu – mówi wprost Tomasz Kalita. Polityk i były rzecznik SLD od kilku miesięcy walczy z rakiem mózgu. Przeszedł operację wycięcia guza. Potem chemio- i radioterapię. Teraz walczy też o to, by on i inni chorzy mogli korzystać ze wszystkich możliwych sposobów leczenia i łagodzenia bólu. – Chciałbym zwiększyć możliwości i szanse... I sięgnąć po niekonwencjonalne metody leczenia. Niestety, państwo mi to uniemożliwia, bo skazuje mnie na to, żebym szukał po Warszawie dilerów olejów z marihuany, podczas gdy w Czechach jest on legalny i można go kupić w aptece – żali się polityk.

W Polsce medyczna marihuana i olej z konopi są nielegalne. Niektórzy nawet za sprowadzanie ich do Polski na własny użytek trafili do więzienia. Jednak według lekarzy w przypadku m.in. byłego rzecznika SLD medyczna marihuana może pomóc. – Wiemy, że marihuana korzystnie wpływa na te naczynia w obrębie glejaka złośliwego – wyjaśnia neurolog i neurochirurg Jerzy Bajko. – Jest opublikowane badanie, dość skomplikowane, w którym wykazano, że u ludzi podając THC konkretnie na guza, można uzyskać zmniejszenie tego guza – dodaje dr Jerzy Jarosz z punktu konsultacyjnego „Medyczna Marihuana” przy Hospicjum Onkologicznym Św. Krzysztofa W Warszawie.

Marihuana pomaga także dzieciom chorym na padaczką lekooporną. Olej z konopi ułatwia im normalne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach liczba napadów spadła z kilkuset dziennie do kilku w czasie miesiąca. Jednak to nie jedyne przypadki. – To na pewno ma znaczenie jako leczenie wspomagające, pomagające zwalczyć niektóre objawy jak ból, osłabienie, nudności, wymioty, utraty apetytu – tłumaczy dr Jerzy Jarosz. Dlatego Tomasz Kalita apeluje do rządzących, by zmienili prawo. I robi to w imieniu wszystkich chorych. – Ja na swojej drodze spotkałem wielu cichych bohaterów, którzy bardzo cierpią i którym jest potrzeba uśmierzenia bólu. Oni potem zostają sami w domach i ta substancja może im pomóc – mówi Kalita.

Dziś były rzecznik SLD codziennie ćwiczy, by odzyskać sprawność. Po operacji ma niedowład lewej strony ciała. Poza ćwiczeniami na szczęście są też przyjemności. – To jest mój pierwszy czas poza szpitalem od trzech miesięcy. Więc to w ogóle – cudo – mówi Kalita. Odpoczywa poza miastem i czeka na październik, kiedy bierze ślub ze swoją ukochaną.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS