Czy kierowca wiceministra MON zachował się zgodnie z przepisami?


Rządowa limuzyna znowu obita. Po kolizji w centrum Warszawy wiceszefowi MON nic się nie stało. Sprawę bada Żandarmeria Wojskowa. Jeden ze świadków nagrał amatorski film, a po jego obejrzeniu rodzi się pytanie - czy jazda na sygnale i na czerwonym świetle to jedyny sposób na jazdę po mieście?

Do wypadku z udziałem wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego doszło około godziny 11.20. Widoczne uszkodzenia świadczą o tym, że uderzenie było dość silne, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.

O zdarzeniu poinformował za pomocą portalu społecznościowego sam wiceminister Kownacki. Pisał, że jechał ze spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w kierunku ministerstwa. Jechał na sygnałach dźwiękowych i świetlnych. Potwierdzają to świadkowie i nagranie jednego z nich.

Dzięki temu nagraniu to zdarzenie jest chyba najlepiej udokumentowanym spośród wszystkich ostatnich wypadków z udziałem samochodów rządowych.

Czarna seria

Najpierw była pęknięta opona w prezydenckiej limuzynie. Było dramatycznie, ale zakończyło się "parkowaniem" auta głowy państwa w rowie przy autostradzie.

Później był wypadek na autostradzie z udziałem Antoniego Macierewicza, który śpieszył się z Torunia na odbywająca się w Warszawie uroczystość wręczenia nagrody Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Kolejne - najgroźniejsze z ostatnich zdarzeń - to wypadek wracającej do domu premier Beaty Szydło, której limuzyna rozbiła się na przydrożnym drzewie.

Czy zawsze i wszędzie trzeba tak jeździć? - dopytuje opozycja po czarnej serii i domaga się ograniczenia liczby osób uprawnionych korzystania z przywilejów na drodze. Projekt zmian czeka w Sejmie na pierwsze czytanie.

Nie zachował ostrożności?

Wracając do samego zdarzenia z Warszawy. Teoretycznie może się wydawać, że kierujący autem Żandarmerii zachował się zgodnie z przepisami - miał włączona sygnalizację i świetlną i dźwiękową. Ale czy to wystarczy?

- Kierowca pojazdu uprzywilejowanego jest takim samym użytkownikiem ruchu drogowego jak każdy inny uczestnik. Obowiązują go takie same zasady Prawa o ruchu drogowym - mówi Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie. Dodaje, że kierowców samochodów uprzywilejowanych także obowiązuje zasada zachowania szczególnej ostrożności.

Kierujący samochodem Żandarmerii Wojskowej nie zachował szczególnej ostrożności i otrzymał mandat karny.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS