Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie

30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie
30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie
tvn24
30.11.2015 | Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanietvn24

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W Pekinie spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, a z premierem Li Keqiangiem – w Suzhou, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – „16+1”. Prezydent Duda otworzył również Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze i spotkał się z Polakami mieszkającymi w Państwie Środka. Wizytę prezydenta w Chinach relacjonowała dla TVN24 i Faktów z zagranicy Agata Adamek. Chociaż – jak mówi reporterka – było wiele sytuacji, których nie można było pokazać, delegacja była bardzo udana zarówno pod względem merytorycznym, jak i gospodarczym. W sobotę na antenie TVN24 Adamek podsumowała wyjazd polskiego prezydenta do Chin.

Poniedziałek

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Chinach w poniedziałek 23 listopada. Najpierw odwiedził Pekin, później Szanghaj, gdzie otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 >].

W ubiegłym roku wysłaliśmy do Chin towary o wartości prawie dwóch miliardów euro – zaledwie 1 proc. wartości całego polskiego eksportu. Importujemy znacznie więcej, bo Chiny są drugim po Niemczech głównym krajem importowym. Polskie firmy chcą to zmienić – w Szanghaju jest prawie 80 polskich przedsiębiorców z branży chemicznej, farmaceutycznej czy górniczej. Biznesmeni polecieli tam razem z polskim prezydentem. Andrzej Duda liczy szczególnie na to, że Polska skorzysta na tak zwanym nowym Jedwabnym Szlaku, który ma połączyć Chiny z krajami Unii Europejskiej. [ZOBACZ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >]

Wtorek

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas spotkania w Suzhou z chińskim premierem Li Keqiangiem wyraził nadzieję, że Polska stanie się podstawowym partnerem Chin w Europie w ramach chińskiego projektu „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”, czyli sieci korytarzy transportowych łączących Kraj Środka z UE. [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >].

Polska i państwa naszego regionu zabiegają o chińskie miliardy. Premier Chin mówi, że tamtejsze spółki chcą zainwestować w naszej części świata 5 miliardów dolarów. Deklaracje te padają na szczycie z udziałem krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent Duda odpowiada krótko: zapraszamy. Materiał Faktów z zagranicy:

Środa

W środę prezydent Andrzej Duda spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Podpisano trzy memoranda, m.in. o porozumieniu między bankami BGK i ICBC. Jak mówił prezydent, jego wizyta w Chinach to ważna okazja do spotkań o profilu gospodarczym. „Mam wielkie nadzieje na to, że strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami, jakie zostało zawarte w 2011 roku, będzie teraz kontynuowane” – podkreślał podczas otwartej dla mediów części spotkania.

Czwartek

Polska flaga na placu Tiananmen, polski prezydent na Wielkim Murze Chińskim, a że mur plus mróz równa się lód, to Andrzej Duda zalicza nie tylko rozmowy na szczycie, ale też taniec na lodzie. Nie była to jedyna taka przygoda podczas tej prezydenckiej podróży w Chinach, gdzie „Poland” brzmi jak „Holland”. Materiał Faktów TVN:

Piątek

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W ocenie eksperta, prof. Dominika Mierzejewskiego z Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego „w relacjach polsko-chińskich należy promować eksport polskiej żywności, a nie grać na inwestycje chińskie, bo niekoniecznie muszą się one kończyć sukcesem”. – Być może przez Pekin wiedzie droga do G20 – mówi Mierzejewski. [CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONACH TVN24 BiŚ >]

Źródło: Fakty TVN/TVN24/PAP

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS