Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN
Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"
Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Decyzja o tym, co dalej z ustawą o powrocie niedziel handlowych, została przesunięta o dwa tygodnie. Nieoficjalnie wiadomo, że Sejm chce poczekać na nowych koalicyjnych posłów, którzy zastąpią wybranych europosłów. 13 nowych posłów - 11 z Koalicji Obywatelskiej i dwóch z Trzeciej Drogi - może zdecydować o dalszych losach projektu. A chodzi o proste głosowanie - czy skierować projekt autorstwa Polski 2050 do dalszych prac w komisji, czy go odrzucić, jak chce koalicyjna Lewica. - Nie popieramy tego pomysłu, więc nie wiem, czemu mielibyśmy nad nim dalej pracować - mówi o projekcie Polski 2050 Dorota Olko, posłana Lewicy. Projekt jest poselski, zgłosił go koalicjant - Polska 2050. Skierowanie projektu do komisji popiera Koalicja Obywatelska i PSL. - Jeżeli byłyby dwie niedziele, za które byłoby 200, a może 250 procent płacone w porównaniu do zwykłych dni, to taki projekt warto rozważyć - deklaruje Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), wicepremier i minister obrony narodowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Lewica o żadnym rozważaniu słyszeć nie chce. Projektu ma nie być i koniec. - Myśmy się umówili, że koalicja jest jak jedna pięść, jeżeli chodzi o projekty rządowe - przypomina Tomasz Trela, poseł Lewicy. To spór ważny, bo mniejsi koalicjanci chcą - jak sami mówią - po fatalnych wynikach w eurowyborach pokazać przywiązanie do własnego programu.

Gasiuk-Pihowicz: koalicja rządowa jest niezagrożona
Gasiuk-Pihowicz: koalicja rządowa jest niezagrożonaTVN24

Rozmowy ostatniej szansy?

Kolejny spór dotyczy ustawy o związkach partnerskich. - Bezwzględnie takie jest oczekiwanie naszych wyborców. To są sprawy, które po siedmiu miesiącach powinny być zamknięte - podkreśla Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej.

Z informacji "Faktów" TVN wynika, że Donald Tusk właściwie postawił koalicjantom ultimatum. Sprawa ma być rozwiązania do 25 czerwca. - Musimy zrobić wszystko, jeśli jest chociaż cień nadziei na to, żeby to był projekt rządowy, dlatego że będzie gwarancja tego, że ten projekt zostanie przegłosowany - wskazuje Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, posłanka Lewicy. Jednak bez zgody PSL projektu rządowego nie będzie, a ludowcy podkreślają, że sprawa związków partnerskich nie jest objęta umową koalicyjną. - Ja nie będę deklarował niczego w imieniu całej swojej formacji, bo tutaj każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TEŻ: Związki partnerskie. Lewica mówi o finiszu prac, PSL o "wstępnych rozmowach"

Ostatnią szansą mają być rozmowy minister Katarzyny Kotuli i Władysława Kosiniaka-Kamysza. - Jeśli nie będzie projektu rządowego, to pójdziemy projektem poselskim, pewnie niejednym, a dwoma - informuje Kotula. Poselski projekt nie gwarantuje większości i może upaść, bo PiS w tej sprawie będzie głosować przeciw ustawie. - Konstytucja preferuje małżeństwa jako tę formę, które państwo powinno wspierać - wskazuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki. Pod tym zdaniem podpisują się też ludowcy. - Nie ma mowy o zrównaniu (związków partnerskich - red.) ze statusem małżeństw - zapewnia Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rozmowy koalicyjne mają trwać do końca terminu wyznaczonego przez premiera. - Znam wiele przykładów polityków, także mojej partii, którzy w tej sprawie zmienili zdanie i liczę na to, że PSL i liderzy PSL-u też zmienią zdanie - komentuje Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Koalicjanci w jednej sprawie są zgodni - takie spory, choć trudne, nie grożą rozpadem koalicji. Przynajmniej do kolejnej kampanii wyborczej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS