Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN
Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"
Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

- Jestem na razie optymistą, że jest większość, ale pewności nie ma - komentuje Ryszard Petru, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi, który prezentował w Sejmie założenia nowego prawa.

Sprawdziliśmy więc, czy projekt przywracający dwie handlowe niedziele w miesiącu trafi 14 czerwca do kosza czy do dalszych konsultacji. - To jest bardzo zły pomysł. Jeśli jest szansa go utrącić na starcie, to należy tak zrobić - ocenia Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

Koalicja rządowa podzielona

Lewica jest przeciw, tak jak Prawo i Sprawiedliwość. Koalicja Obywatelska - podobnie jak cała Trzecia Droga - planuje zagłosować za. - Ja jestem całym sercem za - deklaruje posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira. - Pewnie tak - odpowiada Stefan Krajewski, wiceminister z Polskiego Stronnictwa Ludowego, zapytany, czy poprze powrót do niedziel handlowych.

Konfederacja jest podzielona. - Ta dyskusja jest potrzebna chociażby po to, by wasze patologie naprawić - mówił w Sejmie Przemysław Wipler, poseł Konfederacji.

To oznacza, że do piątkowego głosowania Ryszard Petru, jeśli nie chce, by jego projekt trafił do kosza, musi przekonać posłów Konfederacji.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: "Rzeź małych sklepów" i "promocja wielkich koncernów". Dwie niedziele handlowe w miesiącu?

Ryszard Petru o propozycji liberalizacji zakazu handlu w niedziele
Ryszard Petru o propozycji liberalizacji zakazu handlu w niedzieleTVN24

Do tego wynik będzie zależał w dużej mierze od mobilizacji i frekwencji po obu stronach sporu. - Apeluję do Lewicy, która zawsze miała na ustach hasło: "dialog, konsultacje społeczne". Przecież oni to ucinają. Nawet nie chcą o tym rozmawiać - mówi Ryszard Petru.

- To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał te palety w hipermarketach, tylko matka trójki dzieci, która straci szansę na to, żeby spędzić ten dzień z rodziną - mówi Maciej Konieczny, poseł Lewicy.

Lewicę w Sejmie wsparli dziś przedstawiciele związku zawodowego. - Ja nie chcę pracować w niedzielę. Ja już mam dość - podkreśla Jolanta Żołnierczyk z Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Konfederacja Pracy" w Kauflandzie Polska Markety.

Dziemianowicz-Bąk: kluczowe jest to, czy ktoś tych zmian potrzebuje

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę przy założeniu, że każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne to jeden ze 100 konkretów na 100 dni Donalda Tuska.

- 65 procent Polek i Polaków nie chce wprowadzania pracujących, handlowych, dodatkowych niedziel - podkreśla ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i zapowiada, że ona, jak cała Lewica, zagłosuje za odrzuceniem projektu.

ZOBACZ TEŻ: Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

- Gdyby projekt był projektem koalicyjnym, to byłby projektem rządowym, nie ma tych zapisów w umowie koalicyjnej, ale to jest drugorzędne. Kluczowe jest to, czy ktoś tych zmian potrzebuje - odpowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapytana, czy zagłosowanie przeciw projektowi nie będzie symbolicznym "nie" dla koalicjanta.

Co z tego będą mieli pracownicy?

Zwolennicy tych rozwiązań przekonują, że nowe prawo będzie też chronić pracowników. Bo na przykład za pracę w niedzielę będzie należeć się podwójna stawka. Do tego, jak mówią, są otwarci na kolejne poprawki.

- Co można rozważyć? Wyższe wynagrodzenie dla pracowników, możliwość odbierania dodatkowych godzin wolnych za przepracowaną niedzielę, skrócony czas handlu w niedzielę - wymieniał w Sejmie Ryszard Petru. - Ryszard, czy biura poselskie twojej partii są otworzone w niedzielę? - pytał ironicznie Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Częściowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę to kolejny projekt ustawy, który już na starcie dzieli koalicje rządową.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe stawki za prąd. Niektórzy odbiorcy prognozowane rachunki otrzymali już i są one zdecydowanie wyższe, niż wcześniej zapowiadano. Ministra środowiska i klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniała w Sejmie, że prognozy będą korygowane. 

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

To powtórka tego, co znamy z Polski. Populiści biorą się za media państwowe, bo twierdzą, że te media się na nich uwzięły, że są zbyt mainstreamowe. Słowacki parlament zatwierdził zmiany w publicznym radiu i telewizji. Opozycja i organizacje obywatelskie mówią krótko: to orbanizacja mediów.

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS