Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN
Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"
Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Decyzja o tym, co dalej z ustawą o powrocie niedziel handlowych, została przesunięta o dwa tygodnie. Nieoficjalnie wiadomo, że Sejm chce poczekać na nowych koalicyjnych posłów, którzy zastąpią wybranych europosłów. 13 nowych posłów - 11 z Koalicji Obywatelskiej i dwóch z Trzeciej Drogi - może zdecydować o dalszych losach projektu. A chodzi o proste głosowanie - czy skierować projekt autorstwa Polski 2050 do dalszych prac w komisji, czy go odrzucić, jak chce koalicyjna Lewica. - Nie popieramy tego pomysłu, więc nie wiem, czemu mielibyśmy nad nim dalej pracować - mówi o projekcie Polski 2050 Dorota Olko, posłana Lewicy. Projekt jest poselski, zgłosił go koalicjant - Polska 2050. Skierowanie projektu do komisji popiera Koalicja Obywatelska i PSL. - Jeżeli byłyby dwie niedziele, za które byłoby 200, a może 250 procent płacone w porównaniu do zwykłych dni, to taki projekt warto rozważyć - deklaruje Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), wicepremier i minister obrony narodowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Lewica o żadnym rozważaniu słyszeć nie chce. Projektu ma nie być i koniec. - Myśmy się umówili, że koalicja jest jak jedna pięść, jeżeli chodzi o projekty rządowe - przypomina Tomasz Trela, poseł Lewicy. To spór ważny, bo mniejsi koalicjanci chcą - jak sami mówią - po fatalnych wynikach w eurowyborach pokazać przywiązanie do własnego programu.

Gasiuk-Pihowicz: koalicja rządowa jest niezagrożona
Gasiuk-Pihowicz: koalicja rządowa jest niezagrożonaTVN24

Rozmowy ostatniej szansy?

Kolejny spór dotyczy ustawy o związkach partnerskich. - Bezwzględnie takie jest oczekiwanie naszych wyborców. To są sprawy, które po siedmiu miesiącach powinny być zamknięte - podkreśla Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej.

Z informacji "Faktów" TVN wynika, że Donald Tusk właściwie postawił koalicjantom ultimatum. Sprawa ma być rozwiązania do 25 czerwca. - Musimy zrobić wszystko, jeśli jest chociaż cień nadziei na to, żeby to był projekt rządowy, dlatego że będzie gwarancja tego, że ten projekt zostanie przegłosowany - wskazuje Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości, posłanka Lewicy. Jednak bez zgody PSL projektu rządowego nie będzie, a ludowcy podkreślają, że sprawa związków partnerskich nie jest objęta umową koalicyjną. - Ja nie będę deklarował niczego w imieniu całej swojej formacji, bo tutaj każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

ZOBACZ TEŻ: Związki partnerskie. Lewica mówi o finiszu prac, PSL o "wstępnych rozmowach"

Ostatnią szansą mają być rozmowy minister Katarzyny Kotuli i Władysława Kosiniaka-Kamysza. - Jeśli nie będzie projektu rządowego, to pójdziemy projektem poselskim, pewnie niejednym, a dwoma - informuje Kotula. Poselski projekt nie gwarantuje większości i może upaść, bo PiS w tej sprawie będzie głosować przeciw ustawie. - Konstytucja preferuje małżeństwa jako tę formę, które państwo powinno wspierać - wskazuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki. Pod tym zdaniem podpisują się też ludowcy. - Nie ma mowy o zrównaniu (związków partnerskich - red.) ze statusem małżeństw - zapewnia Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rozmowy koalicyjne mają trwać do końca terminu wyznaczonego przez premiera. - Znam wiele przykładów polityków, także mojej partii, którzy w tej sprawie zmienili zdanie i liczę na to, że PSL i liderzy PSL-u też zmienią zdanie - komentuje Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Koalicjanci w jednej sprawie są zgodni - takie spory, choć trudne, nie grożą rozpadem koalicji. Przynajmniej do kolejnej kampanii wyborczej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości

Na dziś jest remis - średnia z ostatnich sondaży daje obu kandydatom na prezydenta Stanów Zjednoczonych po 46 procent poparcia. Stan gry zmieni się po pierwszej debacie, gdy Joe Biden i Donald Trump staną do telewizyjnego pojedynku twarzą w twarz, a to już 27 czerwca. Debata odbędzie się w siedzibie telewizji CNN w Atlancie. Ile potrwa debata i jakie będą jej reguły?

Zbliża się pierwsze starcie Bidena z Trumpem. Czego możemy się spodziewać?

Zbliża się pierwsze starcie Bidena z Trumpem. Czego możemy się spodziewać?

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjscy posłowie Partii Konserwatywnej znali datę przedterminowych wyborów zanim zostały ogłoszone. Poszli więc do bukmachera i obstawili ten termin, by nieco się wzbogacić. Jeszcze ciekawszy jest przypadek polityka Partii Pracy, który obstawił własną przegraną. Wszystkimi zajmie się teraz Komisja ds. Gier Hazardowych.

Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Kolejna afera z udziałem polityków w Wielkiej Brytanii. Czy torysów czeka największa w historii wyborcza porażka?

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

Sąd zdecydował o areszcie dla mężczyzny znanego jako "duch Żuromina". Podejrzewany jest on o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe stawki za prąd. Niektórzy odbiorcy prognozowane rachunki otrzymali już i są one zdecydowanie wyższe, niż wcześniej zapowiadano. Ministra środowiska i klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniała w Sejmie, że prognozy będą korygowane. 

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej, odnosząc się w "Faktach po Faktach" w TVN24 do nowej koncepcji CPK, ocenił, że to jest plan, który "wydaje się możliwy do zrealizowania, który ma modernizować całą Polskę". - Prowadzimy rozmowy, w jaki sposób Okęcie dalej mogłoby służyć Warszawie. Uważam, że część ruchu pasażerskiego mogłaby być obsługiwana z tego lotniska - powiedział.

Trzaskowski o CPK: mamy plan możliwy do zrealizowania

Trzaskowski o CPK: mamy plan możliwy do zrealizowania

Źródło:
TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

Każdy jedzie tam w jednym celu: by wygrać, by zdobyć złoty medal, by bić rekordy, ale na to wszystko trzeba mieć energię, a żeby mieć energię - trzeba jeść. Dzięki CNN możemy zobaczyć miejsca, gdzie dostęp mają tylko najwybitniejsi sportowcy - na stołówkę wioski olimpijskiej.

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Źródło:
CNN

"Zawsze ubrany w doskonałe garnitury i z fantastyczną fryzurą, zbudował wokół siebie całą społeczność, która na jego widok skanduje jego imię" - pisze "Politico". Jest bogiem TikToka, idealnie trafia z żartami i świetnie wypada w mediach tradycyjnych. Jordan Bardella ma 28 lat, ale w oczach zwolenników jest tym, na kogo czekali. Młody polityk jest formalnym liderem Zjednoczenia Narodowego i ma duże szanse, żeby zostać premierem Francji.

Francuska skrajna prawica ma już twarz nie tylko Marine Le Pen. Kim jest Jordan Bardella?

Francuska skrajna prawica ma już twarz nie tylko Marine Le Pen. Kim jest Jordan Bardella?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To powtórka tego, co znamy z Polski. Populiści biorą się za media państwowe, bo twierdzą, że te media się na nich uwzięły, że są zbyt mainstreamowe. Słowacki parlament zatwierdził zmiany w publicznym radiu i telewizji. Opozycja i organizacje obywatelskie mówią krótko: to orbanizacja mediów.

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS