Zapadło nieformalne porozumienie w sprawie terminu wyborów. "Czas tę sprawę zakończyć"

31.05.2020 | Zapadło nieformalne porozumienie w sprawie terminu wyborów. "Czas tę sprawę zakończyć"
31.05.2020 | Zapadło nieformalne porozumienie w sprawie terminu wyborów. "Czas tę sprawę zakończyć"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
31.05.2020 | Zapadło nieformalne porozumienie w sprawie terminu wyborów. "Czas tę sprawę zakończyć"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Oficjalna data wyborów prezydenckich jeszcze nie została ogłoszona. Nieformalnie jednak jest polityczne porozumienie i zielone światło dla przeprowadzenia wyborów 28 czerwca.

Nowa data wyborów prezydenckich nadal nie została ogłoszona. Dlatego wciąż pojawia się pytanie o możliwy termin głosowania.

Politycy partii rządzącej wskazują, że odpowiedzialność za zwlekanie z ogłoszeniem daty wyborów ponosi opozycja.

- Gdyby prace w Senacie nie były przeciągane przez opozycję, która ma większość w Senacie, to przypuszczam, że znalibyśmy już oficjalny termin wyborów - twierdzi senator Jan Maria Jackowski (Prawo i Sprawiedliwość)

Przeciwnego zdania jest senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich. - Musieliśmy nadrobić te zaległości, które wyszły z Sejmu, bo przecież Sejm potraktował tę ustawę z buta, z kopa - mówi parlamentarzysta.

Brak publikacji uchwały PKW

Termin wyborów byłby już pewnie znany, gdyby rząd opublikował uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o tym, że w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów.

Dopiero publikacja uchwały PKW otwiera drogę do wyznaczenia nowej daty wyborów przez marszałek Sejmu. Jednak rząd od trzech tygodni nie opublikował dokumentu w Dzienniku Ustaw.

Politycy z Koalicji Obywatelskiej zapowiadają złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie. - Złożymy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Morawieckiego, który podobnie jak w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie publikuje uchwały PKW - zapowiedział poseł Cezary Tomczyk (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Oficjalnie rząd zapewnia, że brak publikacji uchwały PKW o nieważności wyborów wynika z tego, że dokumentem zajmują się rządowi prawnicy. Jednak pojawiają się nieoficjalne głosy, że rząd nie publikuje uchwały PKW, by cały czas mieć otwartą furtkę w sprawie daty wyborów.

- Wydawało się, że już w tej sprawie mamy pełen konsensus polityczny - wskazuje Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

"Ludzie czekają na wybory"

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Teraz zajmuje się nią Senat.

Opozycja obawiała się, że jeśli przyjmie ją szybko, wówczas politycy Prawa i Sprawiedliwości zastosują fortel i marszałek Sejmu ogłosi wybory 21 czerwca. Ta data byłaby niekorzystna dla Rafała Trzaskowskiego, który jest nowym kandydatem na prezydenta Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei dwoje wicemarszałków Senatu z Lewicy i PSL-u chciało, by wybory mogły się odbyć dopiero w sierpniu, po zakończeniu kadencji Andrzeja Dudy.

Jednak pojawiła się informacja o nieformalnym politycznym porozumieniu, by wybory prezydenckie odbyły się 28 czerwca. - Ludzie czekają na wybory. Czas się zmierzyć, czas tę sprawę zakończyć - podkreśla poseł Cezary Tomczyk (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

- Te wybory powinny być jak najszybciej przeprowadzone - dodaje poseł Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość)

Liczy się czas

Według nieoficjalnych informacji nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich Senat ma przyjąć w poniedziałek lub we wtorek.

Najbardziej zainteresowanym, by data wyborów została ogłoszona jak najszybciej, jest Rafał Trzaskowski. Kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelskiej jest jedynym, który dołączył do wyścigu o Pałac Prezydencki, a zatem jedynym, który musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia.

- Ta energia jest taka, że mamy żadnych wątpliwości, że niezależnie czy będą to dwa, czy cztery dni - te podpisy zbierzemy - podkreśla posłanka Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska, Nowoczesna).

Rafał Trzaskowski może ruszyć ze zbiórką podpisów dopiero, gdy data wyborów będzie oficjalnie ogłoszona.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN