Wstrząsający raport na temat prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aktywiści apelują do rządu

Źródło:
Fakty TVN
Wstrząsający raport na temat prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aktywiści apelują do rządu
Wstrząsający raport na temat prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aktywiści apelują do rządu
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Wstrząsający raport na temat prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aktywiści apelują do rząduAdrianna Otręba/Fakty TVN

Jak wynika z raportu Fundacji GrowSpace, w 2023 roku wstępnie odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży. Ta liczba jest jak wielki krzyk o pomoc - podkreślają aktywiści i liczą, że poprawą sytuacji w psychiatrii zajmie się nowy rząd.

Aleksandra Denys miała 15 lat, gdy doświadczyła hejtu w szkole. - Przez rok praktycznie nie miałam w zasadzie, żadnej koleżanki kolegi, właściwie tylko jedną. Akceptacji zaczęłam szukać w internecie i tam trafiłam na mężczyznę, który bardzo mnie zmanipulował - wyznaje Aleksandra. W porę jednak pojawiła się pomoc psychologiczna. - Myślałam, że nie przeżyję tego najgorszego momentu, ale rodzice zauważyli, że jest ogromny problem i zaprowadzili mnie na terapię - mówi dziewczyna.

Jednak niektórzy młodzi ludzie pozostawieni bez pomocy, sięgają po najgorsze rozwiązania. 
- Łącznie w 2023 roku, wstępnie, odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży - informuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace. To oznacza, że każdego dnia średnio sześcioro młodych ludzi próbuje odebrać sobie życie.

Dwa lata temu prób samobójczych było niewiele mniej. - Nikt nie miał wątpliwości, że działania trzeba podjąć natychmiast. Minęło 12 miesięcy i znów publikujemy raport - podkreśla Paulina Filipowicz, psycholożka z Fundacji GrowSpace.

Czytaj też: Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy

Fundacja w swoim raporcie informuje, że 146 prób zakończyło się tragicznie. Fundacja GrowSpace zapytała o statystyki Komendy WojewódzkieJ Policji. Policja swoje oficjalne dane opublikuje w lutym, ale to, jak trudna jest sytuacja, widać na co dzień w szpitalach.

- Nasz oddział jest przepełniony i staramy się w takich sytuacjach szukać miejsc w innych oddziałach stacjonarnych w całej Polsce, ale działamy na zasadzie naczyń połączonych i wiemy, że w innych oddziałach jest podobnie - przekazuje dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku

Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw Dziecka
Przemoc, wykluczenie, kryzys w psychiatrii dziecięcej. Wyzwania stojące przed Rzecznikiem Praw DzieckaMagda Łucyan/Fakty TVN

Aktywiści apelują do rządu

Poprawa sytuacji to bez wątpienia zadanie dla nowego rządu. - Pracujemy nad tym, żeby było jak najwięcej pedagogów i psychologów w szkołach - zapewnia Barbara Nowacka, ministra edukacji. - Mamy trzy miliardy złotych z ustawy okołobudżetowej na psychiatrię dziecięcą i onkologię - wskazuje Damian Kuraś z Ministerstwa Zdrowia.

Jak słyszymy, ministra zdrowia Izabela Leszczyna konsultuje z psychiatrami i psychologami, jak najlepiej te pieniądze rozdzielić. Już gotową podpowiedź dla niej mają aktywiści. Proponują tworzenie nowych miejsc na oddziałach czy wsparcie profilaktyki i psychoedukacji. - 70 procent z tych kryzysów, to takie kryzysy, którym można zapobiegać - podkreśla Dominik Kuc.

Zobacz też: Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"

Pomóc mogą nie tylko specjaliści. - Każdy z nas może świadczyć pierwszą pomoc emocjonalną - wskazuje Lucyna Kicińska, pedagożka.

Liczba ponad dwóch tysięcy prób samobójczych to tylko wycinek rzeczywistości, bo nie wszystkie z nich znajdą się w oficjalnych rejestrach.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych lub trudności psychicznych, sięgnij po profesjonalną pomoc psychiatryczną, psychologiczną bądź psychoterapeutyczną. Tutaj znajdziesz bezpłatną, profesjonalną pomoc dla dzieci i osób dorosłych. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zawsze dzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS