Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy

Źródło:
Fakty TVN
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Program szkoleń dotyczących zapobiegania samobójstwom dzieci oraz młodzieży jest jednym ze zwycięskich projektów tegorocznego budżetu obywatelskiego, ale nie jedynym dotyczącym zdrowia psychicznego.

Tu głos nie należał do polityków czy urzędników. Zdecydowali mieszkańcy Warszawy. - 18 tysięcy głosów warszawiaków i warszawianek to jest niewątpliwie ogromny sukces - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.

Dominik Kuc wymyślił cykl szkoleń dla kadry warszawskich placówek oświatowych i rodziców. Tematem zajęć będzie zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Ten pomysł znalazł się wśród zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. - Każde działanie mające na celu psychoedukację jest szalenie istotne - podkreśla aktywista społeczny Rafał Szymański.

Szymański jest ojcem czwórki dzieci i jedno z nich doświadcza kryzysu psychicznego. Aktywista wspomina, co usłyszał kiedyś od innych rodziców na prowadzonych przez siebie warsztatach: "wiem, że coś się dzieje z moim dzieckiem, ale nie wiem, jak zacząć tę rozmowę, aby uzyskać odpowiedź". Cykl szkoleń, którego pomysłodawcą jest Dominik Kuc, ma pomóc w zadaniu tego właściwego pytania, ale - jak słyszymy - ten projekt to kropla w morzu potrzeb.

- W obecnej sytuacji w szkołach jest za mało psychologów, jest za mało pedagogów - wskazuje Krzysztof Obrębski, pedagog z Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie. - Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Zdrowia twierdzą, że wykonują już dostatecznie dużo działań, tylko, niestety, widzimy, że z roku na rok statystyki są coraz gorsze - dodaje Kuc.

Martyna Wojciechowska: Mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny. Tak czują się nasze dzieci
Martyna Wojciechowska: Mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny. Tak czują się nasze dzieciTVN24

Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym

W ubiegłym roku doszło do ponad dwóch tysięcy prób samobójczych dzieci i młodzieży. - Każda taka osoba, której możemy pomóc, zanim ta sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy, jest nie do przecenienia - zaznacza Katarzyna Pankiewicz, współautorka projektu "Pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży".

Pani Katarzyna jest współinicjatorką także wyłonionego w głosowaniu projektu, który zakłada przede wszystkim konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Ten pomysł zdobył ponad 22 tysiące głosów. - To jedna z najważniejszych rzeczy, najbardziej priorytetowych, którą możemy w budżecie obywatelskim zrobić - mówi kobieta.

Czytaj także: Wielu uczniów nie ma chęci do życia, prawie 9 procent podjęło próby samobójcze. Raport Fundacji Unaweza

W tegorocznej edycji mieszkańcy Warszawy mogli wybierać spośród blisko 1200 projektów. Do realizacji wybrali 325 propozycji - 312 dzielnicowych i 13 ogólnomiejskich. Wśród tych ogólnomiejskich aż 4 projekty dotyczą właśnie zdrowia psychicznego.

- Wszystkie miasta na prawach powiatu muszą budżet obywatelski realizować, ale to "muszą" jest bardzo pozytywne - wskazuje Karolina Zdrodowska, koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Mieszkańcy zgłaszają projekty i to mieszkańcy później decydują, na co przeznaczyć część budżetu miasta. - Idąc, jadąc po mieście, co chwilę napotykamy na jakieś inwestycje zgłoszone przez mieszkańców - zwraca uwagę Sylwia Betlej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Budżet obywatelski to nie tylko inwestycje. To także działania, które mogą uratować czyjeś życie.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS