Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy

Źródło:
Fakty TVN
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Program szkoleń dotyczących zapobiegania samobójstwom dzieci oraz młodzieży jest jednym ze zwycięskich projektów tegorocznego budżetu obywatelskiego, ale nie jedynym dotyczącym zdrowia psychicznego.

Tu głos nie należał do polityków czy urzędników. Zdecydowali mieszkańcy Warszawy. - 18 tysięcy głosów warszawiaków i warszawianek to jest niewątpliwie ogromny sukces - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.

Dominik Kuc wymyślił cykl szkoleń dla kadry warszawskich placówek oświatowych i rodziców. Tematem zajęć będzie zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Ten pomysł znalazł się wśród zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. - Każde działanie mające na celu psychoedukację jest szalenie istotne - podkreśla aktywista społeczny Rafał Szymański.

Szymański jest ojcem czwórki dzieci i jedno z nich doświadcza kryzysu psychicznego. Aktywista wspomina, co usłyszał kiedyś od innych rodziców na prowadzonych przez siebie warsztatach: "wiem, że coś się dzieje z moim dzieckiem, ale nie wiem, jak zacząć tę rozmowę, aby uzyskać odpowiedź". Cykl szkoleń, którego pomysłodawcą jest Dominik Kuc, ma pomóc w zadaniu tego właściwego pytania, ale - jak słyszymy - ten projekt to kropla w morzu potrzeb.

- W obecnej sytuacji w szkołach jest za mało psychologów, jest za mało pedagogów - wskazuje Krzysztof Obrębski, pedagog z Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie. - Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Zdrowia twierdzą, że wykonują już dostatecznie dużo działań, tylko, niestety, widzimy, że z roku na rok statystyki są coraz gorsze - dodaje Kuc.

Martyna Wojciechowska: Mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny
Martyna Wojciechowska: Mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny. Tak czują się nasze dzieciTVN24

Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym

W ubiegłym roku doszło do ponad dwóch tysięcy prób samobójczych dzieci i młodzieży. - Każda taka osoba, której możemy pomóc, zanim ta sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy, jest nie do przecenienia - zaznacza Katarzyna Pankiewicz, współautorka projektu "Pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży".

Pani Katarzyna jest współinicjatorką także wyłonionego w głosowaniu projektu, który zakłada przede wszystkim konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Ten pomysł zdobył ponad 22 tysiące głosów. - To jedna z najważniejszych rzeczy, najbardziej priorytetowych, którą możemy w budżecie obywatelskim zrobić - mówi kobieta.

Czytaj także: Wielu uczniów nie ma chęci do życia, prawie 9 procent podjęło próby samobójcze. Raport Fundacji Unaweza

W tegorocznej edycji mieszkańcy Warszawy mogli wybierać spośród blisko 1200 projektów. Do realizacji wybrali 325 propozycji - 312 dzielnicowych i 13 ogólnomiejskich. Wśród tych ogólnomiejskich aż 4 projekty dotyczą właśnie zdrowia psychicznego.

- Wszystkie miasta na prawach powiatu muszą budżet obywatelski realizować, ale to "muszą" jest bardzo pozytywne - wskazuje Karolina Zdrodowska, koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Mieszkańcy zgłaszają projekty i to mieszkańcy później decydują, na co przeznaczyć część budżetu miasta. - Idąc, jadąc po mieście, co chwilę napotykamy na jakieś inwestycje zgłoszone przez mieszkańców - zwraca uwagę Sylwia Betlej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Budżet obywatelski to nie tylko inwestycje. To także działania, które mogą uratować czyjeś życie.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS