Program szkoleń dotyczących zapobiegania samobójstwom dzieci oraz młodzieży jest jednym ze zwycięskich projektów tegorocznego budżetu obywatelskiego, ale nie jedynym dotyczącym zdrowia psychicznego.
Tu głos nie należał do polityków czy urzędników. Zdecydowali mieszkańcy Warszawy. - 18 tysięcy głosów warszawiaków i warszawianek to jest niewątpliwie ogromny sukces - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.
Dominik Kuc wymyślił cykl szkoleń dla kadry warszawskich placówek oświatowych i rodziców. Tematem zajęć będzie zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Ten pomysł znalazł się wśród zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. - Każde działanie mające na celu psychoedukację jest szalenie istotne - podkreśla aktywista społeczny Rafał Szymański.
Szymański jest ojcem czwórki dzieci i jedno z nich doświadcza kryzysu psychicznego. Aktywista wspomina, co usłyszał kiedyś od innych rodziców na prowadzonych przez siebie warsztatach: "wiem, że coś się dzieje z moim dzieckiem, ale nie wiem, jak zacząć tę rozmowę, aby uzyskać odpowiedź". Cykl szkoleń, którego pomysłodawcą jest Dominik Kuc, ma pomóc w zadaniu tego właściwego pytania, ale - jak słyszymy - ten projekt to kropla w morzu potrzeb.
- W obecnej sytuacji w szkołach jest za mało psychologów, jest za mało pedagogów - wskazuje Krzysztof Obrębski, pedagog z Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie. - Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Zdrowia twierdzą, że wykonują już dostatecznie dużo działań, tylko, niestety, widzimy, że z roku na rok statystyki są coraz gorsze - dodaje Kuc.
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym
W ubiegłym roku doszło do ponad dwóch tysięcy prób samobójczych dzieci i młodzieży. - Każda taka osoba, której możemy pomóc, zanim ta sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy, jest nie do przecenienia - zaznacza Katarzyna Pankiewicz, współautorka projektu "Pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży".
Pani Katarzyna jest współinicjatorką także wyłonionego w głosowaniu projektu, który zakłada przede wszystkim konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Ten pomysł zdobył ponad 22 tysiące głosów. - To jedna z najważniejszych rzeczy, najbardziej priorytetowych, którą możemy w budżecie obywatelskim zrobić - mówi kobieta.
Czytaj także: Wielu uczniów nie ma chęci do życia, prawie 9 procent podjęło próby samobójcze. Raport Fundacji Unaweza
W tegorocznej edycji mieszkańcy Warszawy mogli wybierać spośród blisko 1200 projektów. Do realizacji wybrali 325 propozycji - 312 dzielnicowych i 13 ogólnomiejskich. Wśród tych ogólnomiejskich aż 4 projekty dotyczą właśnie zdrowia psychicznego.
- Wszystkie miasta na prawach powiatu muszą budżet obywatelski realizować, ale to "muszą" jest bardzo pozytywne - wskazuje Karolina Zdrodowska, koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Mieszkańcy zgłaszają projekty i to mieszkańcy później decydują, na co przeznaczyć część budżetu miasta. - Idąc, jadąc po mieście, co chwilę napotykamy na jakieś inwestycje zgłoszone przez mieszkańców - zwraca uwagę Sylwia Betlej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Budżet obywatelski to nie tylko inwestycje. To także działania, które mogą uratować czyjeś życie.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN