Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy

Źródło:
Fakty TVN
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacy
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Warszawa będzie mieć prewencję suicydalną w szkołach. Tak zdecydowali sami warszawiacyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Program szkoleń dotyczących zapobiegania samobójstwom dzieci oraz młodzieży jest jednym ze zwycięskich projektów tegorocznego budżetu obywatelskiego, ale nie jedynym dotyczącym zdrowia psychicznego.

Tu głos nie należał do polityków czy urzędników. Zdecydowali mieszkańcy Warszawy. - 18 tysięcy głosów warszawiaków i warszawianek to jest niewątpliwie ogromny sukces - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.

Dominik Kuc wymyślił cykl szkoleń dla kadry warszawskich placówek oświatowych i rodziców. Tematem zajęć będzie zapobieganie samobójstwom dzieci i młodzieży. Ten pomysł znalazł się wśród zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. - Każde działanie mające na celu psychoedukację jest szalenie istotne - podkreśla aktywista społeczny Rafał Szymański.

Szymański jest ojcem czwórki dzieci i jedno z nich doświadcza kryzysu psychicznego. Aktywista wspomina, co usłyszał kiedyś od innych rodziców na prowadzonych przez siebie warsztatach: "wiem, że coś się dzieje z moim dzieckiem, ale nie wiem, jak zacząć tę rozmowę, aby uzyskać odpowiedź". Cykl szkoleń, którego pomysłodawcą jest Dominik Kuc, ma pomóc w zadaniu tego właściwego pytania, ale - jak słyszymy - ten projekt to kropla w morzu potrzeb.

- W obecnej sytuacji w szkołach jest za mało psychologów, jest za mało pedagogów - wskazuje Krzysztof Obrębski, pedagog z Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie. - Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Zdrowia twierdzą, że wykonują już dostatecznie dużo działań, tylko, niestety, widzimy, że z roku na rok statystyki są coraz gorsze - dodaje Kuc.

Martyna Wojciechowska: Mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny. Tak czują się nasze dzieci
Martyna Wojciechowska: Mówią: nic nie znaczę, nie dam sobie rady i dla nikogo nie jestem ważny. Tak czują się nasze dzieciTVN24

Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym

W ubiegłym roku doszło do ponad dwóch tysięcy prób samobójczych dzieci i młodzieży. - Każda taka osoba, której możemy pomóc, zanim ta sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy, jest nie do przecenienia - zaznacza Katarzyna Pankiewicz, współautorka projektu "Pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży".

Pani Katarzyna jest współinicjatorką także wyłonionego w głosowaniu projektu, który zakłada przede wszystkim konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Ten pomysł zdobył ponad 22 tysiące głosów. - To jedna z najważniejszych rzeczy, najbardziej priorytetowych, którą możemy w budżecie obywatelskim zrobić - mówi kobieta.

Czytaj także: Wielu uczniów nie ma chęci do życia, prawie 9 procent podjęło próby samobójcze. Raport Fundacji Unaweza

W tegorocznej edycji mieszkańcy Warszawy mogli wybierać spośród blisko 1200 projektów. Do realizacji wybrali 325 propozycji - 312 dzielnicowych i 13 ogólnomiejskich. Wśród tych ogólnomiejskich aż 4 projekty dotyczą właśnie zdrowia psychicznego.

- Wszystkie miasta na prawach powiatu muszą budżet obywatelski realizować, ale to "muszą" jest bardzo pozytywne - wskazuje Karolina Zdrodowska, koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Mieszkańcy zgłaszają projekty i to mieszkańcy później decydują, na co przeznaczyć część budżetu miasta. - Idąc, jadąc po mieście, co chwilę napotykamy na jakieś inwestycje zgłoszone przez mieszkańców - zwraca uwagę Sylwia Betlej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Budżet obywatelski to nie tylko inwestycje. To także działania, które mogą uratować czyjeś życie.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS