Władysław Frasyniuk znów odmawia stawienia się przed prokuraturą. "Popełnia błąd"

31.01.2018 | Władysław Frasyniuk znów odmawia stawienia się przed prokuraturą. "Popełnia błąd"
31.01.2018 | Władysław Frasyniuk znów odmawia stawienia się przed prokuraturą. "Popełnia błąd"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
31.01.2018 | Władysław Frasyniuk znów odmawia stawienia się przed prokuraturą. "Popełnia błąd"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Podejrzany Władysław Frasyniuk konsekwentnie nie stawia się na przesłuchanie, bo - jak mówi - innego wyjścia nie ma. W czasach PRL był symbolem, teraz symbolicznie protestuje.

Już po raz drugi prokuratura wzywa Władysława Frasyniuka na przesłuchanie w charakterze podejrzanego i po raz drugi on odmawia.

- Polacy nie mają żadnego narzędzia prawnego, żeby zakwestionować przepisy poprzez Trybunał Konstytucyjny, bo on, jak wiemy, będzie zatwierdzał każdą decyzję dzisiejszej władzy - ocenia Piotr Schramm, pełnomocnik Władysława Frasyniuka.

Frasyniuk przekonuje, że pozostaje mu obywatelskie nieposłuszeństwo i po taki środek sięga działacz opozycji demokratycznej w PRL-u. Prokuraturze chodzi o wydarzenia w czasie miesięcznicy smoleńskiej w czerwcu 2017 roku. Postawiła Frasyniukowi zarzut naruszenia nietykalności cielesnej policjanta.

Nieposłuszeństwo

Sam Frasyniuk w wydanym oświadczeniu oskarża PiS o łamanie fundamentów demokratycznego państwa prawa, zniesienie trójpodziału władzy i pogwałcenie swobód obywatelskich. Jak pisze, "decyzja prokuratury o postawieniu mu zarzutów ma charakter represji politycznej wobec obywatela stającego w obronie konstytucji". Dlatego odmawia stawienia się.

- W sytuacji, gdy państwo łamie konstytucję, obywatel nie może się bać. Nie może być posłuszny i nie może udawać, że wszystko jest zgodnie z prawem - mówił Frasyniuk w połowie stycznia w "Faktach po Faktach".

Profesor Andrzej Zoll, który podziela diagnozę o odchodzeniu od państwa prawa przez obecną władzę, namawia go jednak, by stawił się na przesłuchanie. - Popełnia tutaj błąd. To jest wezwanie, któremu zgodnie z prawem musi się podporządkować. Może pójść do prokuratury i powiedzieć, że nie będzie składał wyjaśnień, może złożyć takie oświadczenie - tłumaczy.

Dla opozycji decyzja Frasyniuka ma wymiar symboliczny. - Odbieram tę postawę jako symboliczne pokazanie tego, że praworządność w Polsce się skończyła - mówi Jan Grabiec (PO).

- Sprawa Frasyniuka ma charakter polityczny. Rozumiem, że to jest właśnie granica tego, gdzie to nieposłuszeństwo obywatelskie może występować - komentuje Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

Ziobro współczuje

O tym, że sprawa Frasyniuka nie jest politycznie obojętna, przyznaje pośrednio sam prokurator generalny. I przypomina, jak on sam był wzywany do 60 spraw w okresie, gdy rządziła Platforma Obywatelska.

- Po sto razy jeździłem do różnych prokuratur, to był taki sposób na mnie poprzedniej władzy, aby zamiast pozwolić mi realizować moje zadania polityczne, które nie były po myśli tej władzy, to angażowała mnie do zwiedzania naszego pięknego kraju - wspomina Zbigniew Ziobro.

Może więc obecna władza znalazła sposób na Władysława Frasyniuka, choć zdecydowanie temu zaprzecza. Jeśli nadal on będzie odmawiał, to może zostać doprowadzony siłą.

Frasyniuk odrzuca zarzut, że stawia się ponad prawem. Bo odmowa, tak kiedyś, jak i teraz, wiąże się z konsekwencjami. W czwartek prokuratura ma wyznaczyć nową datę przesłuchania.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN