"Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list

11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list
11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list
Arleta Zalewska | Fakty TVN
11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania listArleta Zalewska | Fakty TVN

Okręgów jest tylko trzynaście, liczba miejsc do europarlamentu ograniczona, a chętnych - wielu. Robi się nerwowo w szeregach Koalicji Europejskiej i Zjednoczonej Prawicy. Czy wystartuje Miller, gdzie sprawdzi się Jaki, a gdzie Kopacz? Pytań i nazwisk jest dużo więcej.

- Jeszcze będziemy rozmawiać w tym tygodniu - mówi Ewa Kopacz. Grzegorz Schetyna - jako lider Koalicji Europejskiej - zadbał o to, by wyborców w sprawie nazwisk na listach w niepewności i napięciu utrzymać niemal do samego końca.

- Nie mam żadnej propozycji. Jeśli ją otrzymam, to ją rozważę - mówi były premier Leszek Miller.

Leszek Miller - obok premierów Belki, Buzka, Cimoszewicza i Ewy Kopacz - ma być jednym z 5 byłych premierów, którego nazwisko zasili listy Koalicji Europejskiej w wyścigu o miejsce w Parlamencie Europejskim.

- Padły dwie propozycje: dwójka w Warszawie lub jedynka w Poznaniu. I tę decyzję będziemy oczywiście w jakiś sposób rozważać - precyzuje Ewa Kopacz.

Kwestia ustąpienia

I gdy tak zwane jedynki i dwójki PiS-u w swoich regionach kolejny tydzień organizują już wyborcze spotkania, kandydaci koalicji wciąż czekają na decyzje liderów.

- Mamy koalicję, która jest szeroka, będzie wielu kandydatów. I chodzi o to, żeby wszyscy byli zadowoleni - przekonuje Michał Kamiński.

- Mam wrażenie, że to jest problem nie tyle koalicji, co wewnątrz samej Platformy. Jak ma te swoje główne siły rozłożyć - mówi Jarosław Kalinowski z PSL.

- Właśnie Platforma musi dać przykład, że umie się cofnąć - przyznaje Ewa Kopacz.

Była premier na liście w Warszawie musiała ustąpić miejsca numer jeden Włodzimierzowi Cimoszewiczowi.

- Dla osoby, która nie uczestniczyła w takim targu to jest szok, bo ja nie jestem przedmiotem, ja nie chcę być przesuwana - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, która ogłosiła, że z list Koalicji Europejskiej nie wystartuje. Choć rozmowy - jak mówi - trwały od kilku tygodni.

- Nie zmienię swojego spojrzenia na świat i zawsze działam zgodnie z moimi wartościami. I jeżeli komuś to przeszkadza, to nie mogę być w gronie takich osób - dodaje.

Walka w PiS

Walka o bilet do Brukseli w PiS-ie toczy się, ale na na dalszych miejscach. Do ostrej rywalizacji doszło w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, gdzie miejsce nr 4 ma stracić obecna europoseł Beata Gosiewska na rzecz posła Dominika Tarczyńskiego.

- Decyzje są podejmowane najpierw na szczeblu okręgowym - odpowiada Ryszard Czarnecki pytany o sprawę.

Sama europoseł takie informacje nazywa - "brudną, anonimową walką przedwyborczą", a konkurenta z własnej listy podsumowuje tak: "jest mi przykro, bo z tych doniesień wynika, że miałby mnie zastąpić polityczny globtroter, kolega Romana Giertycha, człowiek, który jeszcze w 2014 r. balował z Małgorzatą Tusk. Człowiek znany nie z merytorycznej pracy, ale ze skandali i obrażania innych".

- Wszystko w rękach prezesa i prezydium - tak sprawę komentuje Zbigniew Kuźmiuk z PiS, gdyż decyzję w tej sprawie mogą jeszcze zmienić władze partii.

W kolejce do miejsca gwarantującego wyjazd do Brukseli wciąż czeka wiceminister Patryk Jaki i minister Elżbieta Rafalska, choć oboje podkreślają, że "listy jeszcze nie zostały opublikowane".

Pytana na konferencji prasowej minister Rafalska nie zaprzeczyła, że chce zamienić miejsce w rządzie na to w Parlamencie Europejskim.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS