W Polsce jest zbyt dużo cesarek i to świadczy o problemach. "Jesteśmy w czołówce światowej"

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce jest zbyt dużo cesarek i to świadczy o problemach. "Jesteśmy w czołówce światowej"
W Polsce jest zbyt dużo cesarek i to świadczy o problemach. "Jesteśmy w czołówce światowej"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
W Polsce jest zbyt dużo cesarek i to świadczy o problemach. "Jesteśmy w czołówce światowej"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

W liczbie cesarskich cięć Polska jest w światowej czołówce. Gdy nie ma gwarancji znieczulenia, cesarka może wydawać się lepszym rozwiązaniem. Szpitale, które robią średnio najwięcej cesarskich cięć w kraju, to jednocześnie szpitale, gdzie wykonuje się zero lub skrajnie mało znieczuleń do porodów naturalnych.

- Mamy za dużo cięć cesarskich, jesteśmy w czołówce światowej - mówi doktor Wojciech Puzyna, lekarz położnik i dyrektor Szpitala Specjalistycznego Świętej Zofii w Warszawie.

Co drugi poród w Polsce kończy się cesarskim cięciem, ale większość porodówek w Polsce jest jeszcze wyżej tej średniej krajowej. Cesarek powinno być znacznie mniej. Cesarki są ważne i potrzebne. Wskazaniem do nich jest zagrożenie zdrowia lub życia matki lub dziecka oraz choroby matki. - Kiedy choroba, która występuje u ciężarnej, mogłaby ulec pogorszeniu - wyjaśnia doktor Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, Szpital świętego Wojciecha w Gdańsku.

Wiele Polek nie ma szans rodzić w przyjaznym miejscu, zgodnie z nowoczesnymi standardami. - Dużo kobiet narzeka na to, że są źle traktowane. Ciągle mamy problem z przemocą położniczą, kobiety są wyśmiewane w porodzie, są źle traktowane, krzyczy się na nie, straszy się je, czasami się używa wręcz siły fizycznej - podkreśla Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku". Kobiety też boją się bólu, który towarzyszy porodom fizjologicznym, bo Polki rodzą w bólu. Znieczulenie do porodu naturalnego to w Polsce fikcja. W 2022 roku blisko 90 procent kobiet rodziło bez znieczulenia. Trauma porodu naturalnego bez znieczulenia może spowodować, że kobiety dochodzą do takich wniosków. - Wszyscy mówili, że poród siłami natury to nic lepszego nie może spotkać i kobiety, i dziecka. Gdybym teraz mogła cofnąć czas, to raczej zdecydowałabym się na cesarkę. Postarałabym się zrobić wszystko, żeby tą cesarkę mieć wykonaną - zapewnia Anna.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzieKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Masa problemów

Gdy nie ma gwarancji znieczulenia, cesarka może wydawać się lepszym rozwiązaniem. - Jeżeli znieczulenia są mało dostępne, a poród boli, to przed bólem uciekam - wyjaśnia doktor Wojciech Puzyna. Szpitale, które robią średnio najwięcej cesarskich cięć w kraju, to jednocześnie szpitale, gdzie wykonuje się zero lub skrajnie mało znieczuleń do porodów naturalnych. Ta zależność jest prosta i dotyczy praktycznie każdego z tych szpitali. Co więcej, są to praktycznie wyłącznie szpitale w małych miejscowościach. - Część z lekarzy bardzo chętnie przyczyni się z kolei do opinii na przykład ortopedy czy też urologa, neurochirurga, kogokolwiek ze specjalistów, dlatego że wiedzą, że nie są w stanie pacjentce zaoferować dobrego porodu - przyznaje doktor Maciej Socha.

Dobry poród to podstawa. Cesarek może być mniej dopiero, gdy więcej dostaną kobiety. - Jeżeli wyjdziemy naprzeciw im i zminimalizujemy ich obawy, na przykład o ten ból porodowy, to pacjentki wolą rodzić drogami natury - jest zdania Patrycja Klaman, położna koordynująca Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Szpitalu świętego Wojciecha w Gdańsku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS