W Polsce jest zbyt dużo cesarek i to świadczy o problemach. "Jesteśmy w czołówce światowej"

Źródło:
Fakty TVN
W Polsce jest zbyt dużo cesarek i to świadczy o problemach. "Jesteśmy w czołówce światowej"
W Polsce jest zbyt dużo cesarek i to świadczy o problemach. "Jesteśmy w czołówce światowej"
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
W Polsce jest zbyt dużo cesarek i to świadczy o problemach. "Jesteśmy w czołówce światowej"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

W liczbie cesarskich cięć Polska jest w światowej czołówce. Gdy nie ma gwarancji znieczulenia, cesarka może wydawać się lepszym rozwiązaniem. Szpitale, które robią średnio najwięcej cesarskich cięć w kraju, to jednocześnie szpitale, gdzie wykonuje się zero lub skrajnie mało znieczuleń do porodów naturalnych.

- Mamy za dużo cięć cesarskich, jesteśmy w czołówce światowej - mówi doktor Wojciech Puzyna, lekarz położnik i dyrektor Szpitala Specjalistycznego Świętej Zofii w Warszawie.

Co drugi poród w Polsce kończy się cesarskim cięciem, ale większość porodówek w Polsce jest jeszcze wyżej tej średniej krajowej. Cesarek powinno być znacznie mniej. Cesarki są ważne i potrzebne. Wskazaniem do nich jest zagrożenie zdrowia lub życia matki lub dziecka oraz choroby matki. - Kiedy choroba, która występuje u ciężarnej, mogłaby ulec pogorszeniu - wyjaśnia doktor Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, Szpital świętego Wojciecha w Gdańsku.

Wiele Polek nie ma szans rodzić w przyjaznym miejscu, zgodnie z nowoczesnymi standardami. - Dużo kobiet narzeka na to, że są źle traktowane. Ciągle mamy problem z przemocą położniczą, kobiety są wyśmiewane w porodzie, są źle traktowane, krzyczy się na nie, straszy się je, czasami się używa wręcz siły fizycznej - podkreśla Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku". Kobiety też boją się bólu, który towarzyszy porodom fizjologicznym, bo Polki rodzą w bólu. Znieczulenie do porodu naturalnego to w Polsce fikcja. W 2022 roku blisko 90 procent kobiet rodziło bez znieczulenia. Trauma porodu naturalnego bez znieczulenia może spowodować, że kobiety dochodzą do takich wniosków. - Wszyscy mówili, że poród siłami natury to nic lepszego nie może spotkać i kobiety, i dziecka. Gdybym teraz mogła cofnąć czas, to raczej zdecydowałabym się na cesarkę. Postarałabym się zrobić wszystko, żeby tą cesarkę mieć wykonaną - zapewnia Anna.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzieKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Masa problemów

Gdy nie ma gwarancji znieczulenia, cesarka może wydawać się lepszym rozwiązaniem. - Jeżeli znieczulenia są mało dostępne, a poród boli, to przed bólem uciekam - wyjaśnia doktor Wojciech Puzyna. Szpitale, które robią średnio najwięcej cesarskich cięć w kraju, to jednocześnie szpitale, gdzie wykonuje się zero lub skrajnie mało znieczuleń do porodów naturalnych. Ta zależność jest prosta i dotyczy praktycznie każdego z tych szpitali. Co więcej, są to praktycznie wyłącznie szpitale w małych miejscowościach. - Część z lekarzy bardzo chętnie przyczyni się z kolei do opinii na przykład ortopedy czy też urologa, neurochirurga, kogokolwiek ze specjalistów, dlatego że wiedzą, że nie są w stanie pacjentce zaoferować dobrego porodu - przyznaje doktor Maciej Socha.

Dobry poród to podstawa. Cesarek może być mniej dopiero, gdy więcej dostaną kobiety. - Jeżeli wyjdziemy naprzeciw im i zminimalizujemy ich obawy, na przykład o ten ból porodowy, to pacjentki wolą rodzić drogami natury - jest zdania Patrycja Klaman, położna koordynująca Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Szpitalu świętego Wojciecha w Gdańsku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od dawna wiadomo, że o wyniku wyborów prezydenckich zadecydują stany wahające się. Jakie panują tam emocje? Wielu wyborców, którzy wypowiadali się przed kamerą "Faktów" TVN, niezależnie od poglądów podkreśla, że to nie tylko wyścig o Biały Dom, a święto demokracji.

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Źródło:
Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piesi są często ofiarami wypadków na drodze nie tylko przez nieuwagę czy lekceważenie przepisów przez kierowców. Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" udowodniła, że sami też nie zachowują odpowiedniej ostrożności.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS