Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzieKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u minister zdrowia, bo zbyt wiele jest Polek, które rodzą w bólach i zbyt wiele porodów, które stają się traumą. Znieczulenie podczas porodu w większości szpitali to tylko teoria. Każdego dnia są na to kolejne dowody.

W telefonie ukochany synek, we wspomnieniach - jego poród. - Poród rozpatruję jako traumę mojego dorosłego życia - opowiada pani Anna. To nie jest doświadczenie jednej kobiety. Polki rodzą w bólach, bo dostępność znieczulenia to fikcja.

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie u minister zdrowia Katarzyny Sójki. - Każdy ma prawo do poszanowania intymności i godności oraz prawo do leczenia bólu. Także łagodzenia bólu porodowego - uważa Wojciech Brzozowski, zastępca RPO.

ZOBACZ TAKŻE: Pani Izabela opowiedziała o traumatycznym porodzie. "Mam depresję poporodową i zespół stresu pourazowego"

Jako pierwsi informowaliśmy o tym w "Faktach" TVN. W 2022 roku znieczulenia nie dostało blisko 90 procent rodzących naturalnie Polek. - Chciałam to znieczulenie, dlatego że wiedziałam, jaki to jest ból. To jest taki ból nie do opisania, powiem szczerze, że kontakt mój z położną... Ona do mnie mówiła, a ja jej kompletnie nie słuchałam, to jest taki ból - wspomina pani Joanna.

Do wyjątków należą szpitale, gdzie kobiecie mówi się, że naturalnym jest, iż w XXI wieku rodzi się ze znieczuleniem. W większości miejsc brakuje anestezjologów, prokobiecego podejścia i dyrekcji, która - jak w Międzylesiu - uznała, że warto, mimo że się nie opłaca. - NFZ płaci za znieczulenie porodu dodatkowe 500 złotych, co nie pokrywa nawet materiałów. Jest naprawdę na poziomie żenująco niskim. Szpital do tego dokłada i to duże pieniądze - wyjaśnia profesor Ewa Barcz, Katedra Ginekologii i Położnictwa UKSW, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie.

Położna Edyta Dzierżak-Postek o przeciwskazaniach do porodu domowego
Położna Edyta Dzierżak-Postek o przeciwskazaniach do porodu domowegoTVN24

Biuro RPO pytało ministerstwo o znieczulenia już w 2016 roku

RPO pyta minister zdrowia Katarzyną Sójkę, jak zamierza poprawić sytuację. Redakcja "Faktów" TVN też chciała o to zapytać, ale niestety nie udało się. - Podstawowym prawem kobiety powinno być prawo do tego, że każda kobieta, która chce, powinna dostać takie znieczulenie - uważa pani Joanna.

RPO pyta Ministerstwo Zdrowia już kolejny raz o znieczulenia. - Po raz pierwszy zwracaliśmy się z tym pytaniem już w 2016 roku, no, ale minęło 8 lat i problem się utrzymuje - zauważa Wojciech Brzozowski. - Jest to wyznacznik takiego stosunku do kobiet - twierdzi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku". Zwłaszcza do tych spoza wielkich miast, bo to one na znieczulenie praktycznie nie mają szans. - Kwestia zróżnicowanego dostępu pod względem terytorialnym jest dla nas szczególnie istotna, bo może świadczyć o wykluczeniu kobiet. W szczególności z mniejszych miejscowości - podkreśla zastępca RPO.

W województwie zachodniopomorskim, gdzie rodziła pani Anna, znieczulenie jest dostępne tylko w Szczecinie. W 2022 roku w szczecińskich szpitalach znieczulono 99 kobiet. Niecałe dwa procent wszystkich rodzących. - Zawsze mówiłam, że jeżeli już będę matką, to będę matką dwójki dzieci, a w tym momencie nie jestem przekonana, żebym miała kiedykolwiek drugi raz rodzić - przyznaje pani Anna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS