Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie

Źródło:
Fakty TVN
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzie
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie dostępu do znieczulenia przy porodzieKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u minister zdrowia, bo zbyt wiele jest Polek, które rodzą w bólach i zbyt wiele porodów, które stają się traumą. Znieczulenie podczas porodu w większości szpitali to tylko teoria. Każdego dnia są na to kolejne dowody.

W telefonie ukochany synek, we wspomnieniach - jego poród. - Poród rozpatruję jako traumę mojego dorosłego życia - opowiada pani Anna. To nie jest doświadczenie jednej kobiety. Polki rodzą w bólach, bo dostępność znieczulenia to fikcja.

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie u minister zdrowia Katarzyny Sójki. - Każdy ma prawo do poszanowania intymności i godności oraz prawo do leczenia bólu. Także łagodzenia bólu porodowego - uważa Wojciech Brzozowski, zastępca RPO.

ZOBACZ TAKŻE: Pani Izabela opowiedziała o traumatycznym porodzie. "Mam depresję poporodową i zespół stresu pourazowego"

Jako pierwsi informowaliśmy o tym w "Faktach" TVN. W 2022 roku znieczulenia nie dostało blisko 90 procent rodzących naturalnie Polek. - Chciałam to znieczulenie, dlatego że wiedziałam, jaki to jest ból. To jest taki ból nie do opisania, powiem szczerze, że kontakt mój z położną... Ona do mnie mówiła, a ja jej kompletnie nie słuchałam, to jest taki ból - wspomina pani Joanna.

Do wyjątków należą szpitale, gdzie kobiecie mówi się, że naturalnym jest, iż w XXI wieku rodzi się ze znieczuleniem. W większości miejsc brakuje anestezjologów, prokobiecego podejścia i dyrekcji, która - jak w Międzylesiu - uznała, że warto, mimo że się nie opłaca. - NFZ płaci za znieczulenie porodu dodatkowe 500 złotych, co nie pokrywa nawet materiałów. Jest naprawdę na poziomie żenująco niskim. Szpital do tego dokłada i to duże pieniądze - wyjaśnia profesor Ewa Barcz, Katedra Ginekologii i Położnictwa UKSW, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie.

Położna Edyta Dzierżak-Postek o przeciwskazaniach do porodu domowego
Położna Edyta Dzierżak-Postek o przeciwskazaniach do porodu domowegoTVN24

Biuro RPO pytało ministerstwo o znieczulenia już w 2016 roku

RPO pyta minister zdrowia Katarzyną Sójkę, jak zamierza poprawić sytuację. Redakcja "Faktów" TVN też chciała o to zapytać, ale niestety nie udało się. - Podstawowym prawem kobiety powinno być prawo do tego, że każda kobieta, która chce, powinna dostać takie znieczulenie - uważa pani Joanna.

RPO pyta Ministerstwo Zdrowia już kolejny raz o znieczulenia. - Po raz pierwszy zwracaliśmy się z tym pytaniem już w 2016 roku, no, ale minęło 8 lat i problem się utrzymuje - zauważa Wojciech Brzozowski. - Jest to wyznacznik takiego stosunku do kobiet - twierdzi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku". Zwłaszcza do tych spoza wielkich miast, bo to one na znieczulenie praktycznie nie mają szans. - Kwestia zróżnicowanego dostępu pod względem terytorialnym jest dla nas szczególnie istotna, bo może świadczyć o wykluczeniu kobiet. W szczególności z mniejszych miejscowości - podkreśla zastępca RPO.

W województwie zachodniopomorskim, gdzie rodziła pani Anna, znieczulenie jest dostępne tylko w Szczecinie. W 2022 roku w szczecińskich szpitalach znieczulono 99 kobiet. Niecałe dwa procent wszystkich rodzących. - Zawsze mówiłam, że jeżeli już będę matką, to będę matką dwójki dzieci, a w tym momencie nie jestem przekonana, żebym miała kiedykolwiek drugi raz rodzić - przyznaje pani Anna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN