Reporter "Faktów" TVN.
Michał Tracz
Reporter "Faktów" TVN. Z TVN związany od 2009 roku. Do zespołu "Faktów" dołączył pod koniec 2021 roku.
Artykuły

Na sejmowej komisji odbyła się dyskusja o flagowym programie rządu - Mieszkanie Plus. Nie wziął w niej jednak udziału ani premier, ani minister rozwoju. O nierealizowanych obietnicach, o wadach wentylacji, braku światła, wyższych cenach najmu, o nabiciu w butelkę mówili zwykli ludzie, ale dla ludzi PiS ma już inny program. Nie tylko zresztą partia rządząca, bo w kampanii temat mieszkań, to gorący temat.

Mieli się "odkłócić" i wnioskiem prezydenta zająć się szybko, by możliwie szybko odblokować miliardy z Unii. Ale w Trybunale Konstytucyjnym wciąż panuje pat. Nie ma ani zgody, ani pełnego składu, ani nawet szans na rozpatrywanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nawet jeśli Julia Przyłębska twierdzi, że żadnego buntu nie ma.

Kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o dziesiątkach milionów z "willi plus" i setkach milionów z NCBR - najczęściej uważano, że to zabezpieczenie na wypadek przegranych wyborów. W czwartek portal Onet.pl podał, że dotarł do treści zeznań, jakie kilka dni temu przed śledczymi złożył wiceminister Żalek. Portal przekazał, że Żalek miał dostarczyć prokuraturze stenogramy rozmów ludzi z kierownictwa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W czwartek wieczorem Jacek Żalek poinformował o swojej dymisji z funkcji wiceministra funduszy i polityki regionalnej.

Do tej pory według PiS-u to była rosyjska prowokacja. Jak ktoś pytał o maile Dworczyka, to wpisywał się w narrację Putina i jego towarzyszy. A jednak prokuratura uznała, że sprawę trzeba zbadać i wszczęła śledztwo. Według opozycji - w prokuraturze nic nie dzieje się bez wiedzy i akceptacji Zbigniewa Ziobry.

Platforma Obywatelska proponuje stworzenie programu kredytowego. Koncepcja zakłada, że o 0-procentowy kredyt starać się będą mogły osoby do 45. roku życia, które nie mają własnego mieszkania. Spłacać będą tylko kapitał, a odsetki będzie refinansować Bank Gospodarstwa Krajowego. Obietnica Platformy ma kosztować budżet 4 miliardy złotych tylko w pierwszym roku programu.

Od 15 lutego możemy rozliczać się z podatkami za 2022 roku. Deklaracje trzeba złożyć do 2 maja. Albo tradycyjnie w urzędach, albo internetowo. Ale uwaga - portal nie jest dla wszystkich. Nie rozliczy prowadzących działalność gospodarczą. Wszelakie odliczenia od podatku też musimy wpisać do systemu sami.

Sąd w Krakowie we wtorek wysłuchał mów końcowych w procesie odwoławczym po wypadku rządowej kolumny premier Beaty Szydło w Oświęcimiu. Obrońca Sebastiana Kościelnika mówił o zderzeniu obywatela z aparatem państwa, o znikających dowodach i nieprawdziwych zeznaniach, które miały pogrążyć niewinnego kierowcę. Prokuratura z kolei mówiła o winie mężczyzny, który tylko się kreuje na ofiarę władzy.

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna lex pilot, czyli ustawie, która między innymi reguluje domyślną kolejność kanałów u dostawców telewizji. Na pierwszych pięciu miejscach byłyby kanały TVP. Przeciwko takiej regulacji jest 71 procent badanych w sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

CBA sprawdza oświadczenia majątkowe Radosława Sikorskiego, eurodeputowanego PO, byłego ministra spraw zagranicznych i byłego marszałka Sejmu. Chodzi o pieniądze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za doradztwo przy międzynarodowej konferencji. Sikorski mowi, że nie ma żadnej tajemnicy, bo zarobki ujawniał w oświadczeniach i płacił za nie podatki.