Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorów

05.02.2023 | Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorów
05.02.2023 | Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorów
Michał Tracz | Fakty TVN
05.02.2023 | Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorówMichał Tracz | Fakty TVN

Władzy przeszkadzają wolne media, a bardzo jej zależy na wzmocnieniu rządowych. Nie wystarczają już miliardowe dotacje, dlatego Sejm wraca do lex pilot. Pierwsze kanały w telewizorach ma wskazać ustawa, a kolejne - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ponadto operatorzy telewizji mają zacząć sprzedawać dostęp do poszczególnych kanałów, a nie pakietów kanałów. Nowe przepisy zagrażają przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom - telewizjom lokalnym i operatorom kablówek - bo ich wdrożenie będzie się wiązało z kosztami i trudnościami technicznymi.

Nie tylko duże platformy cyfrowe, ale przede wszystkim lokalni operatorzy kablówek boją się, że tzw. lex pilot doprowadzi ich do upadku. - To są bardzo duże problemy, a potencjalnie również podniesienie kosztów korzystania z naszych usług - zwraca uwagę Albert Kuźmicz z kierownictwa telewizji kablowej "VECTRA".

Źródłem tej rewolucji jest zapisany na kilku tysiącach stron projekt ustawy o komunikacji elektronicznej. Ustawy nazywanej pilotową, bo jej przepisy zmuszą wszystkich operatorów do ustawienia kanałów telewizji rządowej na pięciu pierwszych miejscach.

O kolejności następnych kanałów zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W ustawie chodzi o coś jeszcze - nowe prawo zmusi operatorów do sprzedawania widzom dostępu do każdego kanału osobno, a niekoniecznie w pakietach, jak robią to teraz.

- Dla widzów oznacza to, że będą mieli znacznie droższą ofertę, bo jeżeli płacimy pojedynczo, a nie za pakiet, to oczywiste, że płacimy więcej - podkreśla Teresa Wierzbowska ze Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Rezygnacja z pakietów to problem także dla najmniejszych nadawców i dla operatorów telewizji. - Może się to wiązać z wymianą milionów urządzeń abonenckich, z koniecznością wyprodukowania nowego oprogramowania, nowych systemów IT - wskazuje Albert Kuźmicz.

- Zrobi się na rynku nieprawdopodobny chaos. Oni sobie nie poradzą z przestawianiem tych odbiorników - dodaje Ewa Michalska z Fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych.

Zagrożenie dla małych firm

Skoro na ustawie tracić mają nadawcy, operatorzy i widzowie, to pojawia się pytanie, kto na niej zyska.

- Nikt na tym nie zyska, bo będzie mniejsza oferta, droższe programy, a poza tym trzeba będzie się przystosować do nowego systemu przekazywania treści telewizyjnych - zaznacza Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej apeluje o wyrzucenie wszystkich przepisów do kosza.

- Duzi operatorzy będą musieli się liczyć z ogromnymi kosztami, ale dla małych operatorów, lokalnych polskich przedsiębiorców, to oznacza w praktyce koniec działalności - zwraca uwagę Teresa Wierzbowska.

- Przyczyni się do upadku zawodu operatora telewizji kablowej - dodaje Jerzy Straszewski.

Mimo takich sygnałów władza prze do szybkiego uchwalenia ustawy i już nawet nie kryje, że chodzi o to, by przekazu TVP było jak najwięcej.

- Powstał pewien chaos, jeśli chodzi o dostępność zwłaszcza do telewizji publicznej. (...) Zależy nam na tym, żeby Polacy mieli dostęp do informacji rzetelnej, do informacji uczciwej - mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

- TVP już prowadzi kampanię wyborczą i jest to kampania na rzecz PiS-u - ocenia Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Ustawa przeszła już w Sejmie pierwsze czytanie. W poniedziałek zajmą się nią sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS