Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorów

05.02.2023 | Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorów
05.02.2023 | Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorów
Michał Tracz | Fakty TVN
05.02.2023 | Ustawa pilotowa to nie tylko kolejność kanałów, ale widmo bankructwa dla lokalnych operatorówMichał Tracz | Fakty TVN

Władzy przeszkadzają wolne media, a bardzo jej zależy na wzmocnieniu rządowych. Nie wystarczają już miliardowe dotacje, dlatego Sejm wraca do lex pilot. Pierwsze kanały w telewizorach ma wskazać ustawa, a kolejne - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ponadto operatorzy telewizji mają zacząć sprzedawać dostęp do poszczególnych kanałów, a nie pakietów kanałów. Nowe przepisy zagrażają przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom - telewizjom lokalnym i operatorom kablówek - bo ich wdrożenie będzie się wiązało z kosztami i trudnościami technicznymi.

Nie tylko duże platformy cyfrowe, ale przede wszystkim lokalni operatorzy kablówek boją się, że tzw. lex pilot doprowadzi ich do upadku. - To są bardzo duże problemy, a potencjalnie również podniesienie kosztów korzystania z naszych usług - zwraca uwagę Albert Kuźmicz z kierownictwa telewizji kablowej "VECTRA".

Źródłem tej rewolucji jest zapisany na kilku tysiącach stron projekt ustawy o komunikacji elektronicznej. Ustawy nazywanej pilotową, bo jej przepisy zmuszą wszystkich operatorów do ustawienia kanałów telewizji rządowej na pięciu pierwszych miejscach.

O kolejności następnych kanałów zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W ustawie chodzi o coś jeszcze - nowe prawo zmusi operatorów do sprzedawania widzom dostępu do każdego kanału osobno, a niekoniecznie w pakietach, jak robią to teraz.

- Dla widzów oznacza to, że będą mieli znacznie droższą ofertę, bo jeżeli płacimy pojedynczo, a nie za pakiet, to oczywiste, że płacimy więcej - podkreśla Teresa Wierzbowska ze Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Rezygnacja z pakietów to problem także dla najmniejszych nadawców i dla operatorów telewizji. - Może się to wiązać z wymianą milionów urządzeń abonenckich, z koniecznością wyprodukowania nowego oprogramowania, nowych systemów IT - wskazuje Albert Kuźmicz.

- Zrobi się na rynku nieprawdopodobny chaos. Oni sobie nie poradzą z przestawianiem tych odbiorników - dodaje Ewa Michalska z Fundacji Fundusz Telewizji Lokalnych.

Zagrożenie dla małych firm

Skoro na ustawie tracić mają nadawcy, operatorzy i widzowie, to pojawia się pytanie, kto na niej zyska.

- Nikt na tym nie zyska, bo będzie mniejsza oferta, droższe programy, a poza tym trzeba będzie się przystosować do nowego systemu przekazywania treści telewizyjnych - zaznacza Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej apeluje o wyrzucenie wszystkich przepisów do kosza.

- Duzi operatorzy będą musieli się liczyć z ogromnymi kosztami, ale dla małych operatorów, lokalnych polskich przedsiębiorców, to oznacza w praktyce koniec działalności - zwraca uwagę Teresa Wierzbowska.

- Przyczyni się do upadku zawodu operatora telewizji kablowej - dodaje Jerzy Straszewski.

Mimo takich sygnałów władza prze do szybkiego uchwalenia ustawy i już nawet nie kryje, że chodzi o to, by przekazu TVP było jak najwięcej.

- Powstał pewien chaos, jeśli chodzi o dostępność zwłaszcza do telewizji publicznej. (...) Zależy nam na tym, żeby Polacy mieli dostęp do informacji rzetelnej, do informacji uczciwej - mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

- TVP już prowadzi kampanię wyborczą i jest to kampania na rzecz PiS-u - ocenia Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Ustawa przeszła już w Sejmie pierwsze czytanie. W poniedziałek zajmą się nią sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS