Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje prawie 30 lat. Pewne rzeczy zmieniły się na lepsze

Źródło:
Fakty TVN
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje prawie 30 lat. Pewne rzeczy zmieniły się na lepsze
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje prawie 30 lat. Pewne rzeczy zmieniły się na lepsze
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje prawie 30 lat. Pewne rzeczy zmieniły się na lepszeKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Trzydzieści lat temu w Polsce psychiatrów było niewielu, pacjentów też zdecydowanie mniej, a świadomość społeczna na zupełnie innym poziomie. Początkiem zmian była ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Obecnie jest lepiej, ale system wciąż jest w budowie, a wyzwaniem nadal są finanse.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Katarzyna Szczerbowska towarzyszy osobom w kryzysie psychicznym jako asystentka zdrowienia. Może porozmawiać, wypić kawę z pacjentami, pomóc załatwić sprawy na mieście. By to robić - przeszła kurs i swój własny kryzys. - Jeżeli człowiek, szczególnie, kiedy ma pierwszy raz kryzys i jest bardzo w tym zagubiony, ma przy sobie kogoś, kto przez to przeszedł, jest mu po prostu dużo łatwiej - mówi Katarzyna Szczerbowska.

Pomoc takich asystentów jest dostępna w państwowych centrach zdrowia psychicznego - nie tak dawno nie było to do pomyślenia. - Nie było właściwie żadnej regulacji, która chroniłaby prawa pacjentów psychiatrycznych - wspomina prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego w Polsce weszła w życie 21 stycznia 1995 roku i wprowadziła choćby bezpłatne leczenie psychiatryczne. Dziś leczy się inaczej i co innego - przybywa zaburzeń depresyjnych, lękowych i uzależnień. - Obserwujemy systematyczny spadek rozpowszechnienia psychoz, czyli na przykład schizofrenii. Wynika to po prostu z różnych zmian demograficznych i cywilizacyjnych - zwraca uwagę prof. Piotr Gałecki.

CZYTAJ TAKŻE: Wstrząsający raport na temat prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aktywiści apelują do rządu

Wyzwaniem wciąż są finanse, a system wciąż jest w budowie. - Najbardziej palącym problemem jest brak pieniędzy - podkreśla Maja Herman, psychiatra. - Plus na pewno jest taki, że dzisiaj szpital psychiatryczny jest pewną ostatecznością. Wcześniej mamy pewien pakiet, pewnie jeszcze niedoskonale dostępnych możliwości, typu poradnia, psycholog, psychoterapeuta. Nadal to wymaga czasami zachodu, żeby się dostać, ale mamy już pewną sieć instytucji - wskazuje prof. Błażej Kmieciak, były rzecznik praw pacjenta szpitala psychiatrycznego.

Samotność, która może zabijać. Rusza akcja, która ma pokazać zatrważające statystyki
Samotność, która może zabijać. Rusza akcja, która ma pokazać zatrważające statystykiTVN24

"Liczba psychologów i psycholożek szkolnych zwiększyła się"

Instytucje pomocy w ostatnich latach przeżywają oblężenie. - 30 procent naszych dzieciaków widzi u siebie objawy depresji, więc mówimy o tym, że zapotrzebowanie naprawdę jest ogromne - informuje Małgorzata Kaczmarek, psycholożka i psychoterapeutka. Są też pozytywne informacje. - Z roku na rok zaobserwowaliśmy wzrost liczby specjalistów i specjalistek w polskiej szkole. Liczba psychologów i psycholożek szkolnych zwiększyła się - przekazuje Dominik Kuc z Fundacji "GrowSpace".

Skupiając się na młodszych, nie można jednak ignorować starszych. - Jeśli chodzi o zaburzenia depresyjne osoby w wieku podeszłym są grupą ryzyka - wskazuje dr Łukasz Cichocki, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SPOZ w Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE: Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Szczególnie te samotne, u których objawy zaburzeń bierze się po prostu za zwykłą starość. - W 2022 roku 1522 próby samobójcze u osób po 60. roku życia były skuteczne, co pokazuje tylko, że te osoby są naprawdę często zostawione same sobie, zostawione bez wsparcia i bagatelizowane są często ich problemy - przybliża Urszula Szybowicz, prezeska Fundacji "Nie widać po mnie".

Dziś w Polsce zaburzenia depresyjne ma około miliona osób. Ratunek zaczyna się od prostych rzeczy. - Rozmowa jest pierwszą pomocą - zaznacza Katarzyna Szczerbowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN