Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje prawie 30 lat. Pewne rzeczy zmieniły się na lepsze

Źródło:
Fakty TVN
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje prawie 30 lat. Pewne rzeczy zmieniły się na lepsze
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje prawie 30 lat. Pewne rzeczy zmieniły się na lepsze
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego obowiązuje prawie 30 lat. Pewne rzeczy zmieniły się na lepszeKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Trzydzieści lat temu w Polsce psychiatrów było niewielu, pacjentów też zdecydowanie mniej, a świadomość społeczna na zupełnie innym poziomie. Początkiem zmian była ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Obecnie jest lepiej, ale system wciąż jest w budowie, a wyzwaniem nadal są finanse.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Katarzyna Szczerbowska towarzyszy osobom w kryzysie psychicznym jako asystentka zdrowienia. Może porozmawiać, wypić kawę z pacjentami, pomóc załatwić sprawy na mieście. By to robić - przeszła kurs i swój własny kryzys. - Jeżeli człowiek, szczególnie, kiedy ma pierwszy raz kryzys i jest bardzo w tym zagubiony, ma przy sobie kogoś, kto przez to przeszedł, jest mu po prostu dużo łatwiej - mówi Katarzyna Szczerbowska.

Pomoc takich asystentów jest dostępna w państwowych centrach zdrowia psychicznego - nie tak dawno nie było to do pomyślenia. - Nie było właściwie żadnej regulacji, która chroniłaby prawa pacjentów psychiatrycznych - wspomina prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego w Polsce weszła w życie 21 stycznia 1995 roku i wprowadziła choćby bezpłatne leczenie psychiatryczne. Dziś leczy się inaczej i co innego - przybywa zaburzeń depresyjnych, lękowych i uzależnień. - Obserwujemy systematyczny spadek rozpowszechnienia psychoz, czyli na przykład schizofrenii. Wynika to po prostu z różnych zmian demograficznych i cywilizacyjnych - zwraca uwagę prof. Piotr Gałecki.

CZYTAJ TAKŻE: Wstrząsający raport na temat prób samobójczych dzieci i młodzieży. Aktywiści apelują do rządu

Wyzwaniem wciąż są finanse, a system wciąż jest w budowie. - Najbardziej palącym problemem jest brak pieniędzy - podkreśla Maja Herman, psychiatra. - Plus na pewno jest taki, że dzisiaj szpital psychiatryczny jest pewną ostatecznością. Wcześniej mamy pewien pakiet, pewnie jeszcze niedoskonale dostępnych możliwości, typu poradnia, psycholog, psychoterapeuta. Nadal to wymaga czasami zachodu, żeby się dostać, ale mamy już pewną sieć instytucji - wskazuje prof. Błażej Kmieciak, były rzecznik praw pacjenta szpitala psychiatrycznego.

Samotność, która może zabijać. Rusza akcja, która ma pokazać zatrważające statystyki
Samotność, która może zabijać. Rusza akcja, która ma pokazać zatrważające statystykiTVN24

"Liczba psychologów i psycholożek szkolnych zwiększyła się"

Instytucje pomocy w ostatnich latach przeżywają oblężenie. - 30 procent naszych dzieciaków widzi u siebie objawy depresji, więc mówimy o tym, że zapotrzebowanie naprawdę jest ogromne - informuje Małgorzata Kaczmarek, psycholożka i psychoterapeutka. Są też pozytywne informacje. - Z roku na rok zaobserwowaliśmy wzrost liczby specjalistów i specjalistek w polskiej szkole. Liczba psychologów i psycholożek szkolnych zwiększyła się - przekazuje Dominik Kuc z Fundacji "GrowSpace".

Skupiając się na młodszych, nie można jednak ignorować starszych. - Jeśli chodzi o zaburzenia depresyjne osoby w wieku podeszłym są grupą ryzyka - wskazuje dr Łukasz Cichocki, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SPOZ w Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE: Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Szczególnie te samotne, u których objawy zaburzeń bierze się po prostu za zwykłą starość. - W 2022 roku 1522 próby samobójcze u osób po 60. roku życia były skuteczne, co pokazuje tylko, że te osoby są naprawdę często zostawione same sobie, zostawione bez wsparcia i bagatelizowane są często ich problemy - przybliża Urszula Szybowicz, prezeska Fundacji "Nie widać po mnie".

Dziś w Polsce zaburzenia depresyjne ma około miliona osób. Ratunek zaczyna się od prostych rzeczy. - Rozmowa jest pierwszą pomocą - zaznacza Katarzyna Szczerbowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS