Szymon Hołownia zaprasza PiS i opozycję do rozmów. "Inicjatywa, która nie ma powagi", "nie bardzo wiem, co można negocjować"

Źródło:
Fakty TVN
Szymon Hołownia zaprasza PiS i opozycję do rozmów. "Inicjatywa, która nie ma powagi", "nie bardzo wiem, co można negocjować"
Szymon Hołownia zaprasza PiS i opozycję do rozmów. "Inicjatywa, która nie ma powagi", "nie bardzo wiem, co można negocjować"
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Szymon Hołownia zaprasza PiS i opozycję do rozmów. "Inicjatywa, która nie ma powagi", "nie bardzo wiem, co można negocjować" Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Po wielotysięcznej demonstracji 4 czerwca w Warszawie Szymon Hołownia przypomina, że chce iść trzecią droga i zaprasza PiS i opozycję do wspólnych rozmów o edukacji. Reakcja była łatwa do przewidzenia - przed wyborami nikt się do rozmów nie pali.

Szymon Hołownia zaprosił wszystkie parlamentarne ugrupowania do rozmowy na temat zwiększenia wydatków na edukację. - W duchu współpracy, budowania porozumienia. Bo tacy jesteśmy, chcemy załatwiać wspólnie sprawy. Serdecznie zapraszamy wszystkie ugrupowania parlamentarne do tego, żebyśmy ten projekt jak najszybciej skonsultowali - zakomunikował lider Polski 2050.

Zbigniew Ziobro odmawia Szymonowi Hołowni wspólnych konsultacji. - Starają się wyjść z jakąś inicjatywą, która nie ma w sumie pewnej powagi - stwierdził minister sprawiedliwości o propozycji lidera Polski 2050. Platforma też bez entuzjazmu podeszła do tego zaproszenia. - Nie bardzo wiem, co można negocjować z ministrem Czarnkiem w sprawie edukacji. Żeby rozdawał troszeczkę mniej willi? - pyta Bartosz Arłukowicz, eurodeputowany PO.

Donald Tusk napisał, że z PiS-em jest gotowy konsultować tylko warunki kapitulacji, a o przyszłości będzie rozmawiał w gronie patriotów.

- Donald Tusk powinien jednak zastanowić się i wysłać kogoś do tych konsultacji, bo tak, jak powiedziałem, to jest niejako postawienie takiego "sprawdzam" przede wszystkim Prawu i Sprawiedliwości - komentuje Paweł Bejda z PSL-u, koalicjanta partii Hołowni.

Szymon Hołownia w swoim internetowym wpisie nie mówi jednak "sprawdzam" PiS-owi. Są w nim pretensje kierowane do Koalicji Obywatelskiej - nie ma natomiast słowa o działalności Przemysława Czarnka, który odpowiada za stan polskiej edukacji.

Prawo cytatu?

Trzecia droga złożyła propozycję wspólnych konsultacji z PiS-em w tym czasie, gdy premier mówił o "obijaniu kijem" polityków Platformy Obywatelskiej. Na piątkowej konferencji premier był oburzony i zdziwiony pytaniem o to, dlaczego używa takich słów. Ja zacytowałem robotników, robotnicy tak powiedzieli - wyjaśniał premier.

Jeśli się mówi o obijaniu kijami politycznych przeciwników, to cytat nie połączony z krytyką takich gróźb niczego nie zmienia, chociaż premier przekonuje, że zmienia. - Jeżeli się cytuje kogoś, to trzeba zacytować w całości - mówił. Premier pouczał dziennikarza Radia ZET, jakby zapomniał, że o obijaniu kijami politycznego rywala nie mówił tylko raz. Mówił też w kwietniu i tam nawet nie pudrował tych słów cytatem. Mówił wprost od siebie. - Panie Tusk, jak pan ma odwagę, niech pan pójdzie do tych zwolnionych pracowników. Tylko proszę ubrać grubą kufajkę, żeby pana kijami nie obili za mocno. Bo tak to się skończy ta wizyta - stwierdził 26 kwietnia premier polskiego rządu. - Premiera Morawieckiego paraliżuje strach. Ten strach u Morawieckiego wzbudza w nim agresję - ocenia Bartosz Arłukowicz.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS