Uczy w podstawówce. Wynajmuje pokój, odkłada na dentystę. Na wakacje jej nie stać

29.03.2019 | Uczy w podstawówce. Wynajmuje pokój, odkłada na dentystę. Na wakacje jej nie stać
29.03.2019 | Uczy w podstawówce. Wynajmuje pokój, odkłada na dentystę. Na wakacje jej nie stać
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
29.03.2019 | Uczy w podstawówce. Wynajmuje pokój, odkłada na dentystę. Na wakacje jej nie staćKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Uczy w warszawskiej podstawówce. Za połowę pensji wynajmuje pokój. Co miesiąc odkłada parę groszy, ale nie na wakacje - na dentystę. Jak wygląda życie nauczycielki w Polsce?

Lekcja o takich, co tęsknią za hałasem i o takich, którzy żywią się pasją. - Kiedy przychodzę do domu, śmieję się do koleżanek, że czasami mi tego brakuje - mówi Andżelika Weber, nauczycielka w szkole podstawowej nr 103 w Warszawie.

- Przypominam sobie o 15 czy o 16, kiedy uzupełnię dziennik internetowy, że powinnam coś zjeść - mówi Urszula Morawska, nauczycielka w szkole podstawowej nr 9 w Białymstoku.

Polonistka z warszawskiej podstawówki, Andżelika Weber, lekcje miała od godz. 7:15 do prawie 15. Choć ona czasu swoim uczniom nie wydziela w godzinach. - Przychodzą i czasami potrzebują się wygadać komuś - mówi.

Niskie płace

A czasem - przychodzą zadać pytanie, bo liczyć już potrafią, a dziwią się widowiskowo, gdy dowiedzą się, ile zarabia ich nauczycielka.

- Otwierają oczy najpierw, mówią: "no nie, to bardzo mało, ja bym nie wyżył" - opowiada o zdziwieniu dwunastolatków pani Andżelika, która musi za dwa tysiące dwieście złotych przeżyć. Połowę wydaje na czynsz za pokój w trzypokojowym mieszkaniu.

- Nie tylko ja, ale i koleżanki bardzo wiele rzeczy kupujemy na wyprzedażach - mówi pani Andżelika.

Ważna jest misja

Na wizytę u dentysty odkłada, na dalsze wakacje nie uzbiera. Choć jest polonistką, o wyjściu do teatru może tylko pomarzyć.

- Wiem jaką popularnością cieszą się pożyczki nasze zakładowe, z funduszu socjalnego - dodaje pani Urszula Morawska, która po dwudziestu pięciu latach pracy zarabia trzy tysiące złotych.

Za darmo prowadzi kółko teatralne, bo uważa, że to ważne, że mimo groszowej wypłaty są w tym zawodzie rzeczy bezcenne. - Dużo zależy od tego, w jaki sposób przedstawimy im szkołę, świat, jakich wartości ich nauczymy - wyjaśnia pani Urszula.

Nauczyciele starają się wytłumaczyć swoim uczniom, że nie wszystko w życiu robi się dla pieniędzy. Choć powoli same przestają w to wierzyć. Pani Andżelika Weber przyznaje, że jeśli dalej byłaby taka sytuacja w szkolnictwie, to odradzałaby swoim uczniom zawód nauczyciela.

I dodaje, że sama już raz zrezygnowała. Poszła pracować do banku - wypłata była większa, ale brakowało - jak mówi - tego, że "uczniowie wychodzą zadowoleni z lekcji".

Teraz i pani Urszula, i pani Andżelika będą strajkować. Bo pasję mają wielką, ale na życie nie wystarczy.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS