Uczy w podstawówce. Wynajmuje pokój, odkłada na dentystę. Na wakacje jej nie stać

29.03.2019 | Uczy w podstawówce. Wynajmuje pokój, odkłada na dentystę. Na wakacje jej nie stać
29.03.2019 | Uczy w podstawówce. Wynajmuje pokój, odkłada na dentystę. Na wakacje jej nie stać
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
29.03.2019 | Uczy w podstawówce. Wynajmuje pokój, odkłada na dentystę. Na wakacje jej nie staćKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Uczy w warszawskiej podstawówce. Za połowę pensji wynajmuje pokój. Co miesiąc odkłada parę groszy, ale nie na wakacje - na dentystę. Jak wygląda życie nauczycielki w Polsce?

Lekcja o takich, co tęsknią za hałasem i o takich, którzy żywią się pasją. - Kiedy przychodzę do domu, śmieję się do koleżanek, że czasami mi tego brakuje - mówi Andżelika Weber, nauczycielka w szkole podstawowej nr 103 w Warszawie.

- Przypominam sobie o 15 czy o 16, kiedy uzupełnię dziennik internetowy, że powinnam coś zjeść - mówi Urszula Morawska, nauczycielka w szkole podstawowej nr 9 w Białymstoku.

Polonistka z warszawskiej podstawówki, Andżelika Weber, lekcje miała od godz. 7:15 do prawie 15. Choć ona czasu swoim uczniom nie wydziela w godzinach. - Przychodzą i czasami potrzebują się wygadać komuś - mówi.

Niskie płace

A czasem - przychodzą zadać pytanie, bo liczyć już potrafią, a dziwią się widowiskowo, gdy dowiedzą się, ile zarabia ich nauczycielka.

- Otwierają oczy najpierw, mówią: "no nie, to bardzo mało, ja bym nie wyżył" - opowiada o zdziwieniu dwunastolatków pani Andżelika, która musi za dwa tysiące dwieście złotych przeżyć. Połowę wydaje na czynsz za pokój w trzypokojowym mieszkaniu.

- Nie tylko ja, ale i koleżanki bardzo wiele rzeczy kupujemy na wyprzedażach - mówi pani Andżelika.

Ważna jest misja

Na wizytę u dentysty odkłada, na dalsze wakacje nie uzbiera. Choć jest polonistką, o wyjściu do teatru może tylko pomarzyć.

- Wiem jaką popularnością cieszą się pożyczki nasze zakładowe, z funduszu socjalnego - dodaje pani Urszula Morawska, która po dwudziestu pięciu latach pracy zarabia trzy tysiące złotych.

Za darmo prowadzi kółko teatralne, bo uważa, że to ważne, że mimo groszowej wypłaty są w tym zawodzie rzeczy bezcenne. - Dużo zależy od tego, w jaki sposób przedstawimy im szkołę, świat, jakich wartości ich nauczymy - wyjaśnia pani Urszula.

Nauczyciele starają się wytłumaczyć swoim uczniom, że nie wszystko w życiu robi się dla pieniędzy. Choć powoli same przestają w to wierzyć. Pani Andżelika Weber przyznaje, że jeśli dalej byłaby taka sytuacja w szkolnictwie, to odradzałaby swoim uczniom zawód nauczyciela.

I dodaje, że sama już raz zrezygnowała. Poszła pracować do banku - wypłata była większa, ale brakowało - jak mówi - tego, że "uczniowie wychodzą zadowoleni z lekcji".

Teraz i pani Urszula, i pani Andżelika będą strajkować. Bo pasję mają wielką, ale na życie nie wystarczy.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS